پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : چرايي علاقه صرب ها به پوتين
شنبه، 29 دی 1397 - 17:12 کد خبر:30265
گروه گزارش و تحليل


رئيس جمهوري روسيه درحالي سفري يك روزه به صربستان داشت كه بيش از صد هزار نفر در بلگراد براي تشكر از او در خيابان ها جمع شدند و از ولاديمير پوتين همچون قهرمان ملي خود استقبال كردند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، سفر ولاديمير پوتين به صربستان نخستين سفر خارجي او در سال 2019 به حساب مي آيد تا اهميتي كه مسكو براي بلگراد قائل است را به نمايش بگذارد.

آلكساندر وچيچ رئيس جمهوري صربستان براي نشان دادن ميزان احترام خود به همتاي روس تا پاي پلكان هواپيماي او رفت اما آنچه بيش از پيش اهميت يافت اقدام خودجوش مردم صربستان براي نشان دادن ميزان علاقه به پوتين بود.

شهروندان بلگراد با در دست گرفتن تصاوير پوتين و شعار نوشته هاي مختلف در حمايت از او به زبان هاي صربي و روسي، از رهبر روسيه به اشكال مختلف تشكر و قدرداني كردند، حركتي كه نمونه آن در مسكو پايتخت روسيه هم ديده نمي شود.

پليس صربستان ديروز در اطلاعيه اي اعلام كرد كه بيش از 130 هزار نفر در مقابل كليسايي به نام ساواي مقدس در بلگراد كه پوتين از آن بازديد مي كرد، جمع شدند.

اين كليسا را سربازان عثماني هنگام اشغال بلگراد در قرن شانزدهم به آتش كشيدند اما از قرن بيستم بازسازي آن آغاز شد.

پوتين به همراه همتاي صرب خود در اقدامي نمادين آخرين موزاييك از شمايل حضرت مسيح را بر ديوار اين كليسا چسباند.

مي توان گفت روسيه و صربستان پيوندهاي تاريخي فراواني دارند، عمق روابط دو كشور به اندازه اي است كه دو طرف از يكديگر به عنوان برادر ياد مي كنند.

تاريخ جهان چندين بار شاهد هزينه هاي سنگيني بوده كه روسها به خاطر صرب ها متحمل شده اند و هرگز از آن ابراز پشيماني نكرده اند.

جنگ روس ها به عنوان حاميان صرب ها و مسيحيت ارتدوكس با امپراتوري عثماني از جمله رخدادهاي تاريخي است كه در اذهان مردم صربستان نقش بسته است.

در تاريخ آمده است اليزابت اول امپراتريس روس در حمايت از صرب ها و پس از آنكه امپراتوري آلمان به كشور آنها حمله كرد، سپاه روسيه را راهي جنگ با اين كشور كرد.

روس ها جنگ جهاني اول را هم به بهانه حمايت از صربستان آغاز كردند، در جنگ جهاني اول كه با كشتن وليعهد امپراتوري هابسبورگ در سارايووا به دست يك جوان صرب آغاز شد، نيكلاي دوم آخرين تزار روس به پادشاهي دوگانه اتريش مجارستان اعلام جنگ داد هر چند كه بسياري معتقدند او براي كاستن از اعتراضات داخلي، به جنگ با يك كشور خارجي روي آورد تا شايد مانع انقلاب مردمي در روسيه شود.

در طول جنگ جهاني دوم نيز صرب ها كه استخوان بندي يوگسلاوي را تشكيل مي دادند روابط تنگاتنگي با اتحاد جماهير پيشين شوروي داشتند.

دوستي شوروي و يوگسلاوي در طول جنگ دوم جهاني سبب شد صرب ها به خاطر روسيه با آلمان نازي به صورت پارتيزاني بجنگند.

دو كشور در طول جنگ سرد با عنوان كشورهاي عضو بلوك شرق بويژه در عرصه نظامي و امنيتي با يكديگر همكاري گسترده اي داشتند و مارشال تيتو از دوستان نزديك مقامات كرملين به حساب مي آمد.

با پايان يافتن جنگ سرد، يوگسلاوي در پي جنگ هاي خونين در جمهوري هاي اين كشور تجزيه شد و روسيه از همان ابتدا طرف صرب ها را گرفت؛ اين حمايت ها تا امروز ادامه داشته است.
مسكو در شوراي امنيت تلاش هاي گسترده اي را براي پايان دادن به مناقشه در بالكان بكار بست و تلاش كرد تا مسائل در اين منطقه از راه هاي سياسي حل و فصل شود.

روسيه حتي زماني كه صربها به سركوب ساكنان جمهوري هاي جدا شده بويژه بسني هاي مسلمان مي پرداختند از صربها حمايت كرد و خواهان حفظ يكپارچگي يوگسلاوي براي مقابله با آمريكا و غرب شد.

حمايت روسيه از صرب ها در دوره هاي مختلف زبانزد بوده است، به طور مثال وقتي ناتو در سال 1999 ميلادي بمباران هوايي بلگراد پايتخت يوگسلاوي را آغاز كرد، يوگني پريماكوف نخست وزير وقت روسيه كه در حال سفر به آمريكا بود دستور بازگشت هواپيماي حامل خود را از آسمان اقيانوس اطلس به روسيه صادر كرد.

روسيه تاكنون استقلال كوزوو را به رسميت نشناخته و خواستار حفظ اين كشور در قالب صربستان است و استقلال اين منطقه را مغاير با قوانين بين المللي مي داند.

مسكو هم اكنون در عرصه نظامي، امنيتي، سياسي و اقتصادي شريك مهم صربستان است و به تازگي در چارچوب حمايت از صربستان و افزايش توانمندي نظامي اين كشور 10 فروند ميگ-29 به رايگان به بلگراد داده است.

روسيه همچنين به صرب ها وعده داده است كه خط لوله گاز جريان تركيه كه از طريق درياي سياه به تركيه و كشورهاي جنوب اروپا كشيده مي شود به صربستان هم كشيده شود.

ولاديمير پوتين ديروز پنجشنبه به طرف بلاروسي گفت كه كرملين آماده است براي تامين زيرساخت هاي خط لوله جريان تركيه در خاك صربستان، 1.4 ميليارد دلار در اين كشور سرمايه گذاري كند.

روسيه برنامه هاي هسته اي صربستان را هم پوشش مي دهد ضمن اينكه توافقاتي به ارزش 200 ميليون دلار بين سران دو كشور امضا شده است.

مقامات روسيه كه همواره از گسترش سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) ابراز نگراني كرده و آن را عبور از خط قرمزهاي مسكو مي خوانند، اخيرا اعلام كرده اند كه مشكلي با پيوستن صربستان با اين سازمان ندارند و اميدوارند كه آمريكايي ها هم مانع نزديكي ديگر كشورهاي اروپايي به روسيه نشوند.

روسيه پوتين به مردم صربستان نشان داده است كه با وجود تغيير و تحولات متعدد در جهان؛ روسيه نوين مسير روسيه تزاري و اتحاد جماهير شوروي را در حمايت و پشتيباني از صرب ها مي رود و از ارايه هيچ كمكي به اسلاو نژادها و ارتدوكس ها در صربستان و مجامع بين المللي فروگذاري نمي كند.

با اين تفاسير شايد بهتر بتوان اين واقعيت را درك كرد كه چرا پوتين در صربستان بيشتر از مسكو طرفداران دوآتشه دارد و از او به عنوان يك قهرمان ملي در قلب اروپا ياد مي شود.