پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : آمريكا، كوزوو را تهديد كرد
شنبه، 11 اسفند 1397 - 11:28 کد خبر:30526

نمايندگان شوراي امنيت ملي آمريكا در ملاقات با مقامات ارشد كوزوو هشدار دادند كه اگر پريشتينا به ادامه ماليات 100 درصدي بر كالاهاي وارداتي از صربستان ادامه دهد، با عواقب جدي از جمله بسته شدن پايگاه نظامي 'بوندستيل' آمريكا مواجه خواهد شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، پايگاه هاي خبري اينترنتي بالكان گزارش دادند؛ 'جان ارات' و 'برد بركلي' همچنين در ملاقات با سران حكومت كوزوو تأكيد كردند كه همچنين در صورت ادامه سياست افزايش ماليات كالا وارداتي از صربستان، ممنوعيت صدور رواديد و لغو كمك در بخش امنيتي به كوزوو توسط آمريكا نيز وجود دارد.

ارات و بركلي در طول اقامت دو روزه در پريشتينا، با مقامات بلند پايه از جمله هاشم تاچي رييس جمهوري كوزوو ديدار و گفت وگو كردند.

اين دو مقام آمريكايي در عين حال معتقدند كه بلگراد و پريشتينا براي حل مسأله كوزوو بايستي تا پايان سال جاري ميلادي از طريق گفت وگو و مذاكرات به توافق برسند؛ زيرا كه ناكامي در اين مورد براي طرفين موجب ركود برنامه هاي سياست داخلي و خارجي خواهد شد.

پس از افزايش 100 درصدي ماليات بر كالاهاي وارداتي از صربستان از سوي دولت كوزوو در دوم آذرماه سال جاري، ساكنان منطقه كوزووسكا ميتروويتسا در شمال كوزوو كه اكثريت صرب هستند در اعتراض به افزايش 100 درصدي ماليات بر كالاهاي وارداتي از صربستان تظاهرات كردند و خواستار لغو آن شدند.

به دنبال تصميم حكومت كوزوو براي افزايش 100 درصدي ماليات بر كالاهاي صربستان، اتحاديه اروپا با اشاره به تشديد تنش روابط اقتصادي، تجاري و سياسي ميان صربستان و كوزوو، از بلگراد و پريشتينا خواست كه هرچه زودتر به اقدام هاي تحريك آميز پايان دهند و براي عادي سازي روابط اقتصادي، تجاري و سياسي گام بردارند.

از طرف ديگر، كشمكش هاي سياسي بين صربستان و كوزوو پس از عدم موفقيت كوزوو براي عضويت در سازمان پليس بين الملل (اينترپل) در سال گذشته ميلادي، تنش ها را افزايش داد و بروكسل در اين راستا طرفين را به ادامه مذاكرات براي رفع اختلافات فرا خوانده است.

صربستان كه بر اساس قانون اساسي خود و قطعنامه 1244 شوراي امنيت سازمان ملل كوزوو را استان جنوبي خود مي داند، از هر گونه ابزار سياسي و حقوقي در ممانعت از عضويت كوزوو در سازمان هاي بين المللي استفاده مي كند.

به رغم مذاكرات متعددي كه بين بلگراد و پريشتينا به سرپرستي مقامات سياست خارجي اتحاديه اروپا در بروكسل برگزار شده، مواضع صربستان و كوزوو به يكديگر نزديك نشده و مرتب اغتشاش هايي بين طرفين وجود دارد.

كوزوو با حمايت بسياري از كشورهاي غربي به خصوص آمريكا و كشورهاي عضو اتحاديه اروپا تلاش دارد كه با عضويت در نهادهاي بين المللي، بتواند اعلام استقلال خود را براي راه يافتن به سازمان ملل به عنوان عضو دائم به مرحله پايان برساند.

كوزوو براساس قطعنامه 1244شوراي امنيت سازمان ملل متحد از ژوئن سال 1999، تحت قيموميت هيأت غيرنظامي اين سازمان قرار گرفته و نيروهاي سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) موسوم به 'كي فور' براي تأمين امنيت در اين سرزمين مستقر شده اند.

پارلمان كوزوو در فوريه 2008 به طور يكجانبه استقلال اين بخش از صربستان را اعلام كرد؛ اما بلگراد با اعلام اين كه كوزوو، استان جنوبي صربستان است، اعلام يكجانبه استقلال آن را قبول ندارد و خواهان باطل شدن سند استقلال كوزوو از راه هاي ديپلماتيك و صلح آميز است.

مقامات بلندپايه صربستان بارها تأكيد كرده اند كه حكومت اين كشور هرگز استقلال كوزوو را به رسميت نمي شناسد و دولت بلگراد هميشه در كنار صرب هاي اين سرزمين قرار دارد.