پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بدرقه پيكر پوران شريعت رضوي به خانه ابدي
یکشنبه، 28 بهمن 1397 - 17:12 کد خبر:30442

پيكر مرحوم پوران شريعت رضوي همسر دكتر علي شريعتي با حضور برخي از شخصيت‌هاي فرهنگي سياسي و اجتماعي كشور از مقابل حسينيه ارشاد تشييع شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، احسان شريعتي فرزند دكتر علي شريعتي و پوران شريعت رضوي با اشاره به بخشي از زندگي نامه و فعاليت‌هاي مادرش در سخناني بيان كرد: استقلال، آزادي؛ عدالت توسعه مادي و تعالي معنوي از آرمان‌هاي انقلاب اسلامي بود. اگرچه پس از ۴۰ سال مستقل هستيم اما با آزادي و عدالت و توسعه فاصله داريم ما مستقل منتقد هستيم.

وي خاطرنشان كرد: فعاليت‌هاي مادرم را در رابطه با احداث مدرسه، حقوق بشر و قانون اساسي و حمايت از زنان ايران فراموش نمي‌كنيم. مادرمان به ما آموخت كه مستقل باشيم.

احسان شريعتي با اشاره به اينكه امروز اجازه نداريم وارد حسينيه ارشاد شويم خاطرنشان كرد: از همين رو در كنار ساختمان حسينيه ارشاد پيكر مادرم را تشييع مي‌كنيم.

وي يادآور شد: خواهان آزادي و عدالت و توسعه هستيم.

در بخش ديگر اين مراسم خانواده مرحوم پوران شريعت رضوي از حضور مردم در مراسم تشييع پيكر پوران شريعت رضوي تشكر و قدرداني كردند.

به گزارش ايسنا، دكتر ملكي، دكتر نوري‌زاد، لطف‌الله ميثمي، آذر منصوري، محمود عليزاده طباطبايي و بخشي از حاضران در مراسم تشييع پيكر مرحوم پوران شريعت رضوي بودند.

حجت‌الاسلام احمد منتظري بر پيكر مرحوم پوران شريعت رضوي نماز اقامه كرد.

دكتر حبيب‌الله پيمان، معصومه ابتكار، دكتر محمدرضا شفيعي كدكني، دكتر هاشم صباغيان، فيض‌الله عرب سرخي، عبدالفتاح سلطاني، عمادالدين باقي، هاشم آغاجري، سعيد مدني، حجت‌الاسلام ابطحي، راكعي از جمله حاضران در اين مراسم بودند.

به گزارش ايرنا، پيكر مرحوم "پوران شريعت رضوي" در محوطه امامزاده عبدالله شهر ري در كنار برادر شهيدش خاكسپاري شد.

در مراسم خاكسپاري مرحوم "پوران شريعت رضوي"، مهندس توسلي در سخناني، گفت‌: دكتر شريعتي و مرحوم "پوران شريعت رضوي" با كارهايي كه انجام داده‌اند مغفور خواهند بود و ما نيز با اعمال و كار خودمان. تمامي انسان‌ها دوران كوتاه زندگي را ترك خواهند كرد و آنچه كه باقي مي‌ماند ارزش‌هاي الهي و خدماتي است كه انجام داده‌اند.

وي اضافه كرد: من در دهه ۳۰ با خانواده استاد شريعتي آشنا شدم و در كنگره لوزان در سال ۴۱ با مرحوم پوران از نزديك ديدار كردم و با شخصيت او آشنا شدم. مرحوم شريعتي نقش مؤثري در آگاهي بخشي در خارج از كشور داشت. همچنين از سال‌هاي ۴۳ تا ۵۶ در ايران فعاليت‌هاي بسياري داشت و تا زماني كه درگذشت، نقش مؤثري در آگاهي بخشي و گفتمان سازي داشت.

مهندس توسلي با اشاره به اينكه شريعتي يكي از روشنفكران مؤثر بعد از انقلاب مشروطه بوده است، خاطرنشان كرد: او در انقلاب سال ۵۷ نيز نقش چشمگيري داشت. از سوي ديگر نقش خانم "پوران شريعت رضوي " نيز از سال ۵۶ به اين سو بسيار پررنگ بود. مي‌توانم اين را بگويم كه او زن مسلمان و يك الگو در تاريخ معاصر ما است چرا كه در طول ۴۱ سال توانست با صبري كه داشت شرايط سخت را تحمل كند. او داراي اراده‌اي قوي بود و با توكل به خدا گفتمان شريعتي و روشنفكري را توسعه داد.

وي خاطرنشان كرد: فعاليت‌هاي پوران شريعت رضوي را در دو محور مي‌توان عنوان كرد: نخست توجه ويژه به تربيت فرزندانش است و ديگري نقش آگاهي بخشي در عرصه عمومي. مرحوم پوران شريعت رضوي كار گروهي را رقم زد و توانست به اين واسطه اسناد و مدارك مرتبط با مرحوم شريعتي را جمع‌آوري و منتشر كند و آن را در اختيار نسل امروز و فردا بگذارد.

مهندس توسلي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود، افزود: دكتر علي شريعتي و پوران شريعت رضوي در حال حاضر زندگي جاودانه خود را آغاز كرده‌اند و اينك مسئوليت نسل ما اين است كه گفتمان آنها را در سطح جامعه با توسعه نهادهاي عمومي به روزرساني كنيم.

در ادامه مراسم خاكسپاري پيكر مرحوم پوران شريعت رضوي، ربابه مزيناني در سخناني، گفت‌: او زني دغدغه‌مند و پر مهر و مهربان بود و با صلابت به راه خود ادامه مي‌داد. پوران شريعت رضوي بدون هيچ تكلفي زندگي كرد و زندگي‌اش همچون دريا پرتلاطم بود. او زني اهل سياست، علم، آگاهي و احسان بود و ۴۰ سال نستوه و خستگي ناپذير براي اعتلاي فرهنگ آزادي و برقراري عدالت اجتماعي تلاش كرد و در حال حاضر در كنار مزار برادرش "آذر" آرام خواهد گرفت.

در بخش ديگري از اين مراسم، روئين عطوفت، از فعالان سياسي در سخناني، يادآور شد: ما در اينجا گرد هم آمده‌ايم تا پيكر يك زن مسلمان ايراني را به خاك بسپاريم و روحش را از اين زندان تنگ رها كنيم. ما به اينجا نيامده‌ايم كه بناليم. ما مي‌گرييم و خدا صداي ما را خواهد شنيد. يك دقيقه به احترام خانم پوران سكوت مي‌كنيم كه در اين سكوت‌ها حرف‌هايي براي نگفتن اين ملت رنج كشيده است. ما مي‌فهميم كه كساني به نام خدا از بيرون سخن مي‌گويند و اعتقادي به آن ندارند. ما خواهان اصلاحات انقلابي و بنيادي با كمترين هزينه هستيم. طرف مقابل ما گوش دارد و اين صحبت‌ها را كه مي‌گوئيم مي‌شنود.

وي ادامه داد: پوران شريعت رضوي قبل از ازدواج با دكتر شريعتي طعم درگيري و مبارزه با بت پرستي را كشيده بود. يكي از برادرانش در مرزهاي ايران و ديگري در جريان حضور نيكسون به شهادت نائل شده بود. شريعتي نيز درگيري با بت و بت پرستي را تجربه كرده بود. پوران متوجه مي‌شود كه اين دو داراي يك قبله واحد به نام "كعبه" هستند. آنها يكديگر را رقيب خود نمي‌دانند و همچون آيات خدا زندگي مي‌كنند. پوران فرزندان خود را با چنگ و دندان بزرگ كرد. آنها داراي چهار فرزند ژنتيكي و هزاران ميوه ايدئولوژيكي هستند و من يكي از شاگردان روفوزه شريعتي هستم كه مي‌خواهم اين را بگويم "پوران درود بر تو؛ به درود" همه ما اين را مي‌دانيم كه شريعتي چه مي‌گفت و مي‌دانيم كه به نام شريعتي چه كارهايي انجام مي‌دهند. او به غير از رهايي و عدم سلطه انسان بر انسان چيز ديگري نمي‌خواست.

در بخش ديگري از اين مراسم، رضا شريعت رضوي برادر مرحوم پوران شريعت رضوي، بيان كرد: خواهرم براي همه ما دلسوز بود. او از دكتر شريعتي پذيرايي مي‌كرد، اما عظمت كاري كه او انجام مي‌داد همواره تحت تأثير نام "شريعتي" قرار گرفت و همين موضوع يكي از مظلوميت‌هاي "پوران" است. دكتر يا در خانه حضور نداشت و يا در زندان عمرش را سپري مي‌كرد. پوران توانست شريعتي را بازسازي كند. او به اروپا رفت و تصميم داشت در رابطه با اقدامات "ساواك" روشنگري كند كه ديگر مهلت زندگي نداشت. خواهرم مستقل زندگي كرد. "پوران" گل سر سبد خانواده ما بود. برادرم علي اصغر، ستوان يكم بود و در اروميه خدمت مي‌كرد. مقري كه در آنجا حضور داشت، از سوي متفقين بمباران مي‌شود. يكي از دوستانش تعريف مي‌كند كه به او گفتيم كه بيا برويم و علي اصغر گفت من براي اين روزها ساخته شده‌ام و زندگي كرده‌ام. حالا مي‌خواهيد كه فرار كنم؟! برادر ديگرم "آذر" نيز در دانشگاه تهران ورودي دانشكده فني مهندسي بود به شهادت رسيد. هنگامي كه پيكر او را مشاهده كرديم تيري به قلبش اصابت كرده بود جمجمه و پايش نيز شكسته بود. آن وقت‌ها دانشگاه سنگر اول مبارزه بود و بعد روشنفكران و بازاريان مبارزه مي‌كردند.

وي در بخش پاياني صحبت‌هاي خود، خاطرنشان كرد: مرگ "علي" يك رمز و راز است، چرا كه پيش از رفتن به ساوتهمپتون در بيمارستاني كه در حال حاضر به نام آيت الله "كاشاني" است چكاپ كامل شده بود. پس از سكته‌اي كه كرد حسين زاده، بازجوي ساواكي او نزد پوران خانم آمد و گفت " كه شاه دستور داده تا جنازه را به تهران منتقل كنيم و مراسم درخوري براي او برگزار كنيم."

در ادامه اين مراسم، مونا شريعتي، فرزند دكتر علي شريعتي و پوران شريعت رضوي در سخناني، خاطر نشان كرد: "پوران عاشق سلام. تولد تو و علي مبارك باد. اي عاشق بزرگ بي‌آرام، قلبت را در روز عشاق آرام كردي تا با جان به سوي علي روي. مادر ايران؛ مادر ايران، مادر پوران تو عشقي هستي كه مرگ را شكست مي‌دهد. تند مزاج و مخملي نوازش، جنگيدن را ادامه مي‌دهي. لذت بودنت رفت و ما نيز آن را با تفكر به حكمت بودنت عوض مي‌كنيم و مانند تو براي ايران گرفتن رگ را ياد خواهيم گرفت."

در بخش ديگري از اين مراسم، امير رضايي از شاگردان دكتر علي شريعتي در سخناني، يادآور شد: درباره خانم "پوران شريعت رضوي" سخنان بسياري وجود دارد. او انساني نيك‌انديش، خير خواه و نيك نفس براي مردم بود. من از سال ۵۸ با ايشان آشنا شدم تا مجموعه آثار دكتر شريعتي را جمع‌آوري و تنظيم و منتشر كنيم.

وي در ادامه، گفت‌: در سال‌هايي كه با او همكاري داشتم متوجه شدم كه چند ويژگي بارز در خانم پوران شريعت رضوي نمايان است. او انساني دور انديش و دور نگر بود. زماني كه احساس كرد ممكن است آثار و گفته‌هاي شريعتي دچار گزند و حوادث شوند دغدغه اين را داشت كه آنها را به درستي جمع‌آوري كند. ويژگي دوم او مديريت و سرپرستي‌اش است و در نهايت خانم "پوران شريعت رضوي" انساني پيگير، سخت‌كوش و خستگي‌ناپذير بود و توانست مجموعه آثار مرحوم "دكتر علي شريعتي " را جمع‌آوري و منتشر كند تا براي نسل ما و ساير نسل‌ها سرمشق باشد.

در پايان دكتر سوسن شريعتي فرزند ديگر مرحوم "پوران شريعت رضوي و دكتر علي شريعتي" در سخنان كوتاهي، گفت‌: سال‌ها طول كشيد كه به جاي عبارت "بابا علي" بگوييم "دكتر شريعتي" در حال حاضر نيز تجربه‌اي جديد است كه بخواهيم بگوييم مرحوم "پوران شريعت رضوي".

در پايان اين مراسم پيكر مرحوم "پوران شريعت رضوي" با قرائت جمعي فاتحه و سرود "اي ايران" خاكسپاري شد. همچنين به طور عمومي اعلام شد، در صورتي كه اجازه دهند روز پنجشنبه مراسم بزرگداشتي براي مرحوم پوران شريعت رضوي در حسينيه ارشاد برگزار خواهد شد.