پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : كندي پذيرش پناهجويان
سه شنبه، 16 بهمن 1397 - 08:52 کد خبر:30361
آلكسيس سيپراس


آلكسيس سيپراس نخست وزير يونان پيش از سفر به تركيه در گفتگوي اختصاصي با خبرگزاري آناتولي درباره روابط آنكارا و آتن گفت: احترام، صداقت و صراحت پايه روابط من با اردوغان را تشكيل مي دهد. بايد مناسبات خود را به سود منطقه و مردم دو كشور گسترش دهيم.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) سيپراس با اشاره به ميزباني تركيه از بيش از 4 ميليون پناهجو اظهار كرد: جامعه جهاني بايد به اين موضوع توجه كرده و اتحاديه اروپا نيز در اين زمينه بايد از همسايه مان حمايت كند.

وي در ادامه تصريح كرد: تركيه و يونان در مورد مشكل مهاجرت هاي غيرقانوني براي اولين بار در سال 2015-2016 نشان داد كه مي توانند در اين عرصه با هم همكاري داشته باشند. ميزان مرگ و مير مهاجران در عبور غيرقانوني از درياي اژه به ميزان چشمگيري كاهش يافت.

نخست وزير يونان روابط آنكارا و آتن را به دو دوره؛ پيش از كودتاي نافرجام گروه تروريستي گولن در سال 2016 و پس از آن تقسيم كرد و افزود: من جزء اولين مقامات خارجي بودم كه در كودتاي نافرجام 15 جولاي با اردوغان تماس گرفتم و حمايت خود از وي را ابراز كردم.

سيپراس خاطر نشان كرد كه رجب طيب اردوغان اولين رئيس جمهور تركيه بود كه پس از سال ها به يونان سفر كرد، گفت: باور دارم كه در اين سفرم به تركيه كه سر آغاز آن در ژانويه 2017 بود، گفتمان و مذاكرات پر ثمري خواهيم داشت.

وي درباره آينده روابط يونان و تركيه اظهار كرد: يونان بحران اقتصادي را پشت سر گذاشت و صفحه جديدي در روابط با كشورهاي همسايه "مقدونيه شمالي" و آلباني باز كرد؛ بايد شرايط لازم براي گامي تاريخي در روابط تركيه و يونان نيز فراهم شود. بايد درچارچوب حقوق بين المللي و احترام متقابل اقداماتي در راستاي منافع مردم و منطقه انجام دهيم.

نخست وزير يونان افزود: هرچند در روابط با جناب اردوغان از مراحل دشواري عبور كرده باشيم اما موفق به پشت سر گذاشتن بسيار از موانع سر راه شديم. روابط ما با جناب اردوغان بر پايه احترام، صداقت و شفافيت است. در قرن بيست و يكم براي ايجاد يك رابطه هماهنگ بين مردم و تاريخ بر پايه دوستي تلاش مستمر داشته باشيم.

او درباره مسئله قبرس نيز تصريح كرد: تركيه و يونان بايد تلاش كنند تا در زمينه مسئله قبرس بر اساس قطعنامه هاي شوراي امنيت به يك راه حل پايدار و عادلانه دست يابند. تشكيل جمهوري فدرال قبرس كه به عضويت اتحاديه اروپا در آمده و به نفع مردم ترك و روم باشد، تنها راه حل است.

آلكسيس سيپراس نخست وزير يونان ضمن قدرداني از تركيه براي ميزباني از 4 ميليون پناهجو، گفت: يونان از تركيه در مذاكرات عضويت در اتحاديه اروپا حمايت كرد. بايد اين حمايت را گسترش دهيم. در روزهاي اخير فشار زيادي به جزاير يونان در زمينه پذيرش پناهجويان آمده است. هنوز روند پذيرش پناهجويان در بسياري از كشورهاي اروپايي به كندي پيش مي رود. اما يونان در اين زمينه بسيار فعال است و پر سرعت عمل مي كند. كشورهاي اتحاديه اروپا بايد از كشورهايي كه در زمينه بحران پناهجويان بيشترين آسيب را ديده حمايت كند.