پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : پراگ ميزبان پوسترهاي سينمايي ايران
چهارشنبه، 5 دی 1397 - 09:20 کد خبر:30117

در حاشيه برگزاري هشتمين دوره از جشنواره فيلم ايرانسي‌ «ÍRÁN:CI» و با همكاري مركز سينماي فارسي (FCC) مجموعه پوسترهايي از توليدات سينمايي كانون پرورش فكري كودكان در گالري سينمايي «تري پوستر» به نمايش درآمده و تا پايان ماه ژانويه سال آتي ميلادي در اين مجموعه قابل ديدن است. اين پوسترها گزيده آثاري است كه توسط هنرمندان برجسته‌اي از جمله مرتضي مميز، عباس كيارستمي، فرشيد مثقالي و ابراهيم حقيقي در كانون پرورش فكري كودكان از آغاز كار تا سال ۱۳۷۰ توليد شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، علي بختياري، كيوريتور اين مجموعه با اشاره به اينكه بر اساس علاقه شخصي از اوايل دهه ۱۳۸۰ شروع به گردآوري اين مجموعه كرده است، گفت: «در طول اين سال‌ها، اين مجموعه بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شد تا كم‌كم به علت پوشش‌هاي تاريخي ـ فرهنگي قابل مطالعه شد. تا به امروز از دل اين مجموعه، بسياري نمايشگاه، كتاب، مقاله و پايان‌نامه بيرون آمده اما همچنان در حال گسترش آن هستم.»

علي بختياري كه تاكنون قطعات بسيار نادر و كمياب اين مجموعه شخصي را به دليل اهميت تاريخي‌شان به موزه‌ها اهدا كرده است در ادامه توضيح داد: «مجموعه‌اي كه با همكاري فستيوال فيلم‌ ايرانسي به نمايش درآمده است، شامل ۵۷ پوستر از توليدات سينمايي كانون پرورش فكري از ابتدا تا ميانه‌ي دهه‌ي ۱۳۷۰ شمسي است. ميراث گرافيكي كانون يكي از مهم ترين نقاط تاريخ طراحي گرافيك در ايران است و با هر چه بيشتر ديده شدن آن، فرصت مطالعه و بازبيني آن بالا مي‌رود.»

بختياري همچنين درباره آثاري كه در اين مجموعه به نمايش درآمده است، افزود: «در اين مجموعه پوستر فيلم‌هايي مانند لباسي براي عروسي، هفت‌تيرهاي چوبي، سياه و سفيد، كليد، مشق شب، زندگي و ديگر هيچ... چ. از طراحاني چون فرشيد مثقالي، ابراهيم حقيقي، عباس كيارستمي و ... به نمايش درآمده است.»

«تري پوستر» پلتفرمي است كه در سال ۲۰۰۵ ميلادي توسط تري گيليام فيلمساز برجسته آمريكايي در شهر پراگ در كشور چك و در سينماي «اسويتوزور» افتتاح شد. اين سينما زيرمجموعه سالن‌هاي نمايش «آيروفيلم» است كه به عنوان بزرگ‌ترين سينماي هنري در كشور چك شناخته مي‌شود.

دوره هشتم جشنواره ايرانسي از تاريخ پانزدهم تا بيست و ششم ژانويه (۲۵ دي‌ماه تا ششم بهمن ماه سال جاري) در دو كشور جمهوري چك و اسلوواكي با همكاري مركز سينماي فارسي (FCC)  برگزار خواهد شد و بيش از ۳۰ اثر از سينماي مستقل ايران در بخش‌هاي گوناگون جشنواره در ۱۰ سينما و در سه شهر به نمايش در مي‌آيند.