پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تركيه ركورد زد: ۴۰ ميليون گردشگر خارجي
یکشنبه، 11 آذر 1397 - 09:34 کد خبر:29932

بر اساس آمار وزارت فرهنگ و گردشگري تركيه ميزان ورود گردشگران خارجي تركيه بيش از انتظار و پيش بيني‌ها بوده به طوري كه نسبت به ۱۰ ماه سال گذشته ۲۲.۴۳ درصد افزايش يافته است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، شمار گردشگران خارجي تركيه در سال جاري از بالاترين ميزان ثبت شده در سال ۲۰۱۴ نيز كه حدود ۴۱ ميليون نفر بود، فراتر رفته است.  بنا به گزارش منتشر شده، گردشگران روس با رشد ۱۶.۰۹ درصدي در رديف اول، و گردشگران آلماني و انگليسي نيز به ترتيب با ۱۱.۶۸ و ۶.۰۷ درصد افزايش در جايگاه دوم و سوم گردشگران خارجي تركيه جاي گرفته اند. بر اساس اين گزارش، ايرانيان پس از اتباع اوكراين و گرجستان در رده پنجم گردشگران خارجي تركيه جاي گرفته اند اين در حالي است كه گردشگران ايراني در رده سوم مشتريان بازار گردشگري در سال گذشته بودند.

امسال ورود گردشگران خارجي به تركيه در پي كاهش ارزش لير و پايين آمدن نرخ خدمات تفريحي، پذيرايي و اقامتي براي اتباع خارجي و نيز افزايش نسبي شاخص‌هاي امنيتي به طور چشمگيري رشد يافته است.  در سال گذشته ميلادي ۳۲.۴ ميليون گردشگر خارجي به تركيه سفر كرده و ۲۶.۲ ميليارد دلار ارز خارجي وارد اين كشور كردند. وزارت فرهنگ و گردشگري اين كشور براي سال جاري نيز جذب ۴۰ ميليون گردشگر خارجي با ۳۲ ميليارد دلار درآمد را هدف گذاري كرده است. اين وزارتخانه همچنين وعده داده است كه تا سال ۲۰۲۳ تعداد گردشگران ورودي تركيه به ۵۰ ميليون نفر و ميزان درآمد گردشگري اين كشور نيز به ۵۰ ميليارد دلار خواهد رسيد. تخمين زده مي‌شود كه ۲۰ درصد جمعيت شاغل تركيه در بخش گردشگري به فعاليت مي‌پردازند. /ايرنا