پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : معلوليت و معلولان در جامعه بلاروس
چهارشنبه، 14 آذر 1397 - 13:30 کد خبر:29967
گروه گزارش و تحليل


طبق آمار نسبت افراد معلول در كل جمعيت بلاروس ۵.۷٪  مي باشد؛ در اين ميان نسبت جمعيت بزرگسالان معلول به كل جمعيت بزرگسالان ۶.۶٪  و كودكان معلول سهم ۱.۵٪  از جمعيت كودكان كشور را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رايزني فرهنگي كشورمان در بلاروس، بر اساس "مطالعات وضعيت كودكان و جوانان معلول در بلاروس" تعداد اين افراد در آغاز سال ۲۰۱۷ ميلادي، 556 هزار نفر تخمين زده شده بود. اكثر آنها بيكار هستند، مطالعه نمي كنند، از زيرساخت هاي فرهنگي و تفريحي شهري استفاده نمي كنند و حتي براي انجام كارهاي روزمره از خانه بيرون نمي روند. آنها بيشتر وقت خود را در خانه مي گذرانند و بسياري نيز هرگز در محيط هاي خارج از منزل حاضر نمي شوند.  

چه عواملي باعث مي شوند كه افراد داراي معلوليت براي خانواده و جامعه مفيد نباشند؟

   علاوه بر كميت و كيفيت ساختارهاي حمل و نقل شهري و و سايل و ابزار جانبي جهت تردد و انجام امور روزمره دو عامل اصلي براشتغال و ورود افراد معلول به جامعه تاثير گذار هستند.

    اگر از كودكي آموزش نبينيم كه ما براي كارهاي مهم به دنيا آمده ايم، نقش موثري در آينده و اجتماع داريم و قادر به انجام كارهاي خاص هستيم، مسلما با اين فكر كه به درد هيچ كاري نمي خوريم و مفيد نيستيم، سرنوشتمان خانه نشيني و استفاده از يارانه ها و حقوق هاي دولتي خواهد بود.

    اگر حقوق يك فرد داراي معلوليت تفاوت زيادي با كمكها و يارانه هاي دولتي نداشته باشد، و جهت جستجوي كار و استخدام مشكلات فراوان و تمايزهاي اجتماعي در اين راه وجود داشته باشد، انگيزه خاصي براي يافتن شغل و توسعه هاي حرفه اي و شغلي براي اين فرد نخواهد ماند.

   معمولا كودكان در مهد كودك، مدرسه، كوچه و خيابان ها به صورت طبيعي مي آموزند تا چگونه گروهي و در اجتماع زندگي كنند. اگر كودكان معلول در چنين فضاهايي قرار نگيرند نمي توانند فعاليت هاي اجتماعي در آينده داشته باشند. مدارس بايد از همان ابتدا سيستم آموزشي مشترك و مطابق با همكاري هاي معلولين با كودكان سالم داشته باشند كه متاسفانه مدارس بلاروسي در اين مورد آمادگي ندارند و فقط سه درصد از مدارس و مراكز پيش دبستاني كشورامكان تردد بدون مانع را براي معلولين فراهم كرده اند.

   با توجه به تمام مشكلاتي كه پس از استخدام در محيط كار براي معلولين وجود دارد و اينكه كار فرمايان نياز به افرادي دارند تا در اسرع وقت براي آنها سود آوري كنند، بيشتر مراكز و سازمان ها هيچ علاقه اي به استخدام معلولين ندارند. از آنجا كه افراد داراي معلوليت شامل گروه اجتماعي مي شوند كه به دليل محدوديت هاي رواني و جسمي اساسا قادر به كار كامل نيست، يك عنصر مهم حمايت اجتماعي از آنها، كمك هاي مالي و مزاياي دولت براي اين دسته است.

   در آمد اصلي معلولين در بلاروس يارانه هاي دولتي است، مبلغ حقوق بيكاري دولت به معلولين در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ ميلادي، 346 روبل و 73 كاپك محاسبه شده است. همچنين معلولين از دوران كودكي حدودا مبلغ 205 روبل يارانه دولتي دريافت مي كنند. قانون بلاروس معافيت ها و كمك هايي جهت ايجاد شغل، استخدام افراد معلول و همچنين انطباق آنان در محل كار در نظر گرفته است، اما اين قوانين و كمك ها به دليل اينكه افراد با ناتواني هاي سطح پايين را هدف مي گيرند، در كليت اين امر نقش بسزايي ندارند و نياز است تا براي افرادي با معلوليت هاي شديد تر قوانين مختص اتخاذ گردد.

   حمايت اجتماعي از معلولين يكي از اولويتهاي سياست هاي اجتماعي دولت در بلاروس است و با هدف بهبود كيفيت زندگي معلولان و ايجاد  فرصت هاي برابر براي آنها جهت شركت در زندگي جامعه اجرا مي گردد. اين حمايت ها از جانب دولت در قالب كمك هاي مالي و پرداخت يارانه، حقوق بازنشستگي، مزايا و كمك هاي اجتماعي هدفمند، تامين وسايل فني و توانبخشي اجتماعي، از جمله صندلي چرخدار، پروتز و لوازم ارتوپدي، نشريات با فونت مخصوص، تجهيزات تقويت صدا و دستگاه هاي هشدار و نيز ارائه خدمات اجتماعي و خدمات تامين مسكن صورت مي گيرد. جهت مشاركت كامل و برابر افراد معلول در زندگي جامعه، جمهوري بلاروس طبق برنامه توانبخشي وعدم تناقض معلولين فرصت هاي شغلي جديد با شرايط استاندارد در محيط كار ايجاد مي نمايد.

   در جلسه چهل و هفتم مجمع عمومي سازمان ملل در سال ۱۹۹۲ ميلادي، روز سوم دسامبر بعنوان روز جهاني معلولين انتخاب شد. اين كنوانسيون حقوق تازه اي را براي افراد معلول در نظر نگرفته است، اما تضمين مي كند كه حقوق جهاني بشر كه در اين اسناد مطرح شده است در رابطه با افراد معلول نيز اجرا گردد. بلاروس با دستور رياست جمهوري از بيست و چهارم سپتامبر سال ۲۰۱۵ ميلادي بعنوان  صد و شصتمين كشور به معاهده حقوق معلولين پيوست. در اين راستا دولت بلاروس با فعاليت گسترده سازمانهاي ذيربط سعي بر آن دارد تا علاوه بر حمايت هاي مالي كه جهت آسودگي خاطر افراد معلول و خانواده ها در تامين مايحتاج و اداره زندگي روزمره و همچنين ايجاد بستر امن و تحكيم اينگونه خانواده ها براي پرورش فرزندان و بستگان ناتوان در فضاي گرم خانواده و جلوگيري از فروپاشي به دلايل مسائل مالي انجام مي گيرد، با فرهنگ سازي برابري اجتماعي و پشتيباني ديگر افراد جامعه از  اين افراد مسير حضور و مشاركت معلولين در جامعه را هموار سازد. با اين هدف مراسم و رويدادهاي مختلف در مناسبت هاي مرتبط، بطور گسترده و پيوسته در اقصي نقاط كشور برگزار مي شود. فقط در امسال به مناسبت روز جهاني معلولين مراكز خدمات اجتماعي استان ها در آستانه اين روز بيش از 160 رويداد را كه سيزده هزار نفر را تحت پوشش مي گيرد، برنامه ريزي كرده اند.

 ماراتن و رويداد هاي مردمي، برنامه هاي فرهنگي واجتماعي ( برنامه تور و گردشگري، كنسرت، ورزشي)، نمايشگاه و مسابقات هنري آثار معلولين از جمله مراسمي هستند كه با هدف ادغام افراد معلول در جامعه، ايجاد شرايط و فرصت هاي برابر براي آنها، بهبود كيفيت زندگي، جلب توجه عموم مردم به مشكلات افراد معلول و گسترش منافع آنها اجرا خواهند شد. از جمله اين برنامه ها مي توان به موارد زير اشاره كرد:

     نمايشگاه نقاشي هاي ناشنوايان "مارا" مورخ يك نوامبر در موزه ملي هنر بلاروس. براي اولين گروه ناشنواياني كه  تحصيلات عاليه خود را در رشته هنر در بلاروس به اتمام رسانده اند؛
     نخستين جشنواره بين المللي كودكان و نوجوانان با عنوان "خلقت" مورخ بيست و ششم نوامبر در مينسك با هدف "جلب توجه سازمان هاي دولتي و موسسات تجاري و خصوصي به مشكلات ورود كودكان معلول به اجتماع و حمايت مالي و معنوي از آنها"؛

     جشنواره هنري منطقه اي "من را همانند خودت بدان" مورخ بيست و هشتم نوامبر در چرنيكوف براي افراد معلول بخش مراقبت هاي روزانه مركز خدمات اجتماعي استان ماگيليوف، ؛
     كنفرانس مطبوعاتي "هنر نقاشي در بين معلولين. يكسان با ديگران خلق كن." در تاريخ بيست و نهم نوامبر در مركز خبر خانه مطبوعات با حضور معاون رئيس اداره كل فرهنگ و تحليل ـ رئيس بخش فرهنگ و هنر ملي وزارت فرهنگ جمهوري بلاروس، خانم ناتاليا زادركوفسكايا، روساي انجمن معلولان كشور، انجمن دوستي نابينايان، انجمن ملي ناشنوايان بلاروس، مركز "فرهنگ جامع مشاركت هاي برابر با معلولين"؛

     آثار دانشجويان ناشنواي آكادمي هنر براي اولين بار در تاريخ ۲ دسامبر در موزه ملي هنر به نمايش گذاشته شد. اين طرح توسط موزه و دانشكده آموزش مشترك كودكان معلول و سالم دانشگاه تربيت معلم "تانكا" آغاز شد،

   همچنين در همين راستا جشنواره فرصتهاي هنري با عنوان "من همانند ديگران هستم" در روز جهاني معلولين مورخ سوم دسامبر در مينسك  برگزار خواهد شد. به گفته برگزار كنندگان، ده ها جوان معلول و عقب مانده ذهني امسال در چهارمين دوره اين جشنواره شركت مي كنند. آنها برنامه هايي با سبك هاي مختلف هنري جهت اجرا آماده كرده اند. آ.او.خواشچفسكاي، مدير مركز خدمات اجتماعي منطقه اوشاچينا در گفتگوي خود به مناسبت روز جهاني معلولين در مورد فعاليت هاي مجموعه جهت حضور و مشاركت فعال معلولين در اجتماع گفت: ۱۴ كلاس آموزشي، ۴ باشگاه و ۳ كارگاه براي بخش روزانه وجود دارد. طرح اجتماعي "گردشگري براي افراد معلول" برنامه ريزي شده است، در چارچوب اين طرح تور بازديد از مكان هاي تاريخي و فرهنگي بلاروس برگزار خواهد شد. همچنين تولد معلولين جشن گرفته مي شود، جلسات ديدار با كشيش ها برگزار مي گردد و به مناسبت جشنهاي مختلف مراسم برگزار مي كنيم.
   اين موارد ازجمله رويداد هايي هستند كه تا بحال با همكاري سازمان هاي دولتي و مراكز اجتماعي ـ مردمي در بلاروس جهت تحقق اهداف از قبل تعيين شده دولت در اين راستا به اجرا گذاشته شده اند.