پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : فراخوان اپوزيسيون تركيه براي برگزاري اعتراضات
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 13:39 کد خبر:30047

انتشار فراخوان‌هايي براي برگزاري اعتراضاتي در تركيه مشابه اعتراضات جليقه زردها در فرانسه موجب نگراني رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور تركيه شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، كمال قليچداراوغلو، رهبر حزب "مردم جمهوري خواه" تركيه فراخواني را براي آغاز اعتراضاتي در اين كشور مشابه اعتراضات جليقه زردها در فرانسه به راه انداخت كه موجب ترس و نگراني اردوغان شد و او نسبت انتقال اين اعتراضات به تركيه هشدار داد.

سايت شبكه خبري اسكاي نيوز عربي به نقل از اردوغان اعلام كرد، كارهاي مقدماتي براي برگزاري اين تظاهرات در دست انجام هستند اما كساني كه ترتيب برگزاري اين اعتراضات را مي‌دهند، هيچ نتيجه‌اي نخواهند گرفت و هزينه سنگيني را پرداخت خواهند كرد.

رئيس جمهور تركيه افزود: آنها مردم را دعوت مي‌كنند تا به خيابان‌ها بيايند، ننگ‌آور است، يكي از آنها "مردي بي حيا و احمق"(قليچداراوغلو) است كه اين كار را از طريق شبكه‌هاي تلويزيوني انجام مي‌دهد اما دستگاه قضايي اقدام خواهد كرد و تبعا قوه قضاييه به آن پاسخ خواهد داد، آيا فكر مي‌كنيد كه اينجا پاريس است؟

فاتح برتاكال، روزنامه‌نگار تركيه‌اي كه پس از انتقاد از دولت اردوغان و صحبت درباره حق مردم در اعتراضات، هدف يك حمله قرار گرفت، گفت: كار در تركيه در سايه ترس مردم از سركوب مسئولان دشوار است.

دولت باغچلي، رهبر جنبش ملي‌گراي تركيه همپيمان اردوغان به كساني كه تمايل به شركت در تظاهرات را دارند، هشدار داد: تمامي كساني كه در تركيه همانند جليقه زردها دست به اعتراضات بزنند، هزينه سنگيني را پرداخت خواهند كرد.