پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : همايش صلح از نظرگاه مولانا برگزار شد
یکشنبه، 9 دی 1397 - 09:38 کد خبر:30125

هشتمين همايش مهر مولانا «صلح از نظرگاه مولانا» با حضور معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران و جمعي از مولوي پژوهان و عرفان پژوهان از كشورهاي افغانستان، ايران، تاجيكستان و تركيه در سالن همايش‌هاي سازمان اسناد و كتابخانه ملي برگزار شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) همايش مهر مولانا با سخنراني ايرج رضايي آغاز شد وي پس از خواندن اشعاري از مولانا اظهار داشت:

مولانا از ما مي‌خواهد در اين مزرعه پاك به جز عشق دگر تخم نكاريم. وي افزود: به راستي در جهان شتابناك امروز كه از هر سو ناداني و خشونت سر زده است، آثار و انديشه‌هاي مولانا جلال‌الدين با عنايت به نيازهاي انسان امروز كه يقيناً اساسي‌ترين آنها صلح است مي‌تواند بسيار راهگشا باشد و افول تساهل را تا حد چشم‌گيري كاهش دهد.

وي در ادامه بيان داشت: مولانا در سراسر آثارش از ما مي‌خواهد تا از چنبرة وجود خويش فراتر آييم و پنجره‌هايي بگشاييم به سوي افق‌هاي دوردست براي ديدن ديگري.

وي در خصوص نقش برگزاري اين نوع همايش‌‌ها‌ اظهار داشت:

برگزاري اين نوع همايش‌ها مي‌تواند كارگشا باشد، نبايد به عملكرد ديگران نظر داشته باشيم بايد ببينيم هر كدام به سهم خود چگونه از انديشه‌ مولانا بهره مي‌بريم.

«تو مگو همه به جنگند و ز صلح من چه ‌آيد

تو يكي نه‌اي هزاري تو چراغ خود برافروز»

وي در ادامه افزود:‌ كلام مولانا هميشه اميدبخش است و متعلق به همه مردم جهان است و فراتر از تمام امور اعتباري است و به جان و جوهر انساني نظر دارد.

مولانا واقع‌بين‌تر از آن است كه نداند چنين صلح فراگيري در جهاني سرشار از اضداد ناشدني است، اما واقع‌بيني او تا حدي است كه راه را برايمان و آرمان‌گرايي او نمي‌بندد.

رضايي در ادامه گفت: پيام مولانا از قرنها اين است كه اگر حتي جهان را تاريكي فرا گرفت تو چراغ خود را هر چند كم‌فروغ، برافروز٫

در ادامه همايش هانيه گرايلي به نقش سازمان اسناد و كتابخانه ملي در ايجاد بستري مناسب براي حضور پژوهشگران و دسترسي آنها به منابع و اسناد مورد نياز اشاره كرد و گفت:

جوهر جواهر مولانا، جستجوي انسان كامل در قالب مثنوي است، اگر شاهنامه حماسه ايران پيش از اسلام است، مثنوي معنوي مولانا، حماسه ايران پس از اسلام است.

وي افزود: به راستي افكار بلند مرتبه و جهان وطني بودن انديشه مولانا سبب شده است تا امروز در قرن ۲۱ پرشمارگان‌ترين كتاب‌ها را در غرب و شرق داشته باشد.

پس از گرايلي مريم موسوي مسئول مؤسسه فرهنگي هنري سروش مولانا بيانيه هشتمين همايش مهر مولانا را قرائت كرد.

در ادامه مراسم معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران ولي‌الله شجا‌ع پوريان ضمن خوش‌آمدگويي به حضار به‌ويژه ميهمانان خارجي شركت‌كننده در مراسم بيان داشت: از آنجا كه در ايام ميلاد پيامبر صلح هستيم اين ميلاد را به همه پيروان حضرت مسيح و مردم جهان تبريك مي‌گويم.

وي افزود: قرآن بهترين توصيف را از عيسي مسيح آورده است و پس از حضرت موسي كليم بيشترين مباحث قرآني به حضرت عيسي اختصاص پيدا كرده است.

وي سپس خاطرنشان كرد: در محضر محققان و پژوهشگران خود را در حدي نمي‌دانم كه سخن بگويم و ترجيح مي‌دهم آنها درباره جايگاه مولانا صحبت كنند و بيشتر درباره مولانا مطالب گفته شود. شجاع پوريان در ادامه گفت: الهام آموز مولانا آيين حنيف و پاك اسلام است در تعداد بسياري از سوره‌هاي قرآن واژه صلح آمده است.

در ادامه همايش امير اكرمي به ارائه مقاله خود با موضوع «كثرت‌گرايي ديني مولانا؛ زمينه‌ساز صلح جهاني» پرداخت و بيان داشت: دو نكته قابل ذكر است اول اينكه چرا كثرت‌گرايي زمينه‌ساز صلح است و دوم اينكه چرا مولانا را كثرت‌گرا مي‌دانيم.‌ هانس كونگ مي‌گويد: بدون صلح بين اديان، صلحي بين ملتها اتفاق نمي‌افتد و بدون گفتگوي بين ملتها صلحي در اديان رخ نخواهد داد.

به هر حال اديان نقش مهمي ايفا مي‌كنند.

مولانا با كثرت‌گرايي همدل است. اديان در عين حال كه تفاوتهايي با هم دارند در وراي اين اختلافات يك وحدتي در پس اين پرده دارند. برخي با رويكرد اخلاقي و برخي با رويكرد عرفاني كه مولانا رويكردش عرفاني است.

«مولانا و تحليل استراتژي صلح» عنوان مقاله شكوفه اكبرزاده از كشور افغانستان است. وي در توضيح مقاله‌اش بيان داشت: افغانستان سرزميني است كه سالها درگير جنگ بوده است و مولانا جلال‌الدين بلخي نيز در طي زندگاني‌اش با جنگ مواجه بوده است.

وي با استفاده از ديدگاه‌هاي مولانا جايگاه بزرگي راهكارهايي براي ايجاد صلح در افغانستان مطرح نمود.

مثنوي معنوي مولانا از جمله آثاري است كه بطور آشكار به صلح و جنگ پرداخته و بين متفكران كسب كرده است.

انديشه صلح‌جويي در مثنوي قابل مشاهده است»

نتيجه اخلاقي داستانهاي مثنوي همگي به صلح و دوستي بين‌ انسانها اشاره دارد. و به همين خاطر آثار مولانا با بيشترين تيراژ مورد استقبال خوانندگان در سراسر جهان قرار مي‌گيرد.