پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : پناهجويان و كمپ لعنتي به نام «موريا»
جمعه، 9 آذر 1397 - 11:24 کد خبر:29920
محمود فاضلي


دبير كل سازمان عفو بين‌الملل طي نامه‌اي به آقاي چيپراس نخست وزير يونان، از وضعيت دشوار پناهجويان در كمپ «موريا» واقع در درياي اژه انتقاد و شرايط زندگي در آن را نااميد كننده دانست و بر بازگرداندن كرامت انساني براي كساني كه در آنجا زندگي دشواري دارند، تاكيد كرد. كمپ «موريا» در يونان اكنون نه تنها براي بسياري از پناهجويان مكان شناخته شده‌اي است، بلكه در ابعاد بين‌المللي گزارشات زيادي از وضعيت اسفبار اين اردوگاه منتشر مي‌شود. اين كمپ يك پايگاه نظامي قديمي در جزيره لسبوس است و بزرگترين كمپ پذيرش مهاجران در اين كشور محسوب مي‌شود. در موريا نزديك به 8 هزار مهاجر زندگي مي‌كنند، در حالي كه ظرفيت پذيرش تنها 3 هزار نفر را دارد. پذيرش پناهجويان بيش از دو برابر ظرفيت باعث شده است كه امكانات كافي براي زندگي در اختيار پناهجويان نباشد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اعتماد، طبق تواقفي كه در سال 2016 ميان تركيه و اتحاديه اروپا حاصل شد، پناهجوياني كه به جزاير يونان مي‌رسند تا زماني كه مراحل پذيرش درخواست پناهندگي آنها به پايان نرسد از ورود به شهرهاي اصلي يونان ممنوع هستند. به همين دليل مهاجران دركمپ موريا همچنان در انتظار به پايان رسيدن اين روند هستند. برخي از مهاجران نزديك به دو سال است كه در اين كمپ در انتظار مشخص شدن وضعيت خود هستند. با آغاز فصل زمستان و بارش شديد باران، مشكلات مهاجران در موريا بيشتر شده است. چادرها به‌شدت سرد و مرطوب و رفت و آمد در مسيرهاي پر از گل و لاي كمپ بسيار سخت شده است. برق كافي و وسايل گرمايش مناسب نيز وجود ندارد.

     در پي اعتراضات گروه‌هاي بين‌المللي فعال در امور بشردوستانه و هشدار آنها نسبت به وقوع يك بحران انساني در كمپ موريا، سرانجام دولت يونان حاضر شد كه جمعيت آن را تا 2 هزار نفر كاهش دهد. رسانه‌هاي يوناني و بين‌المللي بارها از مشكلات پناهجويان در كمپ‌ها و بخصوص كمپ «موريا» گزارش‌هاي مختلفي منتشر كرده‌اند و كميسيون اتحاديه اروپا و سازمان ملل بارها به يونان اعتراض كرده و خواستار بهبود وضع زندگي پناهجويان شده‌اند.

اخيرا وزارت خارجه آلمان، يونان را بابت وضعيت كمپ‌هاي مهاجرين و پناهجويان مورد انتقاد قرار داده و تاكيد كرده است علي‌‍رغم كاهش جزئي جمعيت افراد مستقر در كمپ‌هاي پر جمعيت، وضعيت در جزيره لسووس همچنان نگران كننده است. علي‌رغم آن‌كه وزير سياست مهاجرت يونان مدعي است روند رسيدگي به پرونده پناهجويان تسريع شده است اما زمان جهت رسيدگي به درخواست‌هاي پناهندگي بسيار طولاني است و وقت مصاحبه براي متقاضيان براي مارس 2019 تنظيم مي‌شود! مجله آلماني «فوكوس» نيز طي گزارش به وضعيت پناهجويان در خاك يونان وعواقب دراماتيك سياست پناهندگي اتحاديه اروپا در يونان پرداخته است و نوشته است «بخشي از هزينه انساني سياست پناهندگي اتحاديه اروپا بر يونان متمركز است. پناهجوياني كه براي مدت زمان طولاني در جزاير يوناني مانند Lesvos باقي مي‌مانند، در شرايط بدي زندگي مي‌كنند».

سرگرداني پناهجويان در اين جزيره مشكلات روحي بسياري براي مهاجران داشته است. استفاده افراطي از داروهاي تسكين دهنده و مواد مخدر رواج يافته و گزارش‌هاي متعددي از تلاش مهاجران به خودكشي منتشر شده است. اين شايعه نيز وجود دارد كه تلاش براي خودكشي تنها راه ممكن براي ترك كمپ و رفتن به شهرهاي بزرگ يونان است. اما براي افرادي كه همچنان در اين اردوگاه باقي مانده‌اند، مشكلات پاياني ندارد. افزايش ناامني‌ها باعث شده است كه زنان و دختران حتي از ترك چادرهاي محل سكونتشان در هراس باشند.

     بسياري از زنان باردار مجبورند در شرايطي غيربهداشتي زندگي كنند و پس از به دنيا آمدن فرزندانشان نيز از مراقبت‌هاي بعد از زايمان برخوردار نمي‌شوند. كاركنان سازمان‌هاي غيردولتي فعال در اين اردوگاهها، از وجود قاچاقچيان و افراد مسلح در اردوگاهها خبر مي‌دهند. بر اساس آمار وزارت كشور يونان، در حال حاضر نزديك به 15 هزار زن و مرد و كودك مهاجر در جزاير يونان به سر مي‌برند.  هزاران كودك بدون همراه در كمپ‌هاي مهاجران يونان نياز به كمك دارند و زندگي سالمندان، معلولان و افراد آسيب‌پذير مانند زنان و كودكان نيز در خطر است.
     دولت چپگراي يونان كه همچنان در بحران اقتصادي بسر مي‌برد قادر به تامين امنيت و زندگي مناسبي براي پناهجويان در كمپ‌ها نيست، اما متعهد شده است تا در مدت زمان كوتاهي با اتخاذ تدابيري وضعيت زندگي مهاجران در اين كشور را بهبود بخشيده و تا ماه آينده بيش از 6 هزار نفر از مهاجران را از كمپ‌هاي جزاير به شهرهاي اصلي يونان منتقل كند. ازدحام پناهجويان و ورود بي‌پايان آنان به جزاير باعث گرديد كه در بعضي از جزاير اين كشور تعداد پناهجويان از جمعيت اين جزاير فراتر برود و ساكنين بومي اين جزاير با اعتراض به مسئولين، خواستار ارايه خدمات بيشتر به پناهجويان و انتقال سريع آنان به شهرهاي بزرگ هستند.

نكته جديد و بي‌سابقه در اين كمپ‌ها اينكه اخيرا يك خانواده كرد اقليت ايزدي مستقر در كمپ پناهجويان در يونان مدعي شد كه بارها توسط ساير پناهجوياني كه طرفدار داعش هستند، مورد تهديد قرار گرفتند، اما پليس يونان فقط نظاره‌گر بوده و هيچ اقدامي جهت جلوگيري يا توقف اين درگيري‌ها انجام نداده است. به ادعاي آنها بسياري از پناهجويان مستقر در كمپ‌ها از حاميان داعش هستند و ايزدي‌ها را كافر خطاب كرده و آنان را به مرگ تهديد كردند. نشريه نيوزويك نيز به نقل از پزشكان بدون مرز از افزايش بدرفتاري و تعرض جنسي به زنان و كودكان در داخل اردوگاه پناهجويان موريا در جزيره لسووس خبر داد. حداقل هفته‌اي يك مورد تعرض جنسي به زنان و كودكان گزارش مي‌شود. به گفته مسئول پزشكان بدون مرز در كمپ موريا، نيمي از افرادي كه مورد تعرض جنسي قرار گرفته زير 18 سال بوده‌اند.