پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مهدوي‌كيا: برانكو غرور را به پرسپوليس برگرداند
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 13:47 کد خبر:30048

پيشكسوت پرسپوليس معتقد است كه كادر باشگاه پرسپوليس كار بزرگي در اين چند ماه انجام دادند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، مهدي مهدوي‌كيا، بازيكن پيشين پرسپوليس و تيم‌ملي در حاشيه تمرين امروز (يك‌شنبه) پرسپوليس اظهار كرد: من چند ماه پيش به تمرين آمده بودم و قول داده بودم كه دفعه بعد كه به ايران آمدم، حتما به دوباره به تمرين پرسپوليس بيايم. من شرايط پرسپوليس را از راه دور پيگيري مي‌كردم، آن‌ها به خاطر بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتي و كار كردن با ۱۲-۱۳ بازيكن شرايط سختي داشت اما نتايج خيلي خوبي كسب كردند. آن‌ها تا فينال آسيا رسيدند و الان رقابت نزديكي با سپاهان و پديده در صدرجدول دارد. بايد به كادرفني، بازيكنان و هواداران تبريك گفت كه كار خيلي بزرگي در چند ماه گذشته انجام دادند.

او درباره هجمه‌هاي اخيري كه عليه پرسپوليس است و داوري‌ را دليل موفقيت پرسپوليس مي‌دانند، گفت: من به اين بحث ورود نمي‌كنم چون كار تخصصي من نيست. اشتباه در همه دنيا است. در جاهاي ديگر با تكنولوژي اشتباهات را كنترل مي‌كنند. در بوندسليگا هر هفته از تكنولوژي استفاده مي‌شود و تصميمات داوري تغيير مي‌كند. من فكر مي‌كنم كشور ما هم به اين تكنولوژي نياز دارد. اشتباهات داوري مختص پرسپوليس نبوده و در مورد همه تيم‌ها اتفاق افتاده است. اگر اين تكنولوژي بيايد، حرف و حديث‌ها تمام مي‌شود.

بازيكن پيشين تيم‌ملي درباره حضور ايران در جام ملت‌هاي آسيا بيان كرد: هواداران تا الان از تيم‌ملي حمايت كردند. ان‌شاءالله در جام‌ملت‌ها تيم بتواند نتيجه خوبي بگيرد. همه انتظار قهرماني از اين تيم را دارند و اميدوارم اين اتفاق بيفتد.

مهدوي‌كيا در ادامه درباره مصاحبه اخيرش مبني بر اين كه برانكو را به عنوان بهترين مربي خارجي فوتبال ايران معرفي كرد، توضيح داد: من دنبال جريانات حاشيه‌اي نبودم. از من درباره برانكو سوال شد و درباره عملكردش صحبت كردم. او مربي‌اي بوده كه با تيم المپيك ما قهرمان آسيا شده، تيم‌ملي را به جام جهاني برده، در جام ملت‌ها عملكرد درخشاني داشته و اگر اشتباهات داوري بازي با چين نبود مي‌توانستيم قهرمان جام ملت‌ها شويم. دو سال پياپي با پرسپوليس قهرمان ايران شده و با تمام مشكلات تيم را به فينال آسيا رسانده است. من باتوجه به عملكرد او گفتم كه برانكو بهترين مربي خارجي بوده كه به فوتبال ايران آمده است. باشگاه پرسپوليس بايد زودتر به اختلاف كي‌روش و برانكو ورود مي‌كرد تا اين مساله را حل كند.

او هم‌چنين درباره خوشحالي دستيار كي‌روش پس از نايب قهرماني پرسپوليس در ليگ قهرمانان آسيا اظهار كرد: اين صحبت‌ها درباره حواشي فوتبال هميشه وجود دارد و شما (خبرنگاران) خيلي به آن دامن مي‌زنيد. من لزومي نمي‌بينم كه به اين مسائل ورود كنم. من در جاي خودش از تيم‌ملي و پرسپوليس حمايت كردم و عاشق اين دو هستم. برانكو را مربي خوبي مي‌دانم چون با او كار كردم و دوران خوبي با برانكو داشتم. هر موقع صحبت كردم، درباره عملكردش صحبت كردم. در اين چند سال او مربي بسيار موفقي بوده است. پس از چند سالي كه پرسپوليس در كسب نتيجه ناكام بوده، برانكو غرور را به هواداران پرسپوليس برگرداند و مي‌بينيد كه پرسپوليس در هر مسابقه با قدرت و با فوتبالي رو به جلو پا به رقابت‌ها مي‌گذارد.

سرمربي پرسپوليس درباره ترانسفر نشدن بازيكنان موفق به اروپا از تيم‌ملي تصريح كرد: بحث لژيونر شدن بازيكنان زياد به تيم‌ملي و مربي آن مربوط نمي‌شود. به ساختار باشگاه‌ها و پرورش بازيكنان برمي‌گردد. مربي تيم‌ملي كار خاصي نمي‌تواند انجام دهد چون بازيكنان مدت زمان زيادي در اختيار او نيستند. بازيكنان بايد در سنين پايين‌تر به خوبي پرورش پيدا كنند. يك مثال ساده درباره اين موضوع مي‌زنم. در اوايل حضور من در آلمان، ۱۳ تا ۱۴ بازيكن ايراني در بوندسليگاي يك و دو حضور داشتند اما الان يك بازيكن ايراني نداريم. چرا؟ چون ژاپن و كره جاي ما را گرفتند و در فوتبال پايه به خوبي سرمايه‌گذاري كردند. در حال حاضر يكي، دو بازيكن ژاپني در هامبورگ حضور دارد. دليل آن اين است كه ما فوتبال پايه را رها كرديم. لژيونر شدن بازيكنان ربطي به مربي تيم‌ملي ندارد. ما دو بار به جام جهاني رفتيم ولي بازيكنان از اين ويترين به خوبي استفاده نكردند. در جام جهاني ۹۸ ما چند بازيكن جوان داشتيم و توانستند به ليگ‌هاي خوب بروند اما الان ستاره‌اي نداريم كه از تيم‌ملي به ليگ‌هاي اروپايي برسد. اگر عليرضا جهانبخش را در انگليس مي‌بينيم به واسطه حضورش در باشگاه هلندي آلكمار بود كه آقاي گل شد اما متاسفانه ستاره‌هاي ديگر ما نتوانستند به تيم‌ها و ليگ‌هاي بزرگ اروپايي بپيوندند. من خودم دوست دارد هر باشگاه آلماني يك بازيكن ايراني داشته باشد اما واقعيت اين است كه كره و ژاپن از ما جلو افتاده‌اند.

مهدوي‌كيا درباره نبود اراده براي رسيدگي به فوتبال پايه اظهار كرد: به نظرم در بحث فوتبال ملي تاحدودي كارهاي خوبي انجام شده است اما يك هزارم هزينه‌اي كه براي تيم‌ملي بزرگسالان مي‌كنيم، براي فوتبال پايه در نظر نمي‌گيريم. اگر به طور مثال براي تيم ليگ برتري ۲۰ ميليارد هزينه مي‌كنيم، بايد يك ميليارد هم در فوتبال پايه هزينه كنيم كه متاسفانه اين كار را نمي‌كنيم. مربيان ما در فوتبال پايه تامين نيستند و كلاس‌هاي روز دنيا را سپري نمي‌كنند و بازيكنان آموزش صحيح نمي‌بينند. اين مي‌شود كه ما فوتباليست‌هايي كه به تيم‌ملي مي‌رسند هم نخبه پروري شده‌اند و ۲۰ بازيكن مشخص از پايه به بزرگسالان رسيدند اما در كل كشور اين اتفاق نمي‌افتد.

ملي پوش پيشين تيم‌ملي در پاسخ به اين سوال كه آيا تيم‌ملي مي‌تواند قهرمان آسيا شود؟ گفت: هميشه تيم‌ملي جزو بهترين‌هاي آسيا بوده است. در برخي تورنمنت‌ها در مراحل حذفي حذف شديم و در برخي ديگر كه من هم حضور داشتم، به جمع چهار تيم رسيديم. نسلي كه در تيم‌ملي حضور دارند باتوجه به اين كه ايران سال‌ها به عنوان تيم اول آسيا است، بايد در جام ملت‌ها نشان دهند كه واقعا تيم اول آسيا هستيم. ان‌شاءالله بايد به فينال آسيا برسيم ولي كار آساني نداريم و عربستان، استراليا، كره، ژاپن و حتي امارات جزو مدعيان هستند. خود من دو بار حسرت فينال جام ملت‌ها را داشتم كه در نيمه نهايي بازي را واگذار كرديم ولي ان‌شاءالله امسال اين اتفاق بيفتد.

او در پاسخ به اين سوال كه آيا آكادمي كيا قصد همكاري با پرسپوليس را دارد؟ توضيح داد: در همان راستايي كه عرض كردم، سعي كردم در آكادمي خودم مربيان اروپايي را براي آموزش به ايران بياورم. الان هم حدود ۳ تا ۴ روز يك كلاس مربي‌گري با حضور مربي دوم هامبورگ براي مربيان جوان برگزار مي‌كنيم. هدف‌مان اين است كه دانش فوتبال اروپا را به ايران بياوريم. امكان همكاري در همه زمينه‌ها هست ولي بايد درباره‌اش بيش‌تر صحبت كنيم.