پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تظاهرات مردم روماني براي دموكراسي بيشتر
سه شنبه، 4 دی 1397 - 09:16 کد خبر:30108

رومانيايي‌ها در راهپيمايي به مناسبت يادبود قربانيان انقلاب ۱۹۸۹، خواستار دموكراسي بيشتر در اين كشور شدند.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از آسوشيتدپرس، معترضان در بخارست با در دست داشتن شمع و پرچم‌هاي كشورشان در ميدان انقلاب پايتخت گردهم آمدند.

اين گردهمايي پس از مدتي به تظاهرات ضد دولتي تبديل شد و شركت كنندگان با سر دادن شعار "ما حكومت دزدان را نمي‌خواهيم" مخالفت خود را با برنامه دولت مبني بر اعطاي عفو به محكومان فساد اعلام كردند.

يكي از معترضان اعلام كرد: مردم در سال ۱۹۸۹ كشته شدند زيرا مي‌خواستند كه روماني آزاد شود... ما نمي‌خواهيم به آن روزها بازگرديم.

در انقلاب ۱۹۸۹ در روماني حدود هزار و ۱۰۴ نفر كشته شدند. اين انقلاب عليه حكومت كمونيستي نيكلاي چائوشسكو، رهبر كمونيست آن كشور بود كه در نهايت به محاكمه و اعدام او منجر شد و به ۴۲ سال حكومت كمونيستي در روماني پايان داد.

روماني يكي از فقيرترين كشورهاي اتحاديه اروپا است كه رياست دوره‌اي شش ماهه اين اتحاديه را در ژانويه ۲۰۱۹ از اتريش تحويل مي‌گيرد.

اتحاديه اروپا درباره وضعيت دموكراسي در روماني نگران است. بر اساس اعلام اتحاديه اروپا، اصلاحات قضايي روماني تضعيف كننده استقلال قضات و دادستان‌هاي رومانيايي است.

رسانه‌هاي محلي گزارش دادند كه دولت روماني قرار است سال آتي ميلادي دستوري مناقشه برانگيز را تصويب كند كه براساس آن تعدادي از پرونده‌هاي مربوط به فساد مشمول عفو مي‌شوند.

چندي پيش اما رهبر حزب سوسيال دموكراتيك روماني گفت، ديگر "دروغ‌هاي مطرح شده از سوي غرب" را كه مي‌گويند اين قوانين به نفع احزاب است، نمي‌پذيرند.