پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بزرگداشت ميلاد حضرت فاطمه (س) در صربستان
شنبه، 11 اسفند 1397 - 11:31 کد خبر:30527

آيين بزرگداشت ميلاد حضرت فاطمه زهرا (س) به همت رايزني فرهنگي ايران در بلگراد برگزار شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين بزرگداشت ميلاد حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور جمعي از بانوان و فعالان فرهنگي صرب، دانشجويان و فارسي‌آموزان در محل سالن اجتماعات رايزني فرهنگي ايران در بلگراد برگزار شد.

در ابتداي اين برنامه سعيد صفري، مدرس زبان فارسي با اشاره به دليل نامگذاري روز بزرگداشت مقام زن، در خصوص جايگاه زن و مادر در فرهنگ و ادبيات ايران اظهار كرد: در بيشتر آثار فاخر زبان فارسي نقش‌هاي گوناگون زن در زندگي اجتماعي اشاره شده و با استناد به آن لطيف ترين داستان‌ها و آثار نثر و نظم پديد آمده و در مجموع زن در ادبيات فارسي به عنوان عنصر اجتماعي ارزشمند ستايش شده است.

در بخش ديگر اين برنامه، مهدي شيرازي، رايزن فرهنگي كشورمان طي سخناني به معرفي و بررسي جايگاه زن از نگاه اسلام و قرآن، جايگاه زن در نگاه امام خميني(ره) و دستاوردهاي انقلاب اسلامي در حوزه زنان و خانواده پرداخت.

وي افزود: از نظر اسلام و متن آيات قرآن كريم، سرشت انسان‌ها يكي است و برتري جنسيتي وجود ندارد و از همين رو، بر خلاف بسياري از باورهاي نادرست كه سعي در تخفيف ارزش زن داشته و يا نگاه ابزاري به زن داشته‌اند، در اسلام، مقام زن و مادر، داراي ارزش بسياري بالايي است و آيات متعددي در تكريم زنان اسوه از جمله حضرت مريم (س) و آسيه آمده است.

شيرازي به زمينه‌هاي حضور زنان در عرصه‌هاي اجتماعي در ايران اشاره كرد و گفت: حضور پُرشمار زنان و دوشادوش مردان در دوران وقوع انقلاب اسلامي و همچنين، تلاش‌هاي ايشان در دوران جنگ تحميلي، همواره مورد تأييد و تقدير امام خميني (ره) بود و ايشان بيانات ارزشمندي در خصوص توجه به ارزش مقام و منزلت زن داشته بطوريكه رشد و تعالي مردان را مديون مادران و زنان مي‌داند.

طرح پرسش و پاسخ و سخنراني خانم ماريا اسلاوكو، از فارسي‌آموزان دوره‌هاي آموزشي رايزني فرهنگي ايران درباره حضرت فاطمه زهرا (س) از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.