پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : روحاني استعفاي وزير امورخارجه را نپذيرفت
چهارشنبه، 8 اسفند 1397 - 12:48 کد خبر:30513

رئيس‌جمهور در نامه‌اي با استعفاي وزير امور خارجه مخالفت كرد و پذيرش استعفا را بر خلاف مصالح كشور دانست.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مهر، رئيس‌جمهور در نامه‌اي ضمن مخالفت با استعفاي وزير امور خارجه تاكيد كرد: از آنجا كه شما را به تعبير مقام معظم رهبري «امين، غيور، شجاع و متدين» و در خط مقدم ايستادگي در برابر فشارهاي همه جانبه آمريكا مي‌دانم، پذيرش استعفاي جنابعالي را بر خلاف مصالح كشور مي دانم و با آن موافقت نمي كنم.

متن نامه حسن روحاني به اين شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي دكتر ظريف

وزير محترم امور خارجه

سلام عليكم
نامه استعفاي مورخ ششم اسفندماه ۹۷ جنابعالي را ديدم. اهتمام جنابعالي به حفظ شأن و اعتبار وزارت امور خارجه ، و جايگاه شخص وزير امور خارجه به عنوان بالاترين مقام مسوول در اجراي سياست خارجي كشور ، قابل درك و مورد تاييد اينجانب است.

وزارت امور خارجه عهده دار روابط خارجي و زمينه ساز تحقق امنيت و منافع ملي است. لذا همانطور كه بارها دستور داده ام تمامي دستگاه ها، اعم از دولتي و يا حاكميتي ، بايد در هماهنگي كامل با اين وزارت ، در زمينه روابط خارجي باشند.

از زحمات و تلاش هاي بي وقفه جنابعالي در دوران تصدي مسووليت سنگين وزارت امور خارجه، در دولت يازدهم و دوازدهم قدرداني مي كنم و از آنجا كه شما را به تعبير مقام معظم رهبري امين، غيور ، شجاع و متدين و در خط مقدم ايستادگي در برابر فشارهاي همه جانبه آمريكا مي دانم ، پذيرش استعفاي جنابعالي را بر خلاف مصالح كشور مي دانم و با آن موافقت نمي كنم.

اينجانب نسبت به فشارهاي وارده به دستگاه ديپلماسي كشور ، دولت و حتي رئيس جمهور منتخب مردم به خوبي آگاهم. ما به عهدي كه با خدا و ملت بسته ايم ، تا پايان وفادار مي مانيم و اطمينان دارم كه به فضل الهي از اين مرحله سخت عبور خواهيم كرد.

موفقيت هاي وزارت امور خارجه فقط طي ماه هاي اخير در مقابله با توطئه هاي آمريكا در نيويورك، وين ، بروكسل ، لاهه ، ورشو، مونيخ و ... پيروزي هاي سياسي در سطح منطقه اي و بين المللي قابل توجه بوده است. شادي و پايكوبي دشمنان قسم خورده اين مردم همچون رژيم صهيونيستي، از استعفاي جنابعالي بهترين گواه بر موفقيت محمد جواد ظريف و بزرگترين دليل براي استمرار فعاليت شما در سمت وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران است. جنابعالي مورد اعتماد اينجانب و مجموعه نظام جمهوري اسلامي و به خصوص مقام معظم رهبري هستيد. شما با قوت ، شجاعت و درايت به مسير خود ادامه دهيد كه خداوند با بندگان صالح خود است.»