پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مقدونيه آلوده ترين كشور در اروپا
چهارشنبه، 7 آذر 1397 - 11:57 کد خبر:29911
گروه گزارش و تحليل


آژانس محيط زيست اروپا در گزارشي ؛ آلودگي هوا در مقدونيه را 10 مرتبه بالاتر از استاندارد دانست و اين كشور را در صدر فهرست كشورهاي اروپايي كه با آلودگي هوا مواجه هستند، قرارداده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، آژانس محيط زيست اروپا عامل اصلي آلودگي هوا در اين سطح بالا را انبوه وسايل نقليه و استفاده از كوره هاي گرمايي با استفاده از چوب و سوخت هاي فسيلي دانسته است.

دولت مقدونيه در اين باره اعلام كرده كه طرحي براي بهبودي كيفيت هوا به ميزان 50 درصد در دو سال آينده در نظر گرفته شده است.

مقدونيه در سال گذشته نيز براي مبارزه با آلودگي هوا در كشور وضعيت اضطراري اعلام كرده بود و از مردم خواست از وسايل نقليه شخصي براي تردد در شهر استفاده نكنند.

همچنين اعلام شده بود كه بانوان باردار و افراد بالاتر از 60 سال سن ؛ مجبور به رفتن سركار نيستند.

بوسني و هرزگوين از ديگر كشورهاي منطقه بالكان در اين قسمت از اروپا نيز با معضل آلودگي هوا رو به رو است، اين كشور بخصوص در فصل زمستان بخاطر استفاده از سوخت هاي فسيلي و چوب هاي با كيفيت پائين در كوره هاي گرمايي با معضل آلودگي هوا رو به رو هستند.

بوسني و هرزگوين در سال 2017 ميلادي بعنوان آلوده ترين كشور اروپايي اعلام شده بود.

مَقدونيه كشوري است در جنوب شرقي اروپا و شمال يونان. اين جمهوري در سال ۱۹۹۱ از يوگسلاوي پيشين مستقل شد. پايتخت آن شهر اسكوپيه است و از شهرهاي مهم ديگر آن شهر اوهريد، بيتولا و استروگا است.

جمهوري مقدونيه با جمعيت حدود ۲ ميليون و ۴۶ هزار نفر و مساحت ۲۵ هزار و ۷۱۳ كيلومتر مربع در شبه جزيره بالكان در جنوب شرقي اروپا قرار دارد و مانند ديگر كشورهاي برآمده از يوگسلاوي سابق با معضلات اقتصادي فراواني مواجه است.