پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : توافق كوزوو با صربستان ممكن است
شنبه، 6 بهمن 1397 - 15:25 کد خبر:30303
باز كردن مبحث گفت‌وگو درباره اراضي و مرزها، باز كردن گذشته است و گذشته غم‌انگيز بوده است. در جنگ‌هاي گذشته مرزها موضوع جنگ بوده است. تغيير دوباره مرزها خطرناك است و ما را به حصول توافق نزديك‌تر نمي‌كند، بلكه دورتر مي‌شويم.


نخست‌وزير كوزوو تاكيد كرد، دستيابي به توافقي ميان صربستان و كوزوو در سال جاري ميلادي ممكن است اما نمي‌تواند شامل تغييرات مرزي شود. او هشدار داد، تبادل اراضي مي‌تواند به احياي تنفر قديمي در منطقه بالكان منجر شود.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، اين ايده كه صربستان و كوزوو ممكن است از طريق تبادل ارضي به مناقشه ديرينه خودشان پايان دهند، سال گذشته همهمه‌اي به راه انداخت. پيشنهاد مذكور با موج انتقادات گروه‌هاي دست راستي و همچنين راموش هاراديناي، نخست‌وزير كوزوو كه به سختي منتقد اعطاي هرگونه امتياز به صربستان است، مواجه شد. از آن زمان، مذاكرات با ميانجيگري اتحاديه اروپا به بن‌بست رسيده است.

با اين حال نخست‌وزير كوزوو در مصاحبه با خبرگزاري فرانسه گفت، به اعتقاد او توافق همچنان در دسترس است و حتي ممكن است امسال رخ دهد اما نظر او درباره تبادل ارضي همچنان بدون تغيير باقي مانده است.

او با اشاره درگيري ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ كه عملاً موجب جدايي كوزوو شد، گفت: باز كردن مبحث گفت‌وگو درباره اراضي و مرزها، باز كردن گذشته است و گذشته غم‌انگيز بوده است. در جنگ‌هاي گذشته مرزها موضوع جنگ بوده است. تغيير دوباره مرزها خطرناك است و ما را به حصول توافق نزديك‌تر نمي‌كند، بلكه دورتر مي‌شويم.

مخالفت شديد راموش هاراديناي، نخست‌وزير كوزوو با تغييرات مرزي موجب شده است تا او رو در روي هاشم تاچي، رئيس‌جمهوري كوزوو قرار بگيرد كه در مذاكراتي با ميانجيگري اتحاديه اروپا با الكساندر ووجيچ، همتاي صربستاني خود شركت مي‌كند.

در حالي كه رؤساي جمهوري دو طرف اين پيشنهاد را توضيح نمي‌دهند، رسانه‌هاي محلي و تحليلگران باور دارند كه طبق آن قسمت صرب‌نشين شمال كوزوو با قسمت آلبانيايي‌نشين كوچك در صربستان معاوضه شود. اين پيشنهاد منطقه بالكان را به خطوط قوميتي نزديك‌تر مي‌كند و با انتقاد شديد گروه‌هاي راستگرا مواجه است.

نخست‌وزير كوزوو مي‌گويد، مايل به شروع دوباره مذاكرات است. اما مانع مهم بعدي مساله تعرفه ۱۰۰ درصدي است كه دولتش در ماه نوامبر روي كالاهاي صربستاني اعمال كرد و بعد تنش‌آلود جديدي به مناسبات دو طرفه داد. راموش هاراديناي تاكيد كرد: اگر صربستان مي‌گويد كه هرگز كوزوو را به رسميت نمي‌شناسد، پاسخم اين است كه ما هرگز اين تعرفه‌ها را حذف نمي‌كنيم.