پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اعلام استقلال كليساي ارتدوكس اوكراين
شنبه، 24 آذر 1397 - 15:47 کد خبر:30039

دعواي كليساي روسيه و اوكراين بيشتر بر سر نفوذ و قدرت در منطقه است. با تاسيس كليساي ارتدوكس اوكراين از نفوذ رهبر كليساي ارتدوكس مسكو بر امور ديني اوكرايني‌ها كاسته مي‌شود.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از دويچه وله، كليساي ارتدوكس اوكراين سال‌هاست كه درصدد ايجاد كليساي مستقل از كليساي ارتدوكس روسيه بوده است. تا اينكه در اكتبر سال جاري بارتولوميو اول، استف اعظم كليساي ارتدوكس در قسطنطنيه (استانبول) كه رهبري بيش از ۳۰۰ ميليون مسيحي پيرو اين آئين را بر عهده دارد پس از سه روز رايزني درباره وضعيت كليساي ارتدوكس اوكراين، به طور رسمي استقلال اين كليسا از مسكو را تائيد كرد.

اين تصميم با استقبال مقامات مذهبي و سياسي اوكراين و با مخالفت و انتقاد شديد سياستمداران و رهبران كليسا در روسيه روبرو شد.

سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه اين تصميم را "تحريك‌آميز" خوانده بود و آمريكا را به دخالت در امور داخلي كليساي ارتدوكس متهم كرده بود.

اما فقط مقامات سياسي مسكو نبودند كه از اين موضوع انتقاد كرده‌اند بلكه رهبران ديني روسيه هم به آن معترض بودند.

متروپوليتن هيلاريون، مسئول روابط خارجي كليساي ارتدوكس روسيه ضمن انتقاد شديد از تصميم بارتولوميو اول، استف اعظم كليساي ارتدوكس گفت كه او عليه كليساي ارتدوكس روسيه اعلام جنگ كرده و اين اقدام او مخالف وحدت كليساي ارتدوكس در سرتاسر جهان است.

    بحران كريمه و تشديد اختلاف كليساي روسيه و اوكرائين

اختلاف در درون كليساي ارتدوكس با فروپاشي اتحاد جماهير شوروي آغاز شده بود. در آن زمان اسقف اعظم كي‌يف نتوانست به عنوان رهبر كليساي ارتدوكس روسيه تعيين شود. به همين دليل سال ۱۹۹۲ اوكرائين متروپوليتن يا رهبر كليساي ارتدوكس اوكراين را تاسيس كرد.

يك بخش از مردم اوكراين از آن پيروي كردند اما بخش ديگر هنوز از كليساي ارتدوكس روسي تحت نظر مسكو پيروي مي‌كردند. اين روند تا ضميمه كريمه به خاك روسيه ادامه داشت. بعد از تشديد اختلاف دو كشور همسايه و هم دين بر سر كريمه، شكاف ميان دو كليسا بيشتر شد و كليساي ارتدوكس اوكراين رسما استقلال خود را درخواست كرد.

كليساي ارتدوكس هم در روسيه و هم در اوكراين پيوند تنگاتنگي با ساختار سياسي و دولتي دارند بنابراين دعواي كليساي دو كشور جنبه سياسي دارد.

پترو پروشنكو، رئيس جمهور اوكراين استقلال كليساي كشورش را به عنوان "تصميمي تاريخي" توصيف مي‌كند، چون به باور او اين موضوع ضربه محكمي به قدرت‌طلبي روسيه زده است.

روسيه ولي پروشنكو را متهم كرده است كه از كليسا جهت استحكام قدرت سياسي خود استفاده مي‌كند.  

    كليساي ارتدوكس روسيه نفوذ خود را از دست مي‌دهد

بعد از استقلال كليساي ارتدوكس اوكراين شهروندان اين كشور بايد تصميم بگيرند تحت لواي كدام كليسا مي‌خواهند قرار بگيرند. اگر آنها از كليساي ارتدوكس روسيه جدا بشوند و به كليساي ارتدوكس اوكراين بپيوندند، املاك و مستغلات مربوط به كليسا هم  متعلق به كليساي ارتدوكس اوكرائين خواهد بود. در نتيجه بعد از استقلال كليساي ارتدوكس اوكراين، كليساي ارتدوكس روسيه قدرت، نفوذ و همچنين بخشي از منبع درآمد خود را از دست مي‌دهد.