پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : 40 سال سينماي ايران در تلويزيون بوسني‌
یکشنبه، 9 دی 1397 - 10:03 کد خبر:30128

تلويزيون سراسري بوسني‌وهرزگوين، فيلم «40 سال مرور سينماي ايران در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي» از محصولات بنياد سينمايي فارابي را پخش مي‌كند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت رايزني فرهنگي ايران و با مشاركت نمايندگي صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران در بوسني‌وهرزگوين، فيلم «40 سال مرور سينماي ايران در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي» محصول بنياد سينمايي فارابي، از تلويزيون سراسري بوسني‌وهرزگوين پخش خواهد شد.

اين خبر در پي ديدار جودت توزليج، سردبير فرهنگي شبكه ملي BH1 بوسني‌وهرزگوين و اميرحسين نوري، رايزني فرهنگي ايران در اين كشور اعلام شد.

جودت توزليج در حاشيه بازديد از نمايشگاه فرهاديه رايزني فرهنگي كشورمان با رايزن فرهنگي ايران ديدار و گفت‌وگو كرد.

در اين ديدار نوري با معرفي فيلم مستند «40 سال مرور سينماي ايران در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي» گفت: اين فيلم محصولي فاخر از بنياد سينمايي فارابي در ايران است و در آن پيشرفت‌هاي سينماي ايران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در زمينه‌هاي مختلف از جمله؛ ديپلماسي فرهنگي، تصوير دفاع در سينماي ايران، نقش انديشه، سينماي هنر و تجريه، سينماي مستند، سينماي كودك و نوجوان، حضور زنان در سينماي ايران و ... مرور شده است.

وي افزود: اين فيلم در ابعاد و بخش‌هاي مختلف، سينماي ايران را در سال‌هاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران مورد موشكافي و بررسي قرار و نشان مي‌دهد كه سينماي ايران در اين سال‌ها تا چه ميزان پيشرفت داشته است.

در ادامه اين ديدار و به درخواست جودت توزليج، سردبير فرهنگي شبكه ملي BH1 بوسني‌وهرزگوين، بخش‌هاي از اين فيلم به نمايش گذاشته شد و پس از آن، جودت توزليج، درخواست كرد تا اين فيلم براي پخش در تلويزيون ملي بوسني‌وهرزگوين در اختيار اين شبكه سراسري قرار بگيرد.

گفتني است؛ فيلم «40 سال مرور سينماي ايران در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي» محصول بنياد سينمايي فارابي است كه با نگاهي هنري و مستند، به پيشرفت‌هاي بنيادين و اساسي سينماي ايران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران پرداخته است.