پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : آلباني و تكرار وعده‌هاي توخالي
شنبه، 4 اسفند 1397 - 09:17 کد خبر:30477
محمود فاضلي


آقاي ايلير متا، رئيس جمهور آلباني كه در همايش «چالش‌هاي اروپاي جنوب شرقي و مواجهه با دخالت روسيه» كه از سوي سناي آمريكا برگزار شد، به عنوان سخنران افتخاري، به مواردي همچون «اختلافات كوزوو و صربستان، عضويت كامل كوزوو در سازمان ملل، دخالت‌هاي روسيه و نفوذ اين كشور در منطقه، ثبات زدايي در منطقه، اصلاح مرزها و نقش ايران اشاره كرد. وي در سخنانش مدعي شد «زمان آن فرا رسيده است كه پرچم هشدار دهنده نسبت به يك خطر بالقوه كه مي‌تواند خلأ در منطقه ايجاد نمايد را بلند كنيم، خلأيي كه مي‌تواند از سوي افراط گرايي ديني با كمك برخي از قدرت‌هاي خارجي پر شود. چند هفته پيش آلباني سفير ايران در تيرانا را همراه با يك ديپلمات آنها كه امنيت ملي ما را تهديد مي‌كردند، اخراج كرد. ما واقع بين هستيم كه قدرت‌هاي رقيب و بازيگراني كه پيمان آتلانتيك شمالي را به چالش مي‌كشند قوي هستند، ولي بايد در مقابله با اين تهديدها توسط شراكت استراتژيك دسته جمعي، كوشا و ساعي باشيم تا هميشه منطقه و منافع پيمان آتلانتيك شمالي را حفظ كنيم.»

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اعتماد، اين سخنان كه بيشتر مصرف داخلي براي فرار از انبوه مشكلات داخلي دارد، نشان مي‌دهد رهبران اين كشور كه در واقع فرزندان انورخوجه مستبد و ديكتاتور پيشين آلباني  به شمار مي‌روند تا چه ميزان خود را براي وابستگي بيشتر به نظام سلطه آماده مي‌كنند. كشوري كه روزگاري خود را مستقل از مائوئيسم و استالينيسم معرفي و از قرار گرفتن در اردوگاه چين و شوروي امتناع مي‌كرد و در نتيجه چپ افراطي ايران نيز با رد الگوي چين و شوروي، آلباني سوسياليستي انور خوجه را سرمشق و الهام بخش خود مي‌ديد، اينك نظاره‌گر وابستگي همه جانبه تيرانا به بلوك غرب و آمريكا است.

سخنان رئيس جمهوري آلباني در حالي بيان مي شود كه دامنه اعتراض گروههاي مخالف دولت در روزهاي اخير كه خواستار كناره‌گيري نخست وزير اين كشور هستند به بالاترين سطح خود رسيده است. مخالفان كه به فساد و بي‌كفايتي كابينه دولت اعتراض دارند خواستار استعفاي دولت، تشكيل كابينه انتقالي و برگزاري انتخابات زودهنگام هستند تا به گفته آنها، دمكراسي از طريق پارلمان منتخب مردمي و نه به واسطه پول و تهديد جنايتكاران، برقرار شود. رهبر حزب مخالف آلباني بر اين بارو است كه دولت فعلي آلباني دست به سرقت آراء آنها زده و بايد از قدرت كنار برود. به باور احزاب مخالف، دولت كنوني با پول باندهاي داخلي و جرايم سنگين به حكومت رسيده است و به فكر مردم آلباني نيست.

آقاي «سالي بريشا» نخست وزير سابق آلباني نيز اعلام داشته است با توجه به اينكه در انتخابات سال 2017 همانند انتخابات سال 2001 با سرقت گسترده آرا صورت گرفت و حق انتخاب مردم سلب شده است، بر اپوزيسيون واجب است كه دولت «راما» را سرنگون كنند. وي در اين زمينه به گزارش سازمان امنيت و همكاري اروپا براي انتخابات سال 2017 اشاره دارد كه بر اساس آن 20 درصد آرا خريداري شده و اين نشان مي‌دهد كه انتخابات تا چه حد ساختگي بوده است و هر چند كه اپوزيسيون در آن دوره دلايل و مستنداتي در دست نداشت، ولي شنودهاي اخير، براي اثبات اين موضوع كافي است. بنابراين تظاهرات اعتراض‌آميز يك مقابله تاريخي و يك رسالت تاريخي است. اپوزيسيون در مقابل هيچ چيز از موضع خود عقب نشيني نخواهد كرد تا اينكه رأي آزاد را برگرداند.

سياست‏هاي مستبدانه انور خوجه دبير اول حزب كارگر و رهبر آلباني باعث شد تا آلباني به فقير‌ترين كشور اروپا تبديل شود. طي سالياني دراز، آلباني با بيش از هفتاد كشور جهان و اكثر كشورهاي صنعتي و اروپاي غربي رابطه‏اي نداشت. آلباني به عنوان يكي از فقيرترين كشورهاي اروپايي با جمعيت دو ميليون و 800 هزار نفري اين روزها با مشكلات متعددي رو به رو است. تكرار وعده‌هاي توخالي از سوي مقامات در ايجاد اشتغال، كاهش ماليات‌ها و رشد اقتصادي نتوانسته است مشكلات را رفع نمايد و انتظار مي‌رود حوادث و آشوب‌هاي سياسي سال 2009  و فلج شدن دولت، انتخابات تكرار شود. اين كشور پس از آخرين انتخابات پارلماني در سال 2009، به خاطر اختلاف نظر در مورد نتايج راي‌گيري بين راستگرايان حاكم و سوسياليست‌ها، در يك بن‌بست سياسي قرار دارد. در عرصه خارجي نيز بحران تيرانا در روابط با صربستان در خصوص شناسايي كوزوو، مشكلات قوميتي و مليتي ميان كشورهاي حوزه بالكان و بويژه يونان ادامه دارد.