پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : آوارگان لهستاني در ايران
دوشنبه، 24 دی 1397 - 15:26 کد خبر:30230

كشور ايران سال ۱۳۲۱ شمسي ميزبان ۱۲۱ هزار نفر از لهستاني‌هاي آواره شد.

معاون سياسي وزير امور خارجه گفت: قبرستان‌ها در ايران بعد از ۳۰ سال قابل جايگزيني هستند، اما مردم تهران ۷۷ سال است كه احترام ميهمانان لهستاني خود را نگاه داشته‌اند.

سيد عباس عراقچي معاون سياسي وزير امور خارجه نسبت به نشست ضدايراني لهستان واكنش نشان داد و اظهار داشت: ۱۸۹۲ لهستاني از ۱۹۴۲ تاكنون در قبرستان لهستاني‌ها در قلب تهران آرميده‌اند. بيش از يكصد هزار لهستاني پس از آزادي از اردوگاه‌هاي كار اجباري استالين از راه ايران بازگشتند. قبرستان‌ها در ايران بعد از ۳۰ سال قابل جايگزيني هستند، اما مردم تهران ۷۷ سال است كه احترام ميهمانان خود را نگاه داشته‌اند.

گورستان كاتوليك لهستاني‌هاي تهران گورستاني در محله دروازه دولاب در جنوب شهر تهران است كه آرامگاه ۱۸۹۲ شهروند لهستاني در آن قرار دارد كه همگي در سال ۱۹۴۲ ميلادي درگذشته‌اند. از اين تعداد، ۴۰۸ قبر متعلق به نظاميان لهستاني در جنگ جهاني دوم است.

بيشتر شهروندان لهستاني كه در اين گورستان دفن شده‌اند، كساني بودند كه پس از آزادي از اردوگاه‌هاي كار اجباري استالين در سيبري و قزاقستان، از راه ايران به اروپا باز مي‌گشتند.

در شهريور سال ۱۳۱۸ شمسي پس از توافق و تقسيم بندي اتحاد جماهير شوروي و آلمان نازي بر سر لهستان اين كشور به دو نيمه تقسيم و ۲۲۰ هزار نفر از مردم لهستان به اردوگاه‌هاي كار اجباري شوروي فرستاده شدند و در سال ۱۳۲۱ شمسي شوروي كه خود درگير جنگ با آلمان بود موافقت كرد كه ۱۲۱ هزار نفر از لهستاني‌ها به ايران منتقل شوند.