پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نام مقدونيه تغيير مي كند
سه شنبه، 25 دی 1397 - 09:43 کد خبر:30235
گروه گزارش و تحليل


پارلمان مقدونيه براي تأمين نظر يونان و امكان عضويت اين كشور در ناتو، به لايحه اصلاح قانون اساسي به منظور تغيير نام اين كشور به «جمهوري مقدونيه شمالي» رأي مثبت داد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، اين لايحه با 81 رأي موافق از مجموع 120 رأي مجلس به تصويب رسيد. نمايندگان حزب مخالف 'ومرو- دپمنه' هنگام رأي گيري، صحن مجلس را ترك و از شركت در آن امتناع كردند.

'زوران زائف' نخست وزير مقدونيه در مجلس گفت؛ گرچه تصميم براي اصلاح قانون اساسي در زمينه تغيير نام اين كشور سخت و مسئولانه بود اما اين موضوع، پيشرفتي براي كشور به ارمغان مي آورد.

وي به امضاي توافقنامه با يونان براي تغيير نام كشورش اشاره كرد و گفت كه اپوزيسيون نيز واقف است بدون اين توافقنامه و موافقت يونان، ادامه مسير براي عضويت در ناتو و اتحاديه اروپا امكان پذير نبود.

'كريستين ميتسكوسكي' رهبر حزب ومرو- دپمنه اخيرا گفته بود كه تغيير نام كشور به معناي از بين بردن هويت مقدونيه است. هنگام رأي گيري در پارلمان براي تغيير نام مقدونيه، صدها نفر مقابل ساختمان پارلمان اين كشر در مخالفت با اين اقدام تجمع كردند.

'فدريكا موگريني' مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و 'يوهانيس هان' كميسر مذاكرات پيوستن به اتحاديه اروپا، تصويب نام جديد كشور در پارلمان را به دولت و ملت مقدونيه تبريك گفتند.
مقدونيه توانست اختلاف با يونان را بر سر نام اين كشور با امضاي توافقنامه حل و فصل كند.

اسكوپيه و آتن 27 خرداد 1397 موافقتنامه تاريخي را در منطقه ساحلي پرسپا در سواحل شمالي يونان در مورد حل اختلافات دو كشور بر سر نام مقدونيه امضا كردند.

اين كشور از سال 2008 ميلادي داراي شرايط عضويت در ناتو بود اما به دليل وجود اختلافات با يونان، نتوانست موافقت اين كشور را به عنوان عضو ناتو براي ورود به اين سازمان نظامي به دست آورد.

جمهوري مقدونيه با جمعيت حدود دو ميليون و 46 هزار نفر و مساحت 25 هزار و 713 كيلومتر مربع در شبه جزيره بالكان در جنوب شرقي اروپا قرار دارد و مانند ديگر كشورهاي برآمده از يوگسلاوي سابق با معضلات اقتصادي فراواني مواجه است.

با توجه به اينكه تقريباً يك چهارم جمعيت مقدونيه بيكار هستند، اين كشور تلاش مي كند با عضويت در اتحاديه اروپا، تا حدودي مشكلات خود را حل كند.

از زمان اعلام استقلال مقدونيه در سال 1991 تا امضاي توافقنامه با يونان، نام اين كشور به علت داشتن شباهت با نام يكي از استان‌هاي يونان همواره محل اختلاف با آتن بوده و همين مسأله مانع الحاق مقدونيه به نهاد‌هايي همچون ناتو شده است.

دولت آتن به دليل اينكه مقدونيه قديم، بخش بسيار بزرگي از خاك يونان را شامل مي‌شد، نگران بود كه دولت مقدونيه بعدها ادعايي درباره اين بخش از يونان را مطرح كند و به همين دليل خواهان تغيير نام جمهوري مقدونيه بوده است.