پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نوربخش:عملكردمان در مجارستان ضعيف بود
شنبه، 11 اسفند 1397 - 10:09 کد خبر:30522

مربي تيم ملي كشتي فرنگي با بيان اينكه حضور در تورنمنت مجارستان باعث شد هر چه بيشتر با نقاط ضعف فرنگي‌كاران آشنا شويم، گفت: براي كسب موفقيت راه طولاني در پيش داريم و بايد زمان كافي در اختيار داشته باشيم.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) ناصر نوربخش در گفت‌وگو با ايسنا، درباره نتايج ضعيف فرنگي‌كاران ايران در تورنمنت مجارستان كه با يك مدال نقره توسط رضا خدري در ۵۵ و دو مدال برنز بهشتي طلا و دلخاني در اوزان ۶۰ و ۶۳ كيلوگرم و حذف ۸ فرنگي كار ديگر ايران شامل محمد نوربخش در ۶۳، محمد الياسي در ۶۷، محمدرضا آقانيا در ۷۲، پيام بويري در ۷۷، جمال اسماعيلي در ۸۲، يوسف قادريان در ۸۷، حسن آريايي‌نژاد در ۹۷ و شهاب قوره‌جيلي در ۱۳۰ كيلوگرم همراه بود، اظهار كرد: اگر بخواهيم بر اساس واقعيت‌ها صحبت كنيم، حضور ما در تورنمنت مجارستان باعث شد به اين باور برسيم كه كار زيادي هم در بحث آمادگي جسماني و هم در مسائل فني داريم. درست است ما در مجموع تيمي به عنوان نايب قهرماني رسيديم اما نبايد پشت اين عنوان ايرادهايي كه داريم مغفول بماند چرا كه عنوان دومي ما به اين خاطر بود كه ما با تيم كامل عازم اين مسابقات شديم اما ساير تيم‌ها با تركيبي ناقص و بيشتر در اوزان المپيكي كشتي‌گير داشتند. در واقع اگر آن‌ها نيز با تركيبي كامل در اين رقابت‌ها حاضر مي‌شدند ما بايد به عنوان هفتم يا هشتم مي‌رسيديم.

مربي تيم ملي كشتي فرنگي ايران افزود: خيلي از نفرات ما جوان و بي تجربه هستند و بايد در ميادين بين‌المللي حاضر شوند تا كسب تجربه كنند و از اين حالت تنبلي، بي‌انگيزگي و آمادگي نامطلوب بدني بيرون بيايند. متأسفانه طي چند سال اخير فرنگي‌كاران ما از دوران اوج خود فاصله گرفته‌اند و ما نيز بايد زمان كافي در اختيار داشته باشيم تا اين تيم را براي كسب نتايج خوب نه در المپيك توكيو بلكه در المپيك ۲۰۲۴ آماده كنيم. نمي‌توان از اين تيم در توكيو توقع زيادي داشت چرا كه نفرات اكثراً جوانند و نياز به زمان دارند.

وي با اشاره به ضعف زياد فرنگي‌كاران ايران در بحث آمادگي جسماني و فني گفت: وقتي كشتي گير ما حتي نمي‌تواند شش دقيقه روي تشك مبارزه دوام بياورد چه توقعي مي‌توانيم داشته باشيم؟ اين نفرات بايد حداقل يك سال در تمرينات حضور داشته باشند و زمان كافي داشته باشيم تا حداقل از نظر بدني كم بياورند و اشتباهات پيش پا افتاده نداشته باشند. فرنگي كاران ما در تورنمنت مجارستان هيچكدام آمادگي لازم را نداشتند و بايد خيلي روي آن‌ها كار شود. ما تيم را دير تحويل گرفتيم و هدفمان نيز از حضور در اين رقابت‌ها ارزيابي نفرات بود نه كسب نتيجه.

نوربخش در ادامه گفت‌وگو با ايسنا، با تاكيد بر اينكه اگر در اين تورنمنت قهرمان هم مي‌شديم فايده‌اي نداشت، افزود: ما شايد يك برد ديگر مي‌آورديم قهرمان هم مي‌شديم اما حقيقت كشتي فرنگي ما چيز ديگري است. مگر با يكي دو اردو مي‌توان يك كشتي‌گير را به اوج رساند؟ متأسفانه مسئولان ورزش و كميته ملي المپيك بعد از المپيك ورزشكار و مربي را رها مي‌كنند و آن‌وقت شش ماه مانده به المپيك بعدي ياد ورزش مي‌افتند.

مربي تيم ملي كشتي فرنگي درباره بازگشت به تيم ملي و همكاري مجدد با محمد بنا نيز گفت: به هر حال اختلاف سليقه ميان دو فرد امري طبيعي است. حتي ممكن است انسان با خودش نيز دچار اختلاف سليقه شود چرا كه يك روز يك جور فكر مي‌كند و تصميم مي‌گيرد و روز ديگر به گونه ديگري تصميم مي‌گيرد. گذشت زمان و افزايش شناخت و درك انسان باعث مي‌شود در تصميمات و نحوه رفتارش نيز تجديد نظر كند. مهم اين است كه ما يك هدف داشته باشيم و براي رسيدن به آن تلاش كنيم. اگر خدا بخواهد و مثل زمان يزداني خرم شرايط كشتي خوب باشد كه تيم را ۶، ۷ سال در اختيار داشتيم و در نهايت سه طلاي المپيك گرفتيم، اين بار نيز مي‌توانيم با آرامش و زمان كافي موفقيت‌هاي گذشته را تكرار كنيم.