پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تاكيد مجارستان و ايران بر همكاري هاي ورزشي
شنبه، 27 بهمن 1397 - 09:24 کد خبر:30430

سفير جمهوري اسلامي ايران در بوداپست و وزير مشاور در امور ورزش وزارت توانمندي هاي انساني مجارستان در نشستي بر توسعه همكاري هاي ورزشي بين دو كشور تاكيد كردند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، 'غلامعلي رجبي يزدي' سفير جمهوري اسلامي ايران در مجارستان طي ديداري با خانم 'توند سابو' همكاري هاي ورزشي انجام شده بين ايران و مجارستان در رشته هاي مختلف از جمله كشتي، بوكس، واليبال، پينگ پنگ، واترپلو، جودو را تشريح كرد.

سفير كشورمان اظهار كرد: جمهوري اسلامي ايران و مجارستان از زمينه هاي بسيار خوبي براي توسعه همكاري هاي ورزشي برخوردار بوده و سفارت جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد هرگونه حمايت و پيگيري در رابطه با تحكيم و توسعه اين همكاري ها را انجام دهد.

رجبي يزدي بر اهميت همكاري در زمينه ورزش هاي پاراالمپيك تاكيد كرد و افزود: ايران آماده است در اين زمينه نيز با مجارستان همكاري كند.

سفير كشورمان در مجارستان با اشاره به ضرورت تمديد يادداشت تفاهم همكاري ورزشي بين دو كشور، همكاري در حوزه ورزش هاي باستاني و زورخانه اي را از ديگر محورهاي همكاري قلمداد كرده و افزود: ورزش زورخانه اي يكي از ورزش هاي سنتي و پهلواني در ايران به شمار مي آيد كه قدمت بسيار زيادي دارد.

وي ادامه داد: آمادگي داريم تا اين ورزش را به مجارستان معرفي كنيم. در همين حال يركمان با سواري كاري از جمله ورزشي هايي به شمار مي رود كه در مجارستان و ايران طرفدار دارد و قرار است كه يك تيم ورزشي از ايران براي آموزش به مجارستان سفر كند و اميدوارم كه حمايت لازم را از اين ورزشكاران داشته باشيد.

وزير مشاور در امور ورزش وزارت توانمندي هاي انساني مجارستان نيز در اين ملاقات با اعلام اينكه مجارستان به عنوان يك كشور ورزشي به شمار مي آيد، گفت: دولت مجارستان در خصوص ورزش و حمايت از فعاليت هاي ورزشي اقدامات بسيار خوبي را انجام داده و آمادگي كامل براي توسعه همكاري هاي ورزشي و نيز آموزشي با ايران را داريم.

توند سابو ضمن اعلام آمادگي كشورش درمورد تمديد يادداشت تفاهم همكاري و افزودن موارد جديد همكاري افزود: ورزش ها سنتي نيز بسيار براي من جالب بود، از جمله حضور نوجوانان در ورزش زورخانه اي و ما هم علاقمند به حضور اين افراد در ارائه اين ورزش در كشورمان هستيم.

وي درمورد ورزش پاراالمپيك نيز گفت: در اين زمينه همچنين اقدامات بسيار خوبي در مجارستان انجام گرفته و آمادگي جهت انتقال تجربه و هرگونه همكاري را داريم.

سابو افزود: برخي ورزش هاي رزمي به رغم اينكه ورزش هاي المپيكي نيستند اما به دليل پهلواني بودن و داشتن قدمت تاريخي بسيار پر طرفدار هستند آمادگي ارائه تسهيلاتي در اين زمينه هستيم.

طرفين در پايان اين ملاقات بر ادامه و توسعه همكاري ورزشي بين دو كشور تاكيد كردند.