پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سفير آمريكا، تحريم‌ روسيه، و بازگشت كريمه
سه شنبه، 11 دی 1397 - 09:49 کد خبر:30145

سفير آمريكا در اوكراين، رفع تحريم‌ روسيه را به بازگرداندن حاكميت شبه جزيره «كريمه» به اوكراين و آزادي ملوانان اوكرايني منوط دانست.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از فارس، سفير آمريكا در اوكراين از عدم لغو تحريم‌ها عليه روسيه، تا خروج نيروهاي اين كشور از شبه جزيره «كريمه» ، قطع درگيري‌ها در «دنباس» و آزادي ملوانان دستگير شده اوكرايني خبر داد.

 «ماري يوانوويچ» سفير آمريكا در اوكراين دوشنبه شب شروط واشنگتن براي رفع تحريم‌ها عليه روسيه را اعلام كرد و خروج نظاميان روس از آنچه قلمروي اوكراين خواند، خواستار شد.

 يوانوويچ در اين ارتباط گفت: «تا زماني كه روسيه [حاكميت] شبه جزيره كريمه را به اوكراين بازنگرداند، تحريم‌ها به قوت خود پابرجا خواهد بود».

 اين ديپلمات آمريكايي در ادامه مدعي شد كه مواضع واشنگتن در قبال روسيه اصولي است.

وي ادامه داد: «از روسيه مي‌خواهيم به توافقنامه‌هاي مينسك پايبند باشد. روسيه بايد 24 بازداشت شده اوكرايني (24 ملوان سه ناوچه توقيف شده ) و ديگر دستگيرشدگان غيرقانوني را به اين كشور بازگرداند. ما به طور رسمي اعمال تحريم‌هاي جديد اتحاديه اروپا عليه روسيه را يادآوري مي‌كنيم و بنابراين، كرملين شش ماه آزمون سنگين خواهد داشت».

بر اساس اين گزارش، وزارت خارجه روسيه روز شنبه درخواست برلين و پاريس براي آزاد كردن ملوانان اوكرايني بازداشت شده در كريمه را «غير قابل قبول» خواند و آن را رد كرد.

اين در حالي است كه رئيس دستگاه ديپلماسي روسيه نيز روز گذشته در سخناني از تاثيرپذيري اروپا از آمريكا انتقاد كرد.

 «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه با ذكر اين‌كه كشورهاي اروپايي در سياست خارجي حتي اگر عليه منافعشان باشد نيز پيرو آمريكا هستند، افزود روسيه مايل به مشاهده مواضع مستقل‌تري از سوي اين كشورها در سياست خارجي است.

اتحاديه اروپا هفته گذشته در اقدامي همسو با آمريكا به طور رسمي با ادامه تحريم‌هاي اقتصادي عليه روسيه موافقت كرد. شوراي اتحاديه اروپا متشكل از 28 كشور اعلام كرد كه تصميم خود را در مورد گسترش تحريم‌ها بر روسيه به اتفاق آرا به تصويب رسانده است. وزارت خزانه داري آمريكا نيز 11 روز قبل با متهم كردن 18 فرد و چهار شركت روس به تلاش براي دخالت در انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا در سال 2016 ، آن‌ها را در فهرست تحريم‌ها قرار داد.

مقام‌هاي آمريكايي مدعي‌اند كه دولت روسيه در انتخابات رياست‌جمهوري سال 2016 با انجام حملات سايبري و هجمه‌هاي تبليغاتي قصد داشته به نفع «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريكا  وارد عمل شود. روسيه همواره اين اتهام‌ها را رد كرده است.