پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : پناهنده‌هاي پولدار ايراني در صربستان
سه شنبه، 13 آذر 1397 - 10:46 کد خبر:29949
سارا رياضي


افزايش تعداد پناهجويان ايراني كه سعي مي‌كنند اروپا سفر كنند در ماه‌هاي اخير توجه و نگراني دولت و مجلس انگليس را به دنبال داشته است. گفته مي‌شود هزينه قايق‌هاي بادي كه ايرانيان از آن براي سفر غيرقانوني به بريتانيا استفاده مي‌كنند ۱۵ هزار يورو است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رويداد۲۴ ، ماجراي برخورد پليس صربستان با مهاجران ايراني چندي پيش خبرساز شده بود. بسياري از ايراني‌ها كه در پي برداشته شدن ويزا بين  ايران و صربستان به اين كشور سفر كرده‌ بودند، بلافاصله درخواست پناهندگي داده بودند و در اردوگاه‌هاي پناهجويي صربستان ساكن شده بودند تا خود را از طريق راهي كه كه با كانال انگليسي شهرت دارد (صربستان، كرواسي، ايتاليا، سوئيس، آلمان، بلژيك، انگليس) به ديگر كشورهاي اروپايي برسانند.
 
مهاجرت ايراني‌ها از كانال انگليسي مقام‌هاي اروپا را به همراه داشته است. گفته مي‌شود دليل حضور مهاجران ايراني از اين كانال كه از صربستان تا بريتانيا بريتانيا ادامه دارد، قواعد ساده ويزا بين تهران و بلگراد بوده كه اخيرا برداشته شده است.
 
روزنامه اكسپرس انگليس به آمار قابل توجهي از ايراني‌هايي كه از اين طريق قصد اخذ پناهندگي از بريتانيا را داشته‌اند اشاره كرده و نوشته: در هفته‌هاي گذشته دست‌كم ۱۲۰ مهاجر ايراني كه برخي از آن‌ها كودك بوده‌اند سعي كردند از طريق كانال انگليسي عبور كنند و خودشان را به بريتانيا برسانند.

ساجد جاويد وزير امور داخلي بريتانيا هفته گذشته درباره رشد اين بحران به نمايندگان مجلس انگليس گفته بود قصد دارند نيرو‌هاي مرزي مديترانه‌اي را براي مراقبت از عبور غير قانوني مهاجران از كانال انگليسي چند برابر كنند.
 
در ماه اكتبر قانون عدم نياز به اخذ ويزا براي سفر به صربستان برداشته شد، اما برآورد‌ها نشان مي‌دهد در فاصله‌اي كه دريافت ويزا براي سفر ايراني‌ها به بلگراد آزاد بود، ۴۰ هزار ايراني به صربستان سفر كرده و ۱۲ هزار نفر آن‌ها هرگز به ايران برنگشته‌اند.
 
يكي از مهاجران پيش از اين گفته بود: «مي‌خواهيم به كشورهاي اروپاي غربي برويم اما مدتي است كه كشور كرواسي مرزهاي خودش را بسته است. به ندرت افراد مي‌توانند از مرز كرواسي رد شوند. افرادي كه هم كه رد شده‌اند، كار خطرناكي كرده‌اند مثلا زير كاميون يا روي لاستيك زاپاس آن، خود را پنهان كرده‌اند و اگر شرايط را توانسته باشند تحمل كنند و گير پليس نيافتاده باشند بعد از ده ساعت حركت كاميون و ماندن در آن شرايط به مقصد رسيده‌اند.»
 
طبقه متوسط در راه اروپا
 
گوردون پانوويك رييس يك مركز مهاجرتي در بلگراد گفته ۱۲ هزار نفر از ايراني‌ها سعي كردند به بريتانيا سفر كنند. او گفته ما مقاله‌اي در ماه ژانويه منتشر كرديم و در آن به بحراني كه در حال حاضر رخ داده اشاره كرده بوديم. بر اساس گزارش اكسپرس سه ايرلاين سفر مستقيم از ايران به بلگراد داشته‌اند.
 
به گفته گوردون پانوويك ايراني‌ها هنوز به اين مركز مهاجرتي در صربستان رجوع مي‌كنند، اما اين‌ها افرادي هستند كه با آخرين پروازي كه نياز به دريافت ويزا نداشته به بلگراد سفر كرده‌اند.
 
او گفته: ايراني‌ها عمدتا از طبقه متوسط هستند كه اغلب مي‌خواهند به آلمان، فرانسه و انگليس مهاجرت كنند. تعداد افرادي كه متقاضي مهاجرت به بريتانيا هستند بيشتر است چرا كه بريتانيا در سال‌هاي گذتشه به تعداد قابل توجهي از ايراني‌ها پناهندگي داده است. آمار‌هاي بريتانيا نشان مي‌دهد ايراني‌ها در صدر پناهجويان بين سال‌هاي ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ اين كشورند.
 
پيش از اين تحقيقي انجام شده بود كه بر پايه آن نشان مي‌داد سطح مهاجرت از ايران، از نخبگان به طبقه متوسط رسيده است؛ افرادي كه تمام زندگي خود را فروخته‌اند تا از ايران خارج شوند! پانوويك گفته بيشتر افرادي كه به اين سازمان مراجعه مي‌كنند مسيحي‌اند يا دين‌شان را به مسيحيت تغيير داده‌اند. بعضا آن‌ها براي دريافت مهاجرت به دنبال دريافت حقوق همجنسگرايان هستند و تعدادي از آن‌ها نيز به طور واضح همجنسگرا هستند.
 
او گفته ايران يك كشور غير دموكراتيك نيست، اما بعضي از مردم از وضعيت داخلي ايران رضايت ندارند. بعضي از افرادي كه مراجعه مي‌كنند نيز مدعي شده‌اند كه در سوريه براي اسد جنگيده‌اند. اما بعضي از آن‌ها به دنبال زندگي بهتر براي فرزندان و خانواده‌شان مهاجرت كرده‌اند.
 
سهراب سليم‌زاده ديگر وكيل مهاجرت به رويداد۲۴ گفته تا چندسال گذشته نخبگان در صدر متقاضيان مهاجرت بودند اما به دنبال اتفاقات اخير اقتصادي و ناپايداري وضع اقتصادي كشور طبقه جديدي خواهان مهاجرت شدند كه تا قبل از آن كمتر اقدام به مهاجرت دست مي‌زدند؛ اين طبقه همان طبقه مرفه‌ و بالاي متوسط است كه به دليل داشتن املاك و بنگاه‌هاي اقتصادي و داشتن درآمد خوب نگران از دست دادن دارايي‌هاي خود در نتيجه كاهش ارزش پول ملي هستند و دغدغه اين را دارند كه املاك خود را به جاي ريال در خارج از مرزهاي ايران به دلار تبديل كنند.
 
به گفته او سه قشر فارغ التحصيلان، كارمندان بخش خصوصي كه به تازگي بيكار شده‌اند و تاجران بيشترين طيف تقاضاي مهاجرت را تشكيل مي‌دهند همچنين بيشترين جاذبه از آن كشورهايي چون آلمان و انگليس است. همچنين كساني كه وضعيت مالي خيلي خوبي ندارند و نمي‌توانند هزينه‌هاي زيادي براي سرمايه‌گذاري براي اقامت پرداخت كنند، متقاضي مهاجرت به كشورهاي اروپاي شرقي نظير صربستان، روماني و بلغارستان هستند.
 
رييس يك مركز مهاجرتي در بلگراد گفته براي ما كه در زمينه مهاجران در بلگراد كار مي‌كنيم اختلاف زيادي بين كساني كه سفر سختي داشته و بعد از چندين ماه به صربستان رسيده‌اند با كساني كه به راحتي از ايران سوار هواپيما شدند و در بلگراد در هتل اقامت دارند و به دنبال دريافت پناهندگي هستند وجود دارد. افرادي كه در دسته دوم قرار دارند  دست كم براي ۳۰ روز زندگي تجملاتي و قانوني در صربستان دارند و قادرند هزينه هتلشان را بپردازند.
 
مهاجران بعد از گذشتن از مرز‌هاي كرواسي و بوسني، به سمت فرانسه حركت مي‌كنند. فرانسيس گوننز رييس گروه فرانسوي مهاجران گفته اخيرا ۵۰۰-۶۰۰ مهاجر وارد منطقه كالايس فرانسه شدند كه ۴۰ نفر آن‌ها ايراني هستند.
 
او معتقد است گروه‌هاي قاچاق انسان در روز‌هاي اخير با قايق‌هايي كه حاوي چندين مهاجر ايراني بوده و هزينه زيادي از آن‌ها دريافت كرده فرانسه را به سمت كانال انگليسي ترك كرده‌اند.
 
گوننز گفته هزينه عبور با قايق ۱۵ هزار يورو براي هر مهاجر است. اين كار ساده نيست. اما به نظر ما اين قاچاقچيان افراد فرانسوي‌اي را پيدا كرده‌اند كه به آن‌ها در اين مسير كمك مي‌كنند. به همين دليل هزينه اين كار تا اين اندازه بالاست. برخي از ايراني‌ها به دليل مشكلات زندگي و وضعيت اقتصادي ايران، اين كشور را ترك كرده اند. اين در حالي است كه بعضي از افراد خانواده‌هاي ايراني واقعا جوان هستند.
 
او گفته: چند هفته پيش با تعدادي از ايراني‌هايي كه قصد داشتند قايقي براي عبور پيدا كنند صحبت كردم. به آن‌ها گفتم كه اين كار ساده‌اي نيست و خطرناك است اما آنها مصمم به رفتن هستند. بنابراين افزايش تعداد افرادي كه اين خطر را به جان مي‌خرند باعث نگراني نمايندگان و دولت بريتانيا شده است.
 
اكسپرس خبر داده كه در شش هفته گذشته ۱۲ قايق كه ۱۱۰ نفر در آن حضور داشتند وارد كانال انگليسي شده‌اند.