پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : روايت سفير ايران از توطئه در آلباني
شنبه، 15 دی 1397 - 10:31 کد خبر:30169
مهمترين هدف سناريوسازان برخورد با ايران چه در آلباني و چه كشورهاي ديگر، مقابله با تلاش هايي است كه براي حفظ برجام انجام شده است.


 غلامحسين محمدنيا سفير ايران درآلباني كه با ادعاي نقض ديپلماتيك از سوي تيرانا به ايران بازگشت،مي گويد:اين اقدام آلباني در اخراج دو ديپلمات ايراني سناريويي آمريكايي- صهيونيستي بوده و براي لطمه زدن به رابطه ايران و اروپا است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، محمدنيا معتقد است حلقه اقدام آلباني يك قطعه از سلسله اقداماتي بود كه در ارتباط با روابط ايران و اتحاديه اروپا انجام گرفت. بويژه در آستانه ارائه سازوكار ويژه مالي اروپا براي ايران و حفظ برجام. دولت آلباني به جهت ظرفيت و مقاومت كم نتوانست در برابر اين سناريو تحمل بياورد و قرباني سناريوي آمريكا و رژيم صهيونيستي شد.

سفير ايران در آلباني همچنين با اشاره به ادعاي تيرانا مبني بر نقض قواعد ديپلماتيك توسط سفارت ايران گفت، دولت آلباني نمي تواند يك مورد اعلام كند كه سفير ايران از چارچوب اقدامات مصوب وعرف ديپلماتيك خارج شده،ما همواره درمدار و قواعد بين المللي عمل كرديم.

وي يادآور شد كه رابطه ايران و آلباني رو به گسترش بود و تندروهاي طرفدار منافقين در آمريكا و رژيم صهيونيستي نگران آينده اين گروهك در اين كشور هستند.نظريه اين گروهك زيست در شكاف ميان دولت ها و ملت هاست و به طور طبيعي ازگسترش روابط ميان ايران و آلباني نگران بودند.

در ارتباط با تحولات در رابطه ايران و آلباني و ادعاهاي مطرح شده از سوي مقامات آلباني گفت و گويي با غلامحسين محمد نيا سفير سابق ايران در اين كشور انجام گرفته كه مشروح گفت و گو در زير مي آيد:

به عنوان سفير وقت ايران درآلباني اقدام دولت اين كشور در اخراج بلندپايه ترين مقام ديپلماتيك ايران را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

متاسفانه دولت آلباني مرتكب اشتباه بسيار بزرگي شد .اقدامي را انجام داد كه براساس سناريوي طراحي شده آمريكايي - صهيونيستي شكل گرفت و مي توان آن را چنين تعبير كرد كه دولت آلباني قرباني اين سناريو شد . واضح است كه دولت آمريكا و رژيم صهيونيستي نقش مستقيم در تحريك و اخراج سفير ايران در آلباني ايفا كردند.

رييس جمهوري آمريكا نامه تشكر از نخست وزير آلباني را 14دسامبر ارسال كرده، اين در حالي است كه وزارت خارجه آلباني در19دسامبر دستور اخراج سفير ويك ديپلمات ديگر ايراني رااعلام كرد.يعني پنج روز قبل از اينكه وزارت خارجه آلباني اعلام كند.همچنين نخست وزير رژيم صهيونيستي مصاحبه اي را انجام داده و اعلام كرد كه سفرش به آلباني، مشروط به اين موضوع بوده كه سفير ايران در اين كشور حضور نداشته باشد. يعني يك سناريوي كاملا مشخص كه مويد هدف خاصي بوده است.

هدف از اين اقدام تخريب روابط ايران و اتحاديه اروپا و انتقامي است كه ترامپ و رژيم صهونيستي براي ناكامي و شكست خودشان انجام دادند.

اهداف وانگيزه چهره هاي تندرو درآمريكا،گروهك منافقين و رژيم صهيونيستي در بر هم زدن مناسبات ايران وآلباني چيست؟اخيرا دانمارك و فرانسه هم مدعي شدند كه عوامل ايران قصد اقدام تروريستي داشته اند. هدف اين ادعاها چيست؟

مهمترين هدف سناريوسازان برخورد با ايران چه در آلباني و چه كشورهاي ديگر، مقابله با تلاش هايي است كه براي حفظ برجام انجام شده است.به طور طبيعي از همان زمان مذاكرات كه بنده هم به عنوان عضو تيم مذاكره كننده هسته اي حضور داشتم شاهد تلاش هاي حداكثري از سوي چهره هاي افراطي و تندرو در آمريكا و رژيم صهيونيستي بوديم. آن اقدامات ناكام ماندند.

تمام تلاش ها را انجام دادند تا ايران را ناقض برجام بدانند البته كه ناكام ماندند حتي پس از خروج يكجانبه و بي منطق ترامپ همه تلاش ها براي نابودي برجام ناكام ماند.دشمن از اقدامات خود براي برهم زدن روابط ايران و اروپا فروگذار نخواهد كرد و تلاش كردند تا مناسبات ايران و آلباني را نيز با ادعاهاي امنيتي خدشه دار كنند.

آلباني مدعي شده كه سفير ايران وضعيت ديپلماتيك را نقض كرده است؟

نقض عرف و قواعد ديپلماتيك، به شكل قاطعانه از سوي جمهوري اسلامي ايران و بنده رد مي شود. اين اتهام نه تنها ادعاي كذب بوده بلكه اتهامي كودكانه است. دولت آلباني مي داند كه فعاليت هاي سفارت ايران تنها در ارتباط با اين كشوربوده است.همان شبي كه تبليغات منفي رسانه اي آغاز شده بود من به ضيافت ديپلماتيك دعوت بودم حتي روزهاي بعد هم مكاتبات از سوي دولت الباني دريافت كرديم. يعني سفارت و شخص سفير از چارچوب وظايف ديپلماتيك خارج نشده است.

دولت آلباني يك مورد را نمي تواند اعلام كند كه سفير ايران از چارچوب اقدامات مصوب و عرف ديپلماتيك خارج شده است.

علت نگراني افرادي مثل ترامپ، بولتون و مقامات رژيم صهيونيستي از توسعه مناسبات ايران با كشورهاي اروپايي ازجمله آلباني چيست؟

دليل اصلي،گروهك و فرقه تروريستي منافقين است.نظريه اين گروهك زيست و زندگي درشكاف ميان دولت ها و ملت هاست و به طور طبيعي ازگسترش روابط ميان دولت و ملت ايران و آلباني نگران بودند و طي 27 ماهي كه بنده مسوليت روابط ايران و آلباني را عهده دار بودم، گام هاي بلند و خوبي در روابط دوجانبه برداشته شد.

براي اولين بار درتاريخ روابط دوجانبه وزير خارجه آلباني به ايران سفر كرد و براي اولين بار دو خبرگزاري ايرنا و خبرگزاري دولتي آلباني تفاهمنامه همكاري امضا كردند و هيات اقتصادي اتاق بازرگاني ايران به آلباني سفر كرد و با طرف هاي آلبانيايي قرارداد همكاري امضا كرد. حتي در حوزه ورزشي مسئولان فدراسيون فوتبال الباني به ايران سفركردند و قرارداد امضا كردند.

اين اقدامات با نظريه منافقين در زيست در شكاف ميان ملت ها و دولت ها سازگاري نداشت.

از سوي ديگر اكثريت جمعيت آلباني را مسلمانان بكتاشي تشكيل مي دهند وبخش قابل توجهي از آنان ازدوستداران اهل بيت(ع) بوده واشتراكات مذهبي با ايران دارند.

برخي رسانه ها موضوع اخراج سفير ايران با موضوع مسابقه فوتبال رژيم صهيونيستي و آلباني مرتبط مي دانند؟

اين پرسش اشاره به يكي از خط هاي خبري دارد كه پس ازمصاحبه سخنگوي وزارت خارجه آلباني دنبال شد.يكي از اتهام هاي سفير ايران وسفارت اخلال امنيتي در مسابقه تيم هاي رژيم صهيونيستي وآلباني اعلام شده است. اين خبر يك اقدام خنده دار و ذليلانه است.

مصاحبه سخنگوي وزارت خارجه آلباني نشان مي دهد كه اين خبر`در پي تعامل و گفت و گو با ديگر كشورها` از جمله با رژيم صهيونيستي شكل گرفته است. در پي اين موضوع، بعضي از رسانه هاي آلباني مشاركت رژيم صهيونيستي را در كنار وزارت خارجه آلباني براي متقاعد كردن آنها به اخراج سفير را به بازي فوتبالي كه دو سال پيش بين تيم رژيم صهيونيستي و آلباني انجام شد، ارتباط دادند.

اين مسابقه در مهرماه 1395 كه بنده استوارنامه خود را تقديم رييس جمهوري وقت اين كشور كردم انجام شد و قرار بود درشهر الباسان برگزارشود و بعدها به دلايل امنيتي از جمله حضور داعش و گروه هاي تكفيري به شهر اكودرا انتقال يافت. اصل اين برآورد نيز هنوز ثابت نشده ولي بعدها اعلام كردند كه 20 نفر در اين زمينه دستگير شدند كه از شهروندان آلبانيايي و كوزو يي بودند و اين بحث تمام شد.

وي در پايان درخصوص بيانيه وزارت خارجه كشورمان در اين باره گفت : بيانيه سخنگوي وزارت خارجه كليت سياست ها و موضع رسمي ايران بود و به طريق مقتضي به طرف آلبانيايي پاسخ داده شده است و طبعا دستگاه سياست خارجي ايران و مجموعه نظام تصميمات مقتضي را اتخاذ خواهند كرد.