پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نمايشگاه "ايران، سرزمين مهر" در شهر مينسك
یکشنبه، 21 بهمن 1397 - 17:25 کد خبر:30390

با تلاش رايزني فرهنگي ايران در مينسك، نمايشگاه "ايران، سرزمين مهر" در محل گالري هنر دانشگاه فرهنگ و هنر شهر مينسك، افتتاح شد. در اين برنامه كه به مناسبت بزرگداشت چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران برنامه ريزي شده است، آقايان ابوالقاسم مختاريان، رايزن فرهنگي، حسام ابوالقاسم، كارشناس حوزه ديپلماسي و رسانه سفارت، شخصيتهاي مختلف سياسي، فرهنگي و هنري از جمله سفير پاكستان، معاون دانشگاه دولتي فرهنگ و هنر مينسك، ديپلماتهايي از سفارتهاي فلسطين، آذربايجان و ونزوئلا، مسئول امور هنري كاخ هنر مينسك، نمايندگان رسانه ها، تعدادي از هنرمندان رشته هاي مختلف و جمعي از فارسي آموزان سه مركز ايرانشناسي شهر مينسك، حضور بهم رساندند.

  به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) در ابتداي برنامه و پس از پخش سوره كوثر به مناسبت ايام فاطميه و سرود ملي ج.ا.ايران، خانم مارينا تاتاروويچ، مدير گالري هنر، در سخنان كوتاهي به معرفي برنامه كه ماحصل همكاري دانشگاه فرهنگ و هنر و رايزني فرهنگي سفارت ج.ا.ايران در مينسك مي باشد، پرداخت.

   در ادامه آقاي مختاريان، رايزن فرهنگي كشورمان، طي سخنان كوتاهي، ضمن خوشامد گويي به مهمانان براي حضور در جشن بزرگداشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، گفت:

   "... از آنجايي كه تاريخ، فراز و نشيبها، افتخارات، موفقيتها و شكستها را نشان مي دهد و معرف درجه تمدن و فرهنگ جوامع مختلف و بالاخره شناسنامه ملتهاست، بايد در شناخت و تدوين آن كوشش بسيار كرد. تاريخ تنها شرح جنگها و خونريزيها نيست، بلكه آئين زندگي، كردارهاي برجسته، انديشه هاي بلند، آثار بجامانده، ميزان پرمايگي حيات فردي و گروهي و وجوه عوامل دوره هاي بلندي و پستي يك مردم و تاريخ واقعي آنهاست. ايران از آغاز تاريخ، سرچشمه نيكي، قدرت، زيبائي و فضيلت بوده و جهان اگر از يونان هماهنگي و زيبايي، واز رم، قانون و هنر را آموخت، از ايران، تركيبي از هر چهار را فراگرفت. با اينكه اقوام وحشي بارها به ايران حمله كرده و سعي نمودند آن را نابود كنند، ايران استوار و پابرجاي ماند و مشعل فرهنگ خود را همچنان روشن نگاهداشت و تجليات روح هنري خود را در هر عرصه نمايان كرد. ايراني در طول تاريخ دراز و پر افتخار خود ثابت كرد كه قوه حياتي سرشاري دارد و مي تواند در برابر هر طوفاني مقاومت كند. حملات گوناگوني كه به ايران شد، هيچيك نتوانست به اركان تمدن ايراني تزلزلي وارد آورد و مشعل فرهنگ ايراني را خاموش كند بلكه برعكس، اين مشعل ايراني بود كه به فاتحان روشنايي بخشيد و آنان را در راه تمدن هدايت كرد. ايران در طول تاريخ بمنزله چهارراهي بوده كه در آنجا ملل مختلف با هم تماس گرفته و تمدنهاي مختلف با هم مخلوط مي شده اند.

در نتيجه ايران در همه ادوار، سرنوشت تاريخي خود را كه التقاط و تركيب عناصر تمدنهاي مختلف شرقي و غربي بوده است، ادامه مي داده و اين هنر ايران و ايراني است.

   در اين نمايشگاه سعي شده كه به تمدن و فرهنگ ايران نگاهي گذرا گردد و به نقش ايرانيان در پايه گذاري تمدن جهان و كوشش آنها در توسعه تمدن و فرهنگ و خدمات آنها در سير تكامل بشري و حتي اخذ فرهنگ و تمدن ديگران و پرمايه نمودن و كامل كردن آن تمدن و انتقال آن به جوامع ديگر اشاره نمود. ملت ايران در طول تاريخ در عرصه هاي مختلف فرهنگي، علمي و هنري، ابداعات و ابتكارات شگفت انگيزي نموده و توجه جهانيان را به خود جلب كرده و شما قطعاتي از اين مجموعه را در اينجا مي بينيد.

   امروز در اين نمايشگاه، شما گوشه هايي از تاريخ پرافتخار ملت ايران كه انقلاب اسلامي سال 1979، نقطه عطف و قله اين افتخارات مي باشد را نظاره مي كنيد. و ما تلاش كرده ايم تا تصاويري از قيام ملت عزيزمان را به رهبري بنيانگذار فقيد جمهوري اسلامي ايران، حضرت امام خميني(ره) در برابر رژيم ستمشاهي، برايتان عرضه نمائيم. اميدواريم كه اين نقطه آغازي باشد براي شناخت هرچه بيشتر و تعميق روابط دوستانه دو ملت بزرگ ايران و بلاروس."

   در اين قسمت آقاي ويكتور يازيكوويچ، معاون دانشگاه فرهنگ و هنر شهر مينسك، سخنان خود را در خصوص برپايي اين نمايشگاه، چنين عرضه داشت:

   "... فرهنگ و تمدن ايران يكي از قديمي ترين تمدن هاي دنيا است. تاريخ و فرهنگ ايران در توسعه جهان معاصر، نقش بسيار مهمي ايفا مي نمايد. ما در كشور بلاروس فرهنگ ايراني و اسلامي را مي خوانيم و دانشجويان دانشگاه ما از نزديك با فرهنگ ايراني و اسلامي آشنا شده و به عنوان يكي از مواد درسي در دانشگاه ياد مي گيرند. برگزاري چنين نمايشگاهي از اهميت زيادي برخوردار است و سهم مهمي در توسعه گفتگو بين بلاروس و ايران دارد. علاوه بر اين در دانشگاه دولتي هنر بلاروس، در يكي از گوشه ها، نمايشگاه كوچكي از هنر ايران وجود دارد كه فرصت بي نظيري براي آشنا شدن دانشجويان با نمونه هاي فرهنگي از كشور ايران فراهم مي آورد. در آينده ما مي توانيم برنامه هاي زيادي داشته باشيم و قدم به قدم براي پيشرفت دو كشور تلاش كنيم. "

   در ادامه برنامه، حاضران در مراسم از قسمتهاي مختلف نمايشگاه بازديد بعمل آورده و توضيحات لازم به افراد علاقمند ارائه شد.

در جريان گفتگوي آقاي مختاريان با آقاي ويكتور يازيكوويچ، معاون دانشگاه فرهنگ و هنر شهر مينسك، موضوع برگزاري نمايشگاههاي موردي و مناسبتي كه معرف فرهنگ و تمدن ايران اسلامي باشد، مطرح و مورد توافق طرفين واقع گرديد.

همچنين در همين راستا و در خلال بازديد مهمانان از آثار موجود در نمايشگاه، درگفتگوي آقاي مختاريان با سفير پاكستان و نيز نمايندگان سفارت فلسطين در بلاروس، موضوع گسترش همكاري كشورهاي اسلامي و انجام برنامه هاي مشترك فرهنگي نظير جشن نوروز يا جشنواره فيلم از سوي آقاي مختاريان مطرح شد كه مورد استقبال آنان قرار گرفت. (برپايي نمايشگاههاي فصلي هنرهاي اسلامي و ايراني در برنامه سال 1398 نمايندگي پيشنهاد شد كه متاسفانه حسب اطلاع مورد تصويب قرار نگرفته است.)