پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ديدار فرمانده نظاميان اروپا در بوسني با سفير ايران
چهارشنبه، 14 آذر 1397 - 13:23 کد خبر:29966

در ديدار سرلشگر«ماترين دوفر»  فرمانده نيروهاي نظامي اتحاديه اروپا در بوسني و هرزگوين با محمود حيدري  سفير جمهوري اسلامي ايران در سارايوو كه در محل سفارت كشورمان انجام پذيرفت در خصوص شرايط جاري در بوسني هرزگوين تبادل نظر شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سفارت ايران در سارايوو، سرلشگر «ماترين دوفر» در اين ديدار اظهار داشت: نيروهاي نظامي اتحاديه اروپا موسوم به (يوفور) ضامن اجراي قرارداد ديتون در كشور بوسني هستند و  در اين راستا مشاوره هايي را به نماينده عالي جامعه بين الملل و نمايندگي اتحاديه اروپا در بوسني ارائه مي كنند.

فرمانده نيروهاي نظامي اتحاديه اروپا در بوسني و هرزگوين افزود: نيروهاي نظامي اتحاديه اروپا در بوسني در برخي امور غير نظامي نيز فعاليت دارند و در زمينه آموزش پليس و امداد رساني در حوادث طبيعي نيز ماموريت هايي را به انجام مي رسانند.محمود حيدري سفير جمهوري اسلامي ايران نيز در اين ديدار گفت: جمهوري اسلامي ايران از ابتداي استقلال بوسني و هرزگوين در كنار ملت بوسني قرار داشته و از يكپارچگي سرزميني و حاكميت ملي اين كشور حمايت كرده است و همزيستي مسالمت آميز براي همه اقوام و صلح پايدار براي اين كشور را آرزو دارد.

سفير كشورمان در اين ديدار توضيحاتي در خصوص مناسبات جمهوري اسلامي ايران و بوسني و هرزگوين ارائه نمود و ابراز اميدواري كرد كه شرايط امنيتي در بوسني هرزگوين بحدي ارتقاء يابد كه نيروهاي بوسنيايي  مستقلاً قادر به تامين امنيت كشورشان و رفع هرگونه تهديد‌ احتمالي باشند.

شايان ذكر است پس از جنگ  بوسني هرزگوين كه با دخالت سازمان ملل و استقرار نيروهاي حافظ صلح پايان يافت، وظيفه تامين امنيت بوسني و هرزگوين بر اساس قطعنامه شوراي امنيت به عهده تركيبي از نيروهاي نظامي بين المللي موسوم به اسفور گذاشته شد و از سال 2004 نيروهاي اتحاديه اروپا موسوم به يوفور جايگزين نيروهاي اسفور گرديدند. تعداد نيروهاي يوفور در حال حاضر هشتصد نفر از نوزده كشور مختلف اروپايي را شامل مي شود.