پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مجارستان، يك دانشگاه آمريكايي را تعطيل كرد
چهارشنبه، 14 آذر 1397 - 09:25 کد خبر:29957

در پي كمپيني كه در كشور مجارستان عليه «جرج سوروس» ميلياردر صهيونيست به راه افتاده، يك دانشگاه معروف آمريكايي كه وي بنيانگذارش بود، تعطيل شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از فارس، دانشگاه آمريكايي «اروپاي مركزي» در مجارستان اعلام كرد كه به دليل كمپيني كه عليه «جرج سوروس» در اين كشور به راه افتاده، مجبور به جابه‌جايي از بوداپست به وين شده است.

بنا بر گزارش روزنامه «واشنگتن‌پست»، اين دانشگاه آمريكايي حدود 25 سال پيش به منظور پرورش رهبران و محققان نسل جديد پس از فروپاشي كمونيسم در اروپاي مركزي و شرقي در مجارستان راه‌اندازي شده بود و موسس آن نيز «جرج سوروس» ميلياردر صهيونيست بوده است.

دولت «ويكتور اوربان» نخست‌وزير مجارستان در ارديبهشت‌ماه گذشته اعلام كرده بود كه قوانين سخت‌گيرانه‌تري براي شركت‌هاي غيردولتي اعمال مي‌كند و اين اقدام را تحت لايحه «توقف سوروس» صورت مي‌دهد. بر همين اساس در تاريخ 25 اردبيهشت‌ماه، بنياد سوروس مجبور به ترك مجارستان و انتقال دفتر خود به برلين شد.

اوربان بارها سوروس و سازمان وي را به تضعيف فرهنگ ملي مجارستان متهم كرده است. وي كه بار ديگر در انتخابات فروردين‌ماه در مجارستان پيروز شد در جريان مبارزات انتخابات خود از بنرهايي با عنوان «سوروس را متوقف كنيد!» استفاده كرده بود. با اين حال سوروس اتهام‌هاي اوربان را رد كرده است.

واشنگتن‌پست در ادامه گزارش كرد، «اين نخستين بار است كه يك دانشگاه مجبور مي‌شود يك كشور اتحاديه اروپا را ترك كرده و مجموعه‌هاي وابسته خود را از آن خارج كند.

اين دانشگاه كه به لحاظ رتبه علمي يكي از بهترين دانشگاه‌هاي مجارستان به شمار مي‌رفت، حدود دو سال است كه از جانب مقامات دولت جديد اين كشور هدف انتقاداتي ضد جرج سوروس قرار گرفته است.

مقامات اين دانشگاه امروز اعلام كردند كه بدون هيچ گزينه انتخابي اين كشور را ترك مي‌كنند و سال آينده به مقر اصلي اين دانشگاه در وين ملحق مي‌شوند.

اين رويداد پس از آن اتفاق افتاد كه دولت اوربان از به رسميت شناختن توافقنامه‌اي كه به اين دانشگاه اجازه جذب دانشجويان جديد در بوداپست را مي‌داد، خودداري كرده است.

بنا بر اين گزارش، از آنجايي كه اين دانشگاه هم در مجارستان و هم در آمريكا يك دانشگاه شناخته‌شده به شمار مي‌آمد و از اعتبار كافي در هر دو كشور برخوردار بود، از حمايت هر دو حزب جمهوريخواه و دموكرات نيز در كنگره آمريكا بهره‌مند بوده كه همين مسئله باعث بوجود آمدن نگراني‌هايي در ميان مقامات آمريكايي در خصوص نحوه برخورد يكي از متحدان اروپايي آمريكا با يك نهاد آموزشي آمريكايي شده است.

اين دانشگاه از حمايت‌هاي دولت «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريكا نيز بي‌بهره است، به گونه‌اي كه «ديويد كورن‌استاين» سفير آمريكا در مجارستان هنگام ورود به بوداپست در تابستان گذشته گفته بود تلاش خواهد كرد تا توافقنامه جديدي ميان اين دانشگاه و مقامات دولت مجارستان به امضا برساند تا اين دانشگاه آمريكايي بتواند به فعاليت خود در مجارستان ادامه دهد.

اما زماني كه هفته گذشته مشخص شد مقامات اين دانشگاه با دولت مجارستان به توافق نرسيده‌اند، سفير آمريكا در مصاحبه‌اي با واشنگتن پست سياست قبلي خود را تغيير داد و بدون انتقاد از نخست‌وزير مجارستان كه از وي با عنوان «دوست» ياد كرد، سوروس را بابت اين اتفاق به باد انتقاد گرفت و تأكيد كرد كه رفتارهاي وي در قبال دولت مجارستان نادرست بوده است.