پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : موج اعتراضات در شرق اروپا
دوشنبه، 3 دی 1397 - 23:23 کد خبر:30105
گروه گزارش و تحليل


هزاران نفر از مردم روماني براي بزرگداشت خاطره انقلاب ۱۹۸۹ اين كشور و در اعتراض به سياست‌هاي دولت كنوني در تظاهرات وسيعي شركت كردند. تظاهرات بزرگ مخالفان دولت در كشورهاي مجارستان و صربستان نيز همچنان ادامه دارد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از دويچه وله، در بخارست، پايتخت روماني هزاران نفر با در دست داشتن شمع و پلاكارهاي بزرگ در تظاهرات وسيعي خاطره انقلاب ۱۹۸۹ اين كشور را گرامي‌ داشتند. تظاهركنندگان همزمان خواستار مبارزه با فساد، آزادي بيان و دموكراسي در اين كشور هستند.  

 در تظاهرات بزرگي كه شامگاه شنبه اول دي‌ماه (۲۲ دسامبر) در بخارست انجام گرفت تظاهركنندگان مخالفت خود را با گسترش فساد مالي و رشوه‌خواري در روماني و سياست‌هاي دولت كنوني اين كشور ابراز كردند. تعدادي از تظاهركنندگان از جمله شعار مي‌دادند "ما حكومت دزدان را نمي‌خواهيم".

روماني يكي از فقيرترين كشورهاي اروپايي است. مخالفان دولت روماني رهبري اين كشور را متهم مي‌كنند كه با دخالت در امور قوه قضائيه و از ايجاد محدوديت در كار قضات مستقل، امكان مبارزه با فساد دامنگير در اين كشور را سلب كرده است.

قرار است تعدادي از مجرمان اقتصادي و فاسدان مالي در روماني با تصويب قانون ويژه عفو و از مجازات معاف شود.

حزب سوسيال دموكرات حاكم بر روماني كه رهبري ائتلاف دولتي اين كشور را برعهده دارد جانشين حزب كمونيست روماني شده است.

روماني از اول ژانويه سال ۲۰۱۹ رياست ادواري شوراي اتحاديه اروپا را برعهده مي‌گيرد. سياستمداران اروپايي نگراني‌هاي خود را از فساد شديد، ضعف دموكراسي وعدم استقلال قوه قضائيه در اين كشور ابراز كرده‌اند.

انقلاب سال ۱۹۸۹ روماني منجر به سرنگون شدن دولت نيكلاي چائوشسكو و حكومت۴۲ ساله حزب كمونيست اين كشور شد. چائوشسكو و همسرش در جريان اين انقلاب اعدام شدند.  انقلاب روماني بيش از هزار كشته برجاي گذاشت.

سومين هفته تظاهرات هزاران نفري مخالفان در صربستان

تظاهرات هزاران نفر از مخالفان دولت در بلگراد، پايتخت صربستان ادامه دارد. تظاهركنندگان در تجمع اعتراضي وسيعي دولت را مسئول حمله وحشيانه به استفانوويچ، رهبر حزب مخالف چپ صربستان خواندند.   

مخالفان دولت الكساندر ووجيچ، رئيس جمهوري صربستان در اعتراض به "سركوب دولتي" و "ايجاد محدوديت شديد در كار رسانه‌ها" در اين كشور از سه هفته پيش به تظاهرات اعتراضي خود ادامه مي‌دهند.

تظاهرات ۴۰ هزار نفري روز شنبه در بلگراد سومين تجمع اعتراضي مخالفان بود كه با شعار "به پيراهن‌هاي خونين پايان دهيد" برگزار ‌شد.

اين سلسله تظاهرات اعتراضي با حمله خشونت‌آميز به بوركو استفانويچ، رهبر حزب چپ صربستان در اواخرنوامبر سال جاري (حدود سه هفته پيش) آغاز شد. مرداني كه لباس سياه پوشيده بودند با ميله‌هاي آهني به استقانوويچ حمله كردند و او مورد ضرب و شتم شديد قرار دادند.

در پلاكاردهاي اعتراضي مخالفان دولت نوشته شده بود: "اين يك شروع است" و "تا زماني كه همه آزاد نشده‌اند، هيچ كس آزاد نيست".

تظاهركنندگان دولت را به عدم واكنش نسبت به حملات خشونت‌آميز به مخالفان در صربستان متهم مي‌كنند.

ائتلاف ضد دولتي مردم را به شركت در تظاهرات اعتراضي دعوت كرده است. آن‌ها همچنين دولت را متهم مي‌كند كه با ايجاد محدوديت در آزادي بيان و انديشه، "تصوير دروغ و مثبتي را از دولت" در رسانه‌هاي رسمي كشور ارائه مي‌دهد.

ووجيچ حمله به رهبر حزب چپ را محكوم كرده است. پليس صربستان اعلام كرده كه افراد مظنون به شركت در اين حمله دستگير شده‌اند.   

اپوزيسيون، رئيس جمهوري صربستان را متهم مي‌كند كه با لحن شديد سخنراني‌هاي خود خشونت عليه منتقدان دولت را در اين كشور رواج مي‌دهد.

پارلمان اروپا خواستار بهبود وضع رسانه‌ها و آزادي بيان در صربستان شده است.

اعتراض وسيع سنديكاهاي كارگري در مجارستان

هزاران تظاهركننده در بودابست، پايتخت مجارستان بار ديگر مخالفت خود را با سياست‌هاي دولت راستگراي ويكتور اوربان، نخست وزير اين كشور نشان دادند.

در اين ميان ويكتور اوربان بار ديگر از قانون جديد كار در اين كشور پشتيباني كرد. او در پاسخ به تظاهراتي كه از چند هفته پيش در مجارستان آغاز شده است، گفت كه مخالفان قانون كار جديد از "جيره‌بگيران جورج سوروس" هستند.

جورج سوروس، ميلياردر آمريكايي و مجارستاني‌تبار است كه از "تلاش‌هاي سياسي و اجتماعي و فرهنگي براي جلوگيري از تك‌حزبي كردن مجارستان توسط اوربان" حمايت مالي مي‌كند.

ويكتور اوربان كه معترضان او را "ويكتاتور" مي‌نامند، گفت كه هدف مخالفان "برهم ريختن كشور و سرنگوني دولت" است.

طبق قانون جديد كار موسوم به "قانون بردگي"، كارفرمايان مجازند كارگران را به ۴۰۰ ساعت كار اضافي در سال مجبور كنند. پرداخت حقوق كارگران نيز مي‌تواند تا سه سال به تعويق افتد.

نخست وزير مجارستان دليل تصويب اين قانون را "رونق اقتصادي و افزايش توليد" خوانده است.

سنديكاهاي كارگري مجارستان دولت را تهديد كردند كه اگر به خواست‌هاي كارگران مبني بر لغو "قانون بردگي" رسيدگي نكند با شروع سال جديد ميلادي در اعتصاب عمومي و سراسري شركت خواهند كرد.

شامگاه شنبه حدود پنج هزار نفر از مخالفان دولت اوربان در يخبندان سخت بلگراد از مقابل پارلمان مجارستان در كنار رودخانه دانوب تا كاخ رياست جمهوري راهپيمايي كردند. رهبران اپوزيسيون از گسترش و ادامه تظاهرات خبر داده‌اند.

بالچ ليپووچ، از رهبران اتحاديه دانشجويان با سنديكاري كارگران ابراز همبستگي كرد. او گفت: «اگر كارگران چرخ‌هاي توليد را در كارخانه‌ها را متوقف كنند و به خيابان‌ها بيايند، ما نيز از آنان حمايت خواهيم كرد.»

سياستمداران بسياري از احزاب خواستار لغو قانون كار جديد شده‌اند. علاوه بر آن اپوزيسيون مجارستان خواست "قوه قضائيه مستقل" و "آزادي رسانه‌ها" را مطرح كرده است.

اوربان روز جمعه در سخنراني تلويزيوني خود نيروهاي اپوزيسيون را به "وابستگي" متهم كرد. او گفت: «ما اين فريادهاي هيستريك را زماني كه از جورج سوروس را از كشور اخراج كرديم و ماليات‌ها را پايين آورديم هم شنيديم.»

نخست وزير مجارستان در اين سخنراني مخالفان را "دروغگو و بي‌شرم" خواند.

تظاهرات آخر هفته مجارستان ششمين تظاهرات بزرگ هزاران نفري در بوداپست محسوب مي‌شود. نمايندگان اپوزيسيون مجارستان اعلام كرده است كه تا احقاق خواست‌هاي خود عقب‌نشيني نخواهد كرد.