پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اخراج سفير ايران از تيرانا تصميمي آمريكايي بود
دوشنبه، 17 دی 1397 - 09:13 کد خبر:30179
برنامه اي كه محوريت آن درباره اخراج تعدادي از ديپلمات‌هاي ايراني از آلباني در روزهاي اخير بود، سياستمداران آلباني را افرادي ترسو معرفي كرد كه چاره‌اي جز اطاعت از آمريكا ندارند.


يك نشريه آلبانيايي با اعلام اين كه منافقين از اردوگاه خود در آلباني اخبار دروغي را مانند تلاش ايران براي ارتكاب اقدامات تروريستي در اروپا و آلباني منتشر مي كنند، تاكيد كرد: تصميم اخراج سفير ايران يك تصميم آمريكايي بود كه هيچ سودي براي آلباني ندارد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، نشريه آلبانيايي« گزتا ايمپكت» در يك نشست اينترنتي با حضور سه تن از كارشناسان و تحليل گران آلباني، به بررسي وضعيت گروهك تروريستي منافقين و حضور چند ساله اين گروهك در آلباني پرداخت.

 اين برنامه كه محوريت آن درباره اخراج تعدادي از ديپلمات‌هاي ايراني از آلباني در روزهاي اخير بوده است، سياستمداران آلباني را افرادي ترسو معرفي كرد كه چاره‌اي جز اطاعت از آمريكا ندارند.

 در اين برنامه خانم «مگينا بالا» حقوقدان آلبانيايي و مجري كارشناس برنامه با توصيف منافقين به تروريست، از تبديل شدن آلباني به افغانستان دوم با وجود اين گروه تروريستي ابراز نگراني كرد.

«جرجي تاناسي» روزنامه‌نگار تحقيقي نيز در اين برنامه گفت: تصميم اخراج سفير ايران يك تصميم آمريكايي بود كه هيچ سودي براي آلباني ندارد. ادي راما نخست وزير، به دنبال گرفتن موافقت ترامپ براي ديدار و كمك به اوست.

جرجي تاناسي پژوهشگر سياسي كه مطالعات خود درباره گروهك منافقين را از چند سال قبل شروع كرده است در ادامه سخنان خود مي‌گويد: اين گروه اقدام به تشكيل دولتي در يك ايالت آلباني كرده است. آنها موفق به كنترل پليس و مرزها و انجام برنامه‌هاي غيرقانوني در آلباني شده‌اند در حالي‌كه دولت آلباني مانند ابله‌ها در مقابل اين گروه تروريستي بيمار رفتار مي‌كند.

تاناسي با اشاره به ديدار اخير خود از ايران گفت: در ايران ديدم كه چگونه دولت در خدمت شهروندان است. دموكراسي و انسانيت آنها بيش از دولت حاكم ادي راما (نخست وزير آلباني) است.

 «اولسي يازجي»، تحليل گر سياسي و استاد دانشگاه كارشناس ديگر برنامه كه پيش از اين درباره خطر حضور منافقين در آلباني مطالبي را در رسانه هاي بين المللي منتشر كرده بود ، اظهار كرد كه منافقين از اردوگاه خود در آلباني اخبار دروغي را مانند تلاش ايران براي ارتكاب اقدامات تروريستي در اروپا و آلباني منتشر مي‌كنند.

يازجي در ادامه مي‌گويد: اين سازمان با اهداف انسان دوستانه در آلباني پذيرفته شد اما در حال حاضر سياست خارجي كشور را در اختيار گرفته است. اين مجموعه از افراد و رهبرشان مريم رجوي در ابتدا با گريه و التماس به دنبال سرپناه و كمكي براي خود بودند اما اكنون به گونه‌اي رفتار مي‌كنند كه گويي همه كاره آلباني هستند.

وي در ادامه گفت: مجاهدين خلق از پايگاه شبه نظامي خود در آلباني نشان داد كه اقدام به پخش اخبار دروغين و تحريك به اقدام عليه ايران مي‌كند. گروهي كه سابقه قتل و ترور دارد مسخره است كه ادعاي اپوزيسيون بودن كند. مردم ايران نيز اين گروه را يك گروه مخالف سياسي نمي‌دانند زيرا ايران كشور دموكراتيك است و احزاب زيادي در ساختار سياسي آن حضور و مشاركت دارند.

 يازجي در ادامه سخنان خود به دخالت‌هاي منافقين در امور داخلي آلباني اشاره مي‌كند و مي‌گويد: اين گروه حتي شروع به دخالت در مسائل داخلي آلباني كرده است. آنها از دولت ادي راما هم به آمريكايي‌ها شكايت كرده‌اند. اين موضوع مي‌تواند موقعيت آنها را به عنوان اپوزيسيون در آلباني به خطر اندازد.

مجري  اين برنامه در جمع‌بندي نهايي اظهارات كارشناسان گفت: آلباني متحمل مشكلات فراواني از ناحيه حضور و اسكان تروريست‌هاي ايراني در كشور شده است و اين گروه يك تهديد عليه امنيت، ثبات آلباني و اروپا است .