پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : افشاي جزئيات مكالمه جنجالي ترامپ و اردوغان
شنبه، 8 دی 1397 - 08:39 کد خبر:30118

 رسانه انگليسي رويترز جزئيات جديدي از گفت‌وگوي تلفني روساي جمهور آمريكا و تركيه كه به تصميم‌گيري براي خروج نظاميان آمريكايي از سوريه منجر شد ارائه كرده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا)، خبرگزاري رويترز به نقل از يك مقام آمريكايي گزارش داده ترامپ قرار بوده در تماس تلفني دو هفته پيشش به اردوغان درباره طرح تركيه براي نيروهاي كُرد هم‌پيمان آمريكا در شرق فرات، سوريه هشدار بدهد، اما در جريان مكالمه، كاملاً سياست آمريكا در خاورميانه را تغيير داده و مسئوليت تكميل شكست داعش را به تركيه واگذار كرده است.

يك مقام تركيه‌اي به رويترز گفت: «ترامپ از اردوغان پرسيد: "اگر ما نظاميان خود را از سوريه خارج كنيم شما مي‌توانيد داعش را پاكسازي كنيد؟" اردوغان به ترامپ پاسخ داد كه نيروهاي تركيه‌اي اين وظيفه را بر عهده خواهند گرفت و ترامپ بلافاصله جواب داد پس اين كار را بكنيد.»

ترامپ پس از آن به «جان بولتون» مشاور امنيت ملي كاخ سفيد كه او هم به آن تماس گوش مي‌داد گفت:«عمليات خارج كردن نيروهاي آمريكايي از سوريه را آغاز كن.»

يكي از پنج منبع تركيه‌اي كه با خبرگزاري رويترز درباره تماس تلفني اردوغان و ترامپ در روز ۱۴ دسامبر صحبت مي‌كردند گفت: «من بايد بگويم كه اين يك تصميم غيرمنتظره بود و لغت «شگفت زده شدن» براي توصيف اين شرايط بسيار ضعيف است.»

مقامات آمريكايي نيز مي‌گويند تصميم ترامپ در واشنگتن نيز شوكه كننده بوده و مقامات ارشد دولت از جمله «جيمز متيس» وزير دفاع براي چندين روز تلاش كرد تا ديدگاه رئيس جمهور در اين باره را تغيير دهد و زماني كه ترامپ اين موضوع را شفاف ساخت كه وي از تصميم خود برنخواهد گشت متيس و "برت مك‌گورك" نماينده آمريكا در ائتلاف مبارزه با داعش از سمت‌هاي خود كناره‌گيري كردند.

در سفر اخير ترامپ به پايگاه هوايي عين الاسد در عراق، فرماندهان آمريكايي نيز بارها از وي خواستند تا حضور ۲ هزار نيروي آمريكايي در سوريه را تمديد كند اما تمام اين درخواست‌ها بي حاصل بود و وي گفت كه داعش به طور گسترده‌اي شكست خورده است و اردوغان نيز به وي قول داده كه كار داعش را تمام كند.

اما تصميم ترامپ فرصت ها و تهديدهايي را براي تركيه به همراه داشته است. آنكارا بارها از واشنگتن كه يك متحد ناتويي است به دليل انتخاب مبارزان كُرد به عنوان شريك در زمينه مبارزه با داعش در سوريه انتقاد كرده است.

تركيه معتقد است كه يگان‌هاي مدافعان خلق «واي پي جي» قابل تفكيك از گروه پ‌ك‌ك كه به مبارزه با نيروهاي ترك در جنوب شرق تركيه مي پردازند نيستند.

خروج نيروهاي آمريكايي از سوريه، تركيه را براي عقب راندن گروه‌هاي واي پي جي از 500 كيلومتر مناطق مرزي بدون خطر تقابل با نيروهاي آمريكايي آزادتر خواهد كرد. اين موضوع همچنين مهمترين عامل تنش ديپلماتيك ميان واشنگتن و آنكارا را برطرف مي‌كند.

اما خروج نيروهاي آمريكايي از شرق فرات، زمينه را براي دولت سوريه كه مورد حمايت ايران و سوريه است براي سيطره بر تمام سوريه فراهم مي‌كند.

گروه واي‌پي‌جي روز جمعه از دولت سوريه خواست تا كنترل شهر منبج را كه در حال حاضر كُردها با حمايت آمريكا در كنترل دارند در دست بگيرد.

«سونر كاگاپتاي» مدير برنامه تركيه در موسسه واشنگتن گفت: «اردوغان بيش از آن چيزي كه فكر مي‌كرد بدست آورد. وي از آمريكا خواست حمايت از واي‌پي‌جي را كنار بگذارد نه آنكه از سوريه خارج شود.»

اردوغان سال‌هاست كه از مخالفان دولت سوريه به اميد سرنگوني «بشار اسد» رئيس جمهور سوريه حمايت كرد اما دولت سوريه باقي ماند و با حمايت تهران و مسكو به اين اطمينان دست يافته است كه شمال و شرق از جمله مناطق نفتي تحت كنترل اسد باقي خواهد ماند.

آنكارا گفت‌وگوهاي وسيعي را با مسكو واشنگتن آغاز كرد و انتظار مي‌رود كه مقامات نظامي آمريكا، جان بولتون و همچنين «جيمز جفري» نماينده ويژه آمريكا در امور سوريه به تركيه بيايند.

سخنگوي حزب عدالت و توسعه تركيه نيز خبر داده بود كه وزيران دفاع و خارجه و رئيس سازمان اطلاعات تركيه شنبه راهي مسكو مي‌شوند.

يك مقام امنيتي تركيه گفت: «البته اين موضوع مشكل خواهد بود. همه موضوع نيازمند برنامه ريزي مجدد از اول خواهد بود.»

يك مقام آمريكايي گفت كه طراحان نظامي در حال برنامه ريزي هستند كه خروج نيروها از سوريه در يك روند چند ماهه صورت بگيرد. يكي از اين طرح‌ها خروج در بازه زماني ۱۲۰ روزه است.

واشنگتن همچنين با اين موضوع مواجه است كه با تسليحاتي كه در اختيار واي‌پي‌جي قرار داده و قرار بود پس از پايان مبارزه با داعش پس بگيرد، چه كند.

تركيه معتقد است كه تسليحات بايد جمع آوري شود و نبايد عليه نيروهاي تركيه‌اي به كار گرفته شوند اما مقامات آمريكايي معتقدند در حالي كه مبارزه با داعش به پايان نرسيده نمي‌توان متحدشان را خلع سلاح كنند.

اردوغان هفته پيش اعلام كرد كه تركيه در پي تصميم ترامپ عمليات از پيش طراحي شده خود عليه واي‌پي‌جي را به تعويق خواهد انداخت.

البته تركيه پيش از اين نيز با حمايت از مخالفان سوريه كنترل دو منطقه را در شمال سوريه در دست گرفته بود اما آنكارا به همراه متحدان سوري خود به تنهايي قادر نخواهند بود كه كنترل تمام مناطقي را كه آمريكا از آن عقب خواهد رفت در دست بگيرند و اولويت تركيه امن كردن جنوب مرزهاي خود است.

البته يك مقام ديگر در مصاحبه با رويترز گفت كه هنوز اين اطمينان را ندارد كه عقب نشيني نيروهاي آمريكايي از سوريه يك پيروزي بزرگ براي تركيه به شمار مي‌آيد.