پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بازي در سرزمين اسلاوها
سه شنبه، 13 آذر 1397 - 13:26 کد خبر:29953
فرحناز دهقي


درگيري‌ها در كرانه درياي سياه، خاصه در تنگه كرچ، به اندازه‌اي تنش‌آميز شده كه پاي متحدان اروپايي اوكراين نيز رفته‌رفته به آن باز شده و آنگونه كه اسپوتنيك مي‌گويد، به نظر مي‌رسد  بريتانيا به دنبال انتخابات رياست‌جمهوري ماه مارس اوكراين، خواهان افزايش حضور نظامي خود در اين كشور عليه خرس‌هاي روسي است؛ اين احتمالي است كه سفارت روسيه در لندن مطرح كرده است.

سفارت روسيه اين احتمال را پس از آن مستدل دانست كه شبكه بي‌بي‌سي روز يكشنبه در گزارشي اعلام كرد 1200 نفر از نيروهاي تيپ 77 ارتش انگليس در اوكراين مستقر شده‌اند؛ تيپ 77، واحدي فوق محرمانه در ارتش انگليس است كه بيشتر در زمينه جنگ رواني و الكترونيكي فعاليت مي‌كند. نيروهاي انگليسي در سه زمينه اصلي در اوكراين فعاليت دارند: پيگيري امور نظامي در اينترنت همچنين اجراي عمليات رواني و اطلاعاتي.

اين سفارتخانه روز يكشنبه در بيانيه‌اي نوشت: «ابتدا اطلاعاتي درباره اعزام متخصصان نظامي انگليسي به اوكراين براي آموزش ارتش اين كشور به منظور اجراي عمليات ويژه عليه غيرنظاميان دونتسك و لوهانسك به ما رسيد. اكنون هم بنا به گزارش بي‌بي‌سي، مشخص شده كه حضور نظامي انگليس در اوكراين افزايش يافته و اين كشور به اجراي عمليات رواني و اطلاعاتي در اوكراين مي‌پردازد. همان‌طور كه شاهد هستيم، اين حوادث در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري اوكراين روي داده است.»

سفارت در ادامه افزوده است: «اگر اين اطلاعات صحيح باشد، نشان دهنده اين است كه ايجاد واحدهاي تازه به منظور افزايش حضور نظامي انگليس در اوكراين است. پيش از اين، انگليس حمايت خود را از كودتا در كي‌يف و ظهور قدرت به اصطلاح «دولت برنده‌ها» كه ناقض قانوني اساسي اين كشور محسوب مي‌شود، اعلام كرده است. حالا نيز شاهد عملياتي ويژه هستيم كه وسعت و عواقب آن هنوز روشن نيست.»

اين در حالي است كه رئيس‌جمهوري اوكراين در مصاحبه‌اي از كشورهاي غربي خواسته حضور نظامي خود را در درياي سياه افزايش دهند تا «مانع تحركات روسيه» شوند. پيتر پروشنكو در اين مصاحبه كه بخشي از آن از سوي بخش مطبوعاتي دفتر رياست جمهوري اوكراين منتشر شد، تصريح كرد، افزايش حضور نظامي آلمان و ديگر كشورهاي غربي در درياي سياه ضروري است.

رئيس جمهوري اوكراين افزود: «اگر حضور نظامي آلمان و ديگر متحدان اروپايي ما در درياي سياه افزايش يابد، در برابر اقدامات متجاوزانه روسيه خواهيم ايستاد؛ همين است كه حضور نظامي كشورهاي غربي را ضروري مي‌كند.» او همچنين از جامعه جهاني خواست تا اعمال فشارها بر روسيه را افزايش دهند و مانع  تكميل طرح ساخت خط لوله گاز «جريان شمالي-2» شوند و در فكر اعمال تحريم‌هاي جديد عليه مسكو به‌دليل حادثه درياي كرچ باشند. رئيس‌جمهوري اين كشور در پايان روسيه را متهم كرده كه به دنبال تصرف دو شهر بندري برديانسك و ماريوپل است تا كريدور زميني بين منطقه دونباس و شبه جزيره كريمه را به دست آورد.

اما وزارت خارجه روسيه با رد اين ادعا، اعلام كرده كه «اين روسيه است كه در برابر اقدامات متجاوزانه اوكراين از اروپا حمايت مي‌كند.» ماريا زاخارووا سخنگوي وزارت خارجه روسيه در ادامه افزود: «مسأله اين است كه دقيقاً به لطف رژيم كنوني كي‌يف، افرادي با تمايلات شديد نظامي و سركوبگرايانه روي كار آمده‌اند و قدرت در دست اراذل و اوباش قرار گرفته است. از همين روي است كه جنگي عليه مردم خود اوكراين به راه افتاده و تبليغات و فريب افكارعمومي براي جهت دادن به حركت جامعه، اقدامات تحريك‌آميز به عنوان دكترين سياست خارجي، فساد مالي گسترده، ارعاب روزنامه نگاران، ملي‌گرايي افراطي، حكومت نظاميان، فقدان مكانيسمي براي كنترل اجتماعي و تخريب نهادهاي دولتي، اين كشور را فرا گرفته است.»

زيگمار گابريل وزير خارجه سابق آلمان نيز ضمن انتقاد از درخواست اوكراين براي اعزام كشتي‌هاي جنگي اروپا به درياي سياه، هشدار داد كي‌يف تلاش دارد برلين را وارد جنگ با روسيه كند. زاخارووا در سخنان خود با تأكيد بر سخنان گابريل، گفت او ارزيابي صحيحي از شرايط كنوني در دست دارد.

هشدار «ام‌آي‌سيكس» به روسيه

در ادامه تنش‌هاي ميان كشورهاي اروپايي با روسيه، الكس يانگر رئيس سرويس اطلاعات خارجي انگليس (ام‌آي‌سيكس) در تازه‌ترين سخنراني خود اعلام كرد كه روسيه همواره در موضع دائمي تهاجمي نسبت به غرب قرار داد. او در ادامه به كرملين هشدار داد تا «با اقدامات خود تلاش نكند غرب را تضعيف كند.»

 اين هشدار پس از حمله با عامل اعصاب عليه سرگئي اسكريپال جاسوس سابق روسيه در انگليس داده شد كه گمان مي‌رود فعاليت پنهان روسيه در خارج بوده باشد. رئيس ام‌آي‌سيكس در ادامه سخنانش افزود: «ما از روسيه يا هر كشور ديگري كه قصد خرابكاري در كشور ما را دارد، مي‌خواهيم به اقدامات خود پايان دهد و اراده و ظرفيت شهروندان بريتانيا و متحدان اروپايي‌مان را دست‌كم نگيرد.»

انگليس نوع عامل اعصابي كه در حمله سالزبري بريتانيا استفاده شد، نوويچوك تشخيص داد و تأكيد داشت اين ماده جزو عوامل اعصابي است كه ارتش شوروي بين دهه 70 و 80 ميلادي توليد كرده بود و تلويحاً روسيه را عامل پشت اين ماجرا دانست. اما مسكو مكرراً هرگونه مشاركت در اين حمله را تكذيب مي‌كند و آژانس‌هاي اطلاعاتي انگليس را به طراحي اين حمله و تحريك احساسات ضد روسي متهم كرده است.

استقرار زيرساخت اس 400 در كريمه

تصاوير ماهواره‌اي كه شبكه تلويزيوني فاكس يكشنبه شب به‌طور اختصاصي منتشر كرد نشان مي‌دهد روسيه زيرساخت‌هاي سامانه موشكي سطح به هواي خود را در كريمه مستقر كرده است. گزارش امنيتي كه مؤسسه ImageSat International در اختيار فاكس نيوز گذاشته نشان دهنده اين است كه اين زيرساخت‌ها از ماه‌هاي پيش آماده استقرار در كريمه شده بودند؛ يعني چند هفته پيش از درگيري ميان اوكراين و روسيه. در تصاويري كه فاكس منتشر كرده، مشخص است هشت پرتاب‌كننده باتري اس 400 در جنوب غربي يك پايگاه هوايي در كريمه مستقر شده‌اند. يكي از اين پرتاب‌كننده‌ها به احتمال زياد پرتاب‌كننده موشك‌هاي اس 400 هستند. استقرار اين سامانه در ميانه هشدار كشورهاي غربي مي‌تواند بر موج تنش‌ها و درگيري بيفزايد.