پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تظاهرات مجدد معترضان صربستان عليه دولت
دوشنبه، 17 دی 1397 - 09:20 کد خبر:30180

هزاران تن از مردم صربستان در بلگراد تظاهرات عليه دولت اين كشور را از سر گرفتند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، اين اعتراضات بزرگترين چالش عليه الكساندر ووجيچ، رئيس جمهوري اين كشور است و معترضان وي را به خودكامگي متهم كرده‌اند.

اپوزيسيون "ائتلاف براي صربستان" عاملان مهاجم به معترضان را از حاميان حزب حاكم مترقي صربستاني ووجيچ دانستند اما مقام‌هاي اين كشور اتهام مطرح شده را رد كردند.

 برانيسلاو تيريفونوويچ، يكي از اعضاي اين جنبش اعتراضي در جمع معترضان در پايتخت صربستان گفت: صربستان به آرامي برمي‌خيزد، تمامي شهرها در حال قيام هستند و تعداد ما رو به افزايش است.

چند صد تن همچنين در شهري واقع در جنوب صربستان دست به راهپيمايي زده و حدود ۵۰ تن نيز در شمال صربستان راهپيمايي كردند.

از آغاز نخستين اعتراضات در هشتم دسامبر ۲۰۱۸، راهپيمايي‌ها با حضور دانشجويان و اشخاص برجسته مردمي چون هنرمندان برگزار شده است.

معترضان روز شنبه در مقابل دانشكده فلسفه تجمع كرده و با در دست داشتن بنرهايي كه رويشان "يك نفر از هر پنج ميليون" نوشته شده بود، به سمت بلگراد رفتند.

اين شعار به اظهارات اوليه ووجيچ ربط دارد كه گفته بود تنها در صورتي درخواست‌هاي اپوزيسيون درباره آزادي رسانه و برگزاري انتخابات عادلانه را بررسي مي‌كند كه پنج ميليون در خيابان‌ها بيايند.

ووجيچ كه يك ملي گراي افراطي گرويده به اروپاست، از سوي اپوزيسيون و جامعه مدني به ايجاد حكومتي خودكامه و كنترلي استبدادي بر رسانه‌ها و تبديل آن به كمپيني عليه مخالفان متهم شده است.

ووجيچ در سال ۲۰۱۷ رئيس جمهوري صربستان شده است.