پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : استراتژي كرواسي براي تشويق به مطالعه
شنبه، 6 بهمن 1397 - 21:55 کد خبر:30304
سيد حسين موسوي


استراتژي ملي كرواسي براي تشويق خواندن در سايت خود داراي 3 عنوان مي باشد يكي عنوان همين مقاله است(‌‌استراتژي ملي كرواسي براي تشويق خواندن از سال2017 تا2022) كه ترجمه آن را ملاحظه مي كنيد ‍‍‍و دو عنوان ديگر نيز وجود دارد كه عبارتند از :"كميسيون توسعه استراتژي توسعه ملي خواندن"  و "طرح عملياتي 2018 استراتژي ملي خواندن" .

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سايت وزارت فرهنگ كرواسي، استراتژي ملي تشويق خواندن در جلسه هيئت دولت كرواسي  كه در تاريخ 2 نوامبر 2017 به تصويب رسيد ، به تشويق فرهنگ خواندن كمك خواهد كرد و تعداد زيادي از اعضاي جامعه كرواسي را با لذت درك و فهم خواندن دربرمي گيرد. كاهش علاقه به كتاب و خواندن و نيز خواندن در محيط ديجيتال تنها كافي نيست و  توانايي ها و فرهنگ مطالعه هر جامعه نياز به نظم سيستماتيك و مسائل استراتژيك  فرهنگي  دارد. از آنجايي كه در حال حاضر در كرواسي تا به حال هيچ استراتژي براي توسعه فرهنگ خواندن و فرهنگ مطالعه وجود نداشته است، لازم است يك سند استراتژيك فراهم آيد تا تمام كاركردها  را از سوي نويسندگان، از طريق كتاب به خوانندگان منتقل و هماهنگ كند.  

درتحقق چشم انداز استراتژي خواندن كرواسي آمده است: "جامعه كرواسي نقش خواندن در توسعه فرد و جامعه و همچنين ويژگي هاي خواندن، در يك سن خاص را درك مي كند، بر اين اساس اقدامات مشخص و مسئوليت تشويق خواندن و خواندن  در" طول پنج سال آينده در اجراي فعاليت ها و پروژه از طريق اقدام اجرايي استراتژي 2017 - 2022، با سه هدف كليدي استراتژيك اجرايي مي شود:

(1) ايجاد يك چارچوب موثر اجتماعي براي حمايت از خواندن
(2) توسعه سواد خواندن و تشويق خواندن به طور فعال و انتقادي
(3) افزايش دسترسي به كتاب ها و ساير مواد خواندني

اهداف استراتژي خواندن در طي دوره ي پيش بيني شده ، از طريق 15 هدف خاص و 42 اقدام تحقق مي يابد، كه مكانيزم براي نظارت و ارزيابي اثرات آن ، به منظور ايجاد يك چارچوب اجتماعي سيستماتيك براي حمايت از خواندن به اجرا در مي آيد.

پژوهش هاي علمي نيز دانش جديدي را براي تحريك خواندن به ارمغان مي آورد، لذا با ايجاد يك سيستم انتشار اطلاعاتي، تشويق متقابل بخش هاي مختلف و همكاري همه سازمانها و موسسات  و ايجاد يك كمپين ملي براي تشويق خواندن اجرايي خواهد شد.

توسعه مطالعه و فعال كردن خوانندگان و خواندن انتقادي از طريق چند اولويت (به اهداف خاص) تحقق مي يابد. طراحي و پياده سازي استراتژي برنامه هاي خواندن براي كودكان در قبل از مدرسه و (مدارس ابتدايي و متوسطه) و همچنين در كار با بزرگسالان را تشويق خواهد كرد همچنين همكاري بين همه طرف هاي درگير در برنامه هاي تشويق به خواندن را تقويت مي كند.  

اطمينان از در دسترس بودن كتاب و ديگر مواد خواندن براي سرمايه گذاري منظم نويسندگان، تصويرگران و مترجمان ، حمايت از فعاليت هاي انتشاراتي و كتابفروشي، افزايش توليد و در دسترس بودن كتاب هاي تمام كتابخانه ها، افزايش توليد و دسترسي به مواد خواندني براي افرادي كه با دشواري هاي خواندن به روش عادي دارند با سرمايه گذاري درعناوين جديد مذكور، در دسترس بودن و قابل مشاهده بودن كتاب هاي الكترونيكي و محتواي ديجيتال رايگان، يك هدف استراتژيك است.

منابع مالي مورد نياز براي تحقق استراتژي ملي تشويق خواندن در بودجه دولت جمهوري كرواسي سال 2017 و 2018 و 2019 در بخش هاي وزارت فرهنگ  و وزارت علوم و آموزش و پرورش تضمين شده است.

    وزارت فرهنگ  مبلغ 500000 كونا براي سال هاي 2017 و 2018 و مبلغ1000000 كونا براي سال 2019 تضمين كرده است. وزارت علوم و آموزش و پرورش نيز مبلغ ،33 2760 كونا براي سال 2017،مبلغ 908 441كونا براي سال 2018 و مبلغ 413409  كونا براي سال 2019  براي اقدامات استراتژيك تأمين مي كند.  اين طرح همچنين از محل اعتبارات صندوق اجتماعي اروپا تحت برنامه عملياتي"منابع انساني كارآمد 2014-2020" برنامه ريزي و تامين مالي شده است.
 
 در ادامه لازم مي دانم مطالبي از برخي سايت هاي كرواسي كه موضوع "خواندن" را مورد توجه و بررسي قراردادند در معرض ديد خوانندگان محترم قرار دهم :

* خواندن حالت فوق العاده مغز است اگر شما كد داوينچي را بخوانيد، احساس مي كنيد كه رابرت لنگدان از خيابان هاي رم عبور مي كند ويا رمان هايي را دوست داريد كه احساسي رابه شما مي رساند.

* ما با خواندن، زمينه هاي عصبي را در مغز تحريك مي كنيم  و به همين علت شما احساس مي كنيد كه اين تجربيات را تجربه مي كنيد. مطالعات در اسپانيا نشان داده است كه خواندن كلمه "دارچين" بخشي از مغز را كه مسئول عطر است، فعال مي كند.

* خواندن استرس را كاهش مي دهد،  دانشمندان فرانسوي به اين نتيجه رسيده اند چگونه خواندن يك رمان عمل بخشي از مغزاست كه مسئول حركت  و مهارت هاي حركتي است.

* مطالعات متعدد نشان داده است كه خواندن، گوش دادن به موسيقي، راه رفتن و نوشيدن چاي بهترين چيزي است براي كاهش استرس است. استرس مي تواند انرژي را كاهش دهد، شهوت جنسي را آسيب پذير و مستعد ابتلا به بيماري كند. به همين دليل خواندن ، فقط با 10 دقيقه خواندن ضربان قلب را كاهش داده و موجب كاهش تنش عضلاني مي شود.

* گمشده انسان در كتاب قطعا يافت مي شود، كتاب ها سلول هاي مغز خاكستري را توسعه مي دهند، يك كتاب خوب باعث تقويت حافظه و جلوگيري از زوال عقل مي شود. دانشگاه امريكايي "راش" يك مطالعه انجام داده است كه نشان ميدهد كه حفظ فعاليت ذهني در طول زندگي، مانند خواندن، مي تواند اختلال شناختي را به ميزان 32 درصد كاهش دهد. همچنين به خوبي به اثبات رسيده است كه كار سلول هاي خاكستري احتمال ابتلا به بيماري آلزايمر را كاهش مي دهد.

در خاتمه جهت نتيجه گيري از اين گزارش خوانندگان را به صورت گذرا  وضعيت مطالعه  و خواندن در ايران را ياد آور مي گردد:

 درسايت وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي سندي به عنوان «سند نهضت مطالعه مفيد» منعكس شده است اين سند بنا به پيشنهاد شوراي فرهنگ عمومي، در جلسه ۶۷۳ مورخ ۴/۸/۸۹ شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب رسيده است  ولي از پيگيري هاي بعدي اين سند مطلبي در سايت ها موجود نيست و چنين برمي آيد كه توجه لازم و كافي به آن نشده است و به هرحال  تدوين استراتژي ملي خواندن در ج.ا.ايران  بايستي به عنوان مصوبه رسمي دولتي تحت نظر باشد و بودجه لازم تامين گردد تا به طور فزاينده اي نياز مردم و جوانان پويا و با بصيرت جامعه ما را پاسخگو باشد.

مديران فرهنگي كشور آمار مطالعه  را در ايران بين 13 تا18 دقيقه در روز نام مي برند و در حالي كه كشورهاي متوسط و پيشرفته تا 90 دقيقه در روز هم آمار وجود دارد و دلايلي براي پايين بودن آمار مطالعه  در ايران را ذكر مي كنند از جمله:

1-    جانيافتادن فرهنگ مطالعه در جامعه.
2-    داستان نويسان كپي برداري داستان خارجي مي دانند.
3-    كتاب ها به دور از واقعيت نوشته مي شود .
4-    نداشتن جاذبه و انگيزه  در مخاطبين تا براي مطالعه وقت بگذارند .
5-    نياز مخاطب و نبض مخاطبين در تدوين و انتشار كتاب در نظر گرفته نمي شود .
6-    در تربيت افراد با استعداد كتاب كودك و جوان و ميانسال كوتاهي كرديم .
7-    جا افتادن اينترنت و فضاي مجازي به جاي مطالعه كتاب هاي غني و مورد نياز سنين مختلف جامعه .
8-    گران بودن قيمت كتاب باعث شده دانشجويان و اهل مطالعه به سمت خريد كتاب كمتر سوق داده شود و بعضا با كپي كردن كتاب در حد پاس كردن درس مربوط  مطالعه كنند.

        موارد زير نيز به مسئولين فرهنگي كشور پيشنهاد مي شود و اميدواريم  دراين خصوص سازمان هاي دولتي گام هاي اساسي برداشته شود و در برابر مطالبه جامعه امروز ايران و جوانان پاسخگو باشند:  

1- با توجه به مسئوليت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شايسته است درارتباط با تدوين استراتژي خواندن پيشگام شده و برنامه ريزي لازم داشته باشد و تمام اهتمام خود را به كار گرفته تا همه ارگان ها  و سازمان هاي مسئول در داخله كميته ي مذكور «سند نهضت مطالعه مفيد»  فعال شوند و عملكرد خود را براي مردم اطلاع رساني نمايند.

2- وزارت علوم و فن آوري و وزارت آموزش و پرورش ايران، ايجاد قرائتخانه هاي دسته جمعي  در مدارس و دانشگاه ها طي برنامه ريزي دقيق توسط اساتيد فن در مكان مجزا، امري بسيار ضروري است.

3- سالن مطالعه دركتابخانه هاي توسط شهرداري و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و مراكز فرهنگي مستقل داير مي باشد ، شايسته است ضمن تقويت  و كاستن ضعف آن ها، براي قرائتخانه دسته جمعي براي آحاد جامعه نيز برنامه ريزي و استفاده شود و برتقويت شبانه روزي كردن سالن هاي مطالعه از هيچگونه تلاشي دريغ نكنند.

Mousavi22@hotmail.com