پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : آموزش زبان بوسنيايي
سه شنبه، 9 بهمن 1397 - 19:09 کد خبر:30324
سيد مثيم ميرهادي/ وحيد پرست تاش


كتاب «آموزش زبان بوسنيايي» با هدف آشنايي و آموزش مقدماتي زبان بوسنيايي براي فارسي زبانان به كوشش سيد مثيم ميرهادي و وحيد پرست تاش توسط انتشارات پرنده منتشر شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) در مقدمه كتاب آمده است: زبان بوسنيايي يكي از زبانهاي شاخه اسلاو جنوبي است كه به صورت عمده در كشور بوسني و هرزگوين صحبت ميشود. بوسني و هرزگوين نزديك به چهار ميليون جمعيت دارد كه بيش از نيمي از جمعيت آن را مسلمانان تشكيل مي دهند.

زبان بوسنيايي و دو زبان كشورهاي همسايه صربستان و كرواسي و مونته نگرو يعني زبان هاي صربي و كرواتي داراي اشتراكات و افتراقاتي در بيان و نوشتار هستند، اما اشتراكات اين سه زبان به حدي است كه با دانستن يكي از آنها ميتوان به راحتي با مردمان دو كشور ديگر نيز صحبت و ارتباط برقرار كرد.

مولفين كتاب تاكيد دارند يادگيري هيچ زباني صرفاً با مطالعه كتاب ممكن نيست، اما مطالعه اين كتاب ميتواند شروعي خوب براي كساني باشد كه علاقه مندند با زبان بوسنيايي آشنا شوند و در حد مقدماتي مكالمه و بخشي از قوائد بوسنيايي را فراگيرند.

كتاب آموزش زبان بوسنيايي در بيست و يك درس و سه ضميمه به شرح ذيل تاليف يافته :

بخش اصلي شامل بيست و يك درس است؛ در ابتداي هر درس بخشي از قواعد زبان بوسنيايي تشريح ميشود، سپس تلاش خواهد شد تا فراگير از طريق يك مكالمه كوتاه با كلمات و جملاتي كه ممكن است به صورت روزمره در برخورد با ساير افراد رد و بدل كند، آشنا شود و در پايان هر درس  لغات و عبارات جديد همان درس فهرست شده اند.

ضميمه نخست در برگيرنده لغتنامه اي از لغات كاربردي زبان بوسنيايي است كه براي تهسيل بيشتر در يافتن كلمات مورد استفاده در كتاب به ترتيب الفبا فهرست شده اند. ضميمه دوم ليست خلاصه شده اي از لغات مشترك در زبان بوسنيايي و فارسي است و در ضميمه سوم فهرستي از ضرب المثل هاي بوسنيايي و معادل فارسي آنها براي استفاده علاقمندان به فرهنگ عاميانه مردم بوسني درج شده است.

عباس حسين نژاد مدير انتشارات پرنده تصريح مي كند: كتاب حاضر گامي در جهت آشنايي بيشتر با زبان و فرهنگ منطقه بالكان خصوصاً براي دانشجويان مطالعات اروپا، دانشجويان زبان شناسي، كارشناسان حوزه بالكان، پژوهشگران و علاقه مندان به فرهنگ در منطقه بالكان است.     

كتاب آموزش زبان بوسنيايي براي فارسي زبانان در زمستان 1397 در  208 صفحه با قطع رقعي و بهاي 35 هزار ريال توسط انتشارات پرنده منتشر شده و از طريق توزيع كتاب ققنوس به صورت حضوري و آنلاين در اختيار مخاطبان قرار دارد.

مراسم رونمايي از اين كتاب در آيند نزديك با حضور علاقه مندان به زبان بوسنيايي برگزار خواهد شد.