پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بانك مركزي روسيه نرخ بهره را افزايش داد
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 08:49 کد خبر:30044

بانك مركزي روسيه نرخ بهره را با ۰.۲۵ درصد افزايش به ۷.۷۵ رساند و پيش بيني خود را از تورم اين كشور در سال جاري ميلادي نزديك به ۴ درصد اعلام كرد.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از تاس نيوز، بانك مركزي روسيه نرخ بهره بانكي را با ۰.۲۵ درصد افزايش به ۷.۷۵ درصد رساند. اين تصميم در راستاي ريسك هاي تورمي محدود اتخاد شده است كه در چشم انداز كوتاه مدت بالا باقي مي‌ماند.

البته همچنان يكسري بلاتكليفي‌ها در مورد واكنش قيمت‌ها و انتظارات تورم به افزايش ماليات بر ارزش افزوده وجود دارد. افزايش نرخ بهره كمك مي‌كند كه نرخ تورم بيشتر از آنچه بانك مركزي روسيه هدف گذاري كرده، نرود.

بانك روسيه ضرورت افزايش بيشتر نرخ بهره را در نظر خواهد گرفت؛ ضمن اينكه تورم، پويايي اقتصادي در مقابل پيش بيني‌ها، ريسك‌هاي مرتبط با شرايط خارجي و واكنش بازارهاي مالي را مدنظر مي گيرد. بانك مركزي روسيه اعلام كرد كه افزايش نرخ بهره به حفظ نرخ بهره واقعي سپرده گذاري ها كمك خواهد كرد و جذابيت آنها را بيشتر مي‌كند.

بر پايه اين گزارش، بانك روسيه نرخ تورم اين كشور را در پايان سال ۲۰۱۸ ميلادي نزديك به ۴ درصد برآورد و توليد ناخالص داخلي روسيه را در سال ۲۰۱۹ ميلادي بين ۱.۲ تا ۱.۷ درصد پيش بيني كرده است.