پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : آلباني؛ سناريوي تخريب
شنبه، 1 دی 1397 - 09:22 کد خبر:30081
محمود فاضلي


 آلباني نيز به بازي جديد چند كشور اروپايي از جمله هلند، اتريش، فرانسه و دانمارك در زمينه فشار ديپلماتيك به ايران پيوست و در ادعايي جديد اعلام كرد دو ديپلمات ايراني از جمله سفير را به ظن قوي براي دخالت آنها در فعاليت‌هايي كه امنيت اين كشور را نقض كرده است، اخراج كرده است. اين ماجرا پس از اظهارات سخنگوي وزارت امور خارجه آلباني شكل علني به خود گرفت. رسانه‌هاي اين كشور با استناد به منابع غير رسمي مدعي شدند همكاري بين سازمان‌هاي جاسوسي آلباني و اسراييل به كشف اين عوامل جاسوس منجر شده است. بسياري از رسانه‌هاي بين‌المللي خبر مي‌دهند اسرائيل اطلاعات فعاليت ديپلمات‌هاي ايراني و عمدتا در شهر «اشكودر» را در اختيار مقامات آلباني قرار داده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اعتماد، منابع پليس آلباني در جريان اين رويداد ورزشي مدعي بودند كه اطلاعاتي در اختيار دارند قرار بوده است در بازي تيم‌هاي ملي فوتبال آلباني و اسراييل كه چند ماه پيش برگزار شد، خرابكاري صورت گيرد و قرار بوده فردي در همكاري با چند تروريست ديگر با مواد منفجره به تيم ملي اسراييل حمله كند. در ارتباط با اين موضوع 20 نفر در آلباني و كوزوو دستگير شدند. در ابتداي سال 2018 ميلادي، دادگاهي در كوزوو 9 آلبانيايي را به اتهام برنامه‌ريزي براي انجام حمله عليه تيم فوتبال اسرائيل در آلباني محكوم كرده بود. بعضي از رسانه‌هاي نزديك به دولت اين كشور در ادعايي مضحك مدعي هستند، لغو سفر بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل، به آلباني در ماه نوامبر نيز به دليل «توطئه احتمالي» عليه او بوده است.

رسانه‌هاي اين كشور به واكنش دو مقام ارشد دولت ترامپ، يعني پمپئو وزير امور خارجه آمريكا و بولتون، مشاور امنيت ملي ترامپ به اين تصميم آقاي اِدي راما (Edi Rama) نخست وزير آلباني اشاره نموده و از آن به شدت حمايت نموده و ايران را متهم به تلاش براي توطئه تروريستي در اروپا و خاك آلباني كرده‌اند. پمپئو از كلمات «طراحي حملات تروريستي در آلباني» استفاده كرده و مدعي است در يكسال گذشته سه نقشه ايران در اروپا خنثي شده و دنيا بايد در تحريم ايران تا زماني كه رژيم رفتار مخربش را تغيير دهد، متحد شود. به گفته بولتون «نخست‌وزير آلباني سفير ايران را اخراج كرده و اين سيگنال را به رهبران ايران فرستاد كه حمايت آنها از تروريسم تحمل نمي‌شود. ما در كنار آلباني كه در مقابل رفتار بي‌ملاحظه ايران در اروپا و جهان قرار گرفته، ايستاده‌ايم.» سفارت آمريكا در تيرانا نيز نامه ترامپ را كه 23 آذر نوشته شده است در صفحه رسمي خود قرار داده است. وي از نخست‌وزير آلباني «به خاطر تلاش‌هاي مصمم او براي ايستادن در مقابل ايران و مقابله با فعاليت‌هاي بي‌ثبات كننده! و تلاش تهران در زمينه خاموش كردن صداي مخالفان در سراسر جهان» قدرداني كرد. نامه‌اي كه وي در آن مدعي است اخراج اين ديپلمات‌ها «تلاش‌هاي مشترك ما را به حكومت ايران نشان مي‌دهد كه فعاليت‌هاي تروريستي‌اش در اروپا و اطراف جهان پيامدهاي ناگواري برايش خواهد داشت».
سخنگوي وزارت امور خارجه ايران در واكنش به اخراج ديپلمات‌هاي جمهوري اسلامي انگشت اتهام در اين زمينه را متوجه آمريكا كرد. به گفته او «آلباني در ادامه سنايورسازي‌هاي آمريكا، رژيم صهيونيستي و برخي گروه‌هاي تروريستي قرباني اقدام ناخواسته در برخورد با دپيلمات‌هاي ما شده است. اين اقدام در ادامه سناريوهاي قبلي براي تخريب روابط ايران و اروپا در برهه حساس كنوني صورت گرفته است. آلباني نبايد اجازه دهد ديگران به دلايل خاص سياسي در روابط اين كشور با ايران تاثيرگذار باشند و اخلال ايجاد كنند».

بي‌شك اين رفتار دولت آلباني كه هيچ توجيه و پايه و اساس منطقي ندارد بر بنيان اطلاعات ساختگي و خط تخريب و اخلال در روابط خارجي ايران، بويژه با اروپا و با هدف ايران ‌آزاري و ايران‌هراسي طي ساليان اخير است. اين چنين موضع‌گيري با جدي‌تر شدن همكاري‌هاي ايران و اروپا براي بي‌اثر كردن تحريم‌هاي يكجانبه و غيرقانوني آمريكا، طراحي سناريوهاي تخريب روابط ايران و اروپا بيشتر شده است. آلباني به عنوان يكي از كشورهاي حوزه بالكان كه تمايل شديدي به پيوستن به نهادهاي اروپايي را دارد آماده هرگونه امتيازدهي آشكار به آمريكا است كه آخرين نمونه آن، موضع وزير امور خارجه آلباني در نشست كشورهاي عضو «منشور آدرياتيك 5» در مونته نگرو بود. اين وزير آلباني تاكيد دارد اولويت آلباني افزايش همكاري و هماهنگي متقابل كشورهاي منطقه با آمريكا با تمركز ويژه بر مبارزه فعال با تروريسم و افراط گرايي است.

تيرانا كه در سال‌هاي اخير با مشكلات عديده سياسي، اقتصادي و اجتماعي رو به رو است نشان داده است كه براي كنترل موج مخالفت‌هاي داخلي آماده است سناريوهاي متعددي را دنبال كند كه يكي از نمونه‌هاي اخير آن تنش با يونان به عنوان يك كشور همسايه است. قتل يك اقليت يوناني تبار در اين كشور از سوي پليس اين كشور، تخريب منازل 19 خانواده اقليت يوناني در اين كشور، اصرار بر حقوق اقليت خود ساخته «چام» در يونان و تلاش براي امتيازگيري از آتن، منجر به شكاف‌هاي جديدي با آتن شده است. كشوري منزوي كه خود روزگاري آمال نوعي خاصي از چپ بود و انور خوجه ديكتاتور تمام‌عيار آلباني كمونيست كه جامعه‌اي كاملا بسته به‌وجود آورد و عملا هيچ مخالفت سياسي را تحمل نمي‌كرد و بر اساس تئورى توهم توطئه، حمله خارجى به كشورش را هميشه انتظار مي‌كشيد و سايه جنگ، تمام وجودش را فرا گرفته بود هم اينك رهبرانش به مانند سلف خود مبتلا به بيماري بيگانه‌هراسي شده‌اند. در سال‌هاي اخير آلباني در نزديكي و همراهي امپرياليسم هيچ مرز و اصولي را قائل نبوده و به يك جاده صاف كن تمام عيار سياست‌هاي مداخله جويانه آمريكا تبديل شده است.