پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : خروج روسيه از پيمان منع موشك‌هاي ميان برد اتمي
یکشنبه، 14 بهمن 1397 - 09:01 کد خبر:30345
لاله مهرزاد


«پاسخ متقابل مي‌دهيم. شركاي امريكايي مشاركت در پيمان منع موشك‌هاي اتمي را تعليق كردند. ما هم همين كار را مي‌كنيم.» همين سه جمله كوتاه ولاديمير پوتين، يك روز پس از خروج امريكا از پيمان INF و در نشست مشتركش با وزيران خارجه و دفاع روسيه كافي بود تا جهان سرماي بازگشت روزهاي جنگ سرد را در وجود خود احساس كند. پوتين در اين سخنان همچنين خبر داد همان‌طور كه امريكايي‌ها خود را آماده ساخت سلاح‌هاي جديد كرده‌اند، روسيه نيز كار خود را با توسعه موشك‌هاي مافوق صوت آغاز خواهد كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايران، نشست رئيس جمهوري روسيه با سرگئي شويگو و سرگئي لاوروف، وزيران دفاع و خارجه اين كشور در كاخ كرملين، كمتر از 24 ساعت پس از سخنان مايك پمپئو درباره خروج امريكا از پيمان منع موشك‌هاي اتمي (INF) و همچنين سخنان دونالد ترامپ كه روسيه را تهديد به پاسخ نظامي كرده بود، برگزار شد. پمپئو در سخنان خود به روسيه مهلتي 6 ماهه براي تجديد نظر در اقدامات اتمي‌اش داده بود. مهلتي كه روسيه از اساس آن را قبول ندارد، زيرا معتقد است به معاهده‌اي كه سال 1987 به امضا رسانده بود، پايبند بوده‌ است.

 ولاديمير پوتين در نشست خود با وزيران دفاع و خارجه‌اش به آنها دستور داد از هر گونه مذاكره با امريكايي‌ها درباره پيمان INF بپرهيزند. او گفت: «مانند سابق پيشنهادهايي كه پيشتر داده بوديم، روي ميز و درهاي مذاكره باز است. اما ما آغاز‌كننده هيچ مذاكره خلع سلاحي نخواهيم بود. اجازه دهيد منتظر بمانيم و ببينيم شركاي ما آنقدر بالغ خواهند بود كه بخواهند درباره مسأله‌اي كه هم براي هر دوي ما و هم براي جهان مهم است، وارد مذاكره‌اي شفاف و معنادار شوند يا نه.»

ولاديمير پوتين همچنين افزود: «ما در طول سال‌هاي گذشته مذاكرات خوبي درباره خلع سلاح‌هاي اتمي دنبال كرديم اما شركاي ما از اين مذاكرات حمايت كافي نكردند. اكنون نيز ما علاقه‌اي به آغاز رقابت ساخت موشك‌هاي ميانبرد و كوتاه برد نداريم. اما اگر امريكا يا اروپا روند ساخت چنين سلاح‌هايي را آغاز كنند، ما نيز ناگزير به ساخت چنين سلاح‌‌هايي خواهيم بود.» وي در همين ارتباط سرگئي شويگو و سرگئي لاوروف را مأمور كرد تا با دقت كامل تمامي تحركات نظامي و موشكي اروپا و امريكا چه در زمينه استقرار سامانه‌هاي موشكي و چه استقرار تسليحات در فضا را زير نظر داشته باشند و گزارش‌هايي را در اين خصوص آماده كنند. پوتين همچنين با تأكيد بر اينكه امريكا از آغاز تحقيقات و توسعه شماري از سلاح‌هايش خبر داده‌ است، اعلام كرد، پيشنهاد سرگئي شويگو، وزير دفاع روسيه را براي ساخت موشك‌هاي مافوق صوت پذيرفته است.

 سرگئي شويگو نيز در اين راستا گفت: طي روزهاي آتي ما متمم بودجه ۲۰۱۹ را ارائه مي‌دهيم كه بر اساس آن ما در چارچوب برنامه‌هاي تسليحات در كشور و برنامه‌هاي دفاعي‌مان براي سال ۲۰۱۹ برنامه‌هاي خود را اجرا خواهيم كرد. سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه هم پس از اين ديدار گفت: روسيه از دكترين نظامي امريكا براي ايجاد مهمات هسته‌اي با قدرت انفجاري كمتر روي موشك‌هاي ميان‌برد نگران است. وي تأكيد كرد: امريكا به پيشنهادات روسيه براي ادامه دادن به معاهده استارت جديد توجهي نمي‌كند و اين امر نگران‌كننده است. به گفته لاوروف، خروج امريكا از آي‌ان‌اف وضعيتي را كه در سال‌هاي اخير در حوزه خلع سلاح هسته‌اي به وجود آمده است وخيم‌تر مي‌كند.

پوتين در حالي نگراني خود را از استقرار موشك‌هاي امريكايي در اروپا اعلام كرده است كه ديروز ديويد تراچتنبرگ، معاون سرپرست وزارت دفاع امريكا اعلام كرد، ايالات متحده هيچ‌گونه طرحي براي استقرار موشك يا سامانه تسليحات هسته‌اي پس از خروج از پيمان قواي هسته‌اي ميان‌برد (آي‌ان‌اف) ندارد. زيرا شرايط كنوني اصلاً شبيه به شرايطي كه منجر به امضاي پيمان آي‌ان‌اف در دهه ۸۰ ميلادي شد، ندارد.

با اين حال خروج امريكا از پيمان INF نگراني‌هاي بسياري را به وجود آورده است. در همين ارتباط ديروز وزارت خارجه چين اعلام كرد، پكن مخالف خروج امريكا از پيمان منع موشك‌هاي هسته‌اي ميان‌برد(INF) است و از مسكو و واشنگتن مي‌خواهد تا از طريق گفت‌وگو اين اختلاف‌نظرها را حل و فصل كنند. كمپين بين‌المللي نابودي تسليحات هسته‌اي (آيكان) نيز كه امسال برنده جايزه نوبل صلح شد، اظهار كرده است، خروج امريكا از پيمان منع تسليحات اتمي ميان‌برد، با توجه به خروج واشنگتن از توافق برجام، امنيت بين‌المللي را بيش از پيش تضعيف خواهد كرد.