پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : جنجال غلط املايي سفير آمريكا در لهستان
چهارشنبه، 7 آذر 1397 - 11:44 کد خبر:29910

سفير آمريكا در لهستان با نگارش نامه‌اي مملو از غلط خطاب به نخست‌وزير كشور ميزبانش خشم لهستاني‌ها را كه معتقدند به كشورشان توهين شده است، برانگيخت.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از آسوشيتدپرس، جورجت موسبكر، سفير آمريكا در ورشو سه‌شنبه در نامه‌اي خطاب به نخست‌وزير لهستان از او خواست تا وظيفه خودش را در قبال يك شبكه تلويزيوني مستقل تحت مالكيت آمريكا انجام دهد. در اين نامه، نام‌ خانوادگي ماتئوش موراويه‌تسكي، نخست‌وزير لهستان اشتباه نوشته شد و عنوان اشتباهي هم داشت. همچنين نام وزير كشور لهستان هم به غلط نوشته شد.

در مجموع مناسبات ميان آمريكا و لهستان خوب است و لهستان براي كسب ميزباني يك پايگاه نظامي دائم آمريكا به نام "فورت ترامپ" لابي مي‌كند. همچنين دولت محافظه‌كار و ناسيوناليست لهستان شباهت ايدئولوژيكي بسياري به دونالد ترامپ دارد. مشخص نيست نامه سفير آمريكا چگونه به رسانه‌ها درز كرده است.

موسبكر كه از سوي دونالد ترامپ منصوب شده است، اين نامه را براي "ابراز نگراني" درباره رفتار دولت ورشو با تي‌وي ان، شبكه لهستاني تحت ماليك شركت ديسكاوري آمريكا نوشته بود. اين شبكه ديدگاهي ليبرال در انتقاد از دولت محافظه‌كار لهستان دارد. اين شبكه ماه ژانويه تصاويري منتشر كرد كه نشان مي‌داد سال گذشته اعضاي يك گروه نئو نازي لهستاني تولد آدولف هيتلر را جشن گرفتند. مقام‌هاي لهستاني خواستار پيگرد خبرنگار مخفي اين شبكه به اتهام تبليغ فاشيسم شدند. اين طرح در نهايتا يكشنبه لغو شد.

سفارت آمريكا در ورشو تاكيد كرد درباره اين "مكاتبه ديپلماتيك" اظهارنظر نمي‌كند و همين بيانيه از نظر بسياري تاييد صحت اين نامه است. لهستاني‌ها لحن و اشتباهات نگارشي اين نامه را توهين‌آميز مي‌دانند. موسبكر پيشتر هم در يك نشست پارلماني اظهارات مشابهي درباره آزادي رسانه‌ها مطرح كرد و باعث شد تا معاون نخست‌وزير لهستان ديدار با او را لغو كند.   

يكي از قانونگذاران حزب حاكم لهستان در توئيتي به سفير آمريكا گفت: من از شما درخواست مي‌كنم تا به مردم لهستان و كشور لهستان و مقام‌هاي منتخب دموكراتيك آن احترام بگذاريد.  

خبرنگار يك هفته‌نامه محافظه‌كار هم گزارش داد، در ميان مقام‌هاي حاكم لهستان اين باور وجود دارد كه سفير آمريكا "واقعا قصد حمايت از يك رسانه آزاد" را ندارد بلكه از يك كسب و كار مستقر در آمريكا حمايت مي‌كند.