پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : احتمال اعلام حكومت نظامي در اوكراين
دوشنبه، 5 آذر 1397 - 19:56 کد خبر:29891
روسيه مي‌گويد اين قايق‌ها بدون اجازه وارد آب‌هاي روسيه شده بودند. با اين كه از زمان انضمام كريمه به خاك روسيه بين اين كشور و اوكراين مناقشه وجود داشته اما اين بار تنش به ميزان زيادي افزايش يافته است.


پارلمان اوكراين درباره اعلام حكومت نظامي در اين كشور تصميم مي‌گيرد.

پترو پروشنكو رئيس جمهور اين كشور از پارلمان خواسته تا اعلام شصت روز حكومت نظامي را بررسي كند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از بي بي سي، ديروز نيروي دريايي اوكراين گفت نيروهاي ويژه روسيه به دو قايق مسلح اين كشور شليك كرده و آنها را همراه با يك يدك‌كش توقيف كرده‌اند و به اين ترتيب تنش بين دو كشور بشدت افزايش يافت.

اين قايق‌ها در آبهاي شبه جزيره كريمه حركت مي‌كردند كه روسيه در سال ٢٠١٤ آن را به خاك خود منضم كرد.

اوكراين روسيه را متهم كرد كه يكي از كشتي‌هايش در اقدامي "تهاجمي" به قصد كشت به قايق‌ها شليك كرده و شش خدمه را زخمي كرده است.

نيروي دريايي اين كشور همچنين مي‌گويد كشتي روس عمدا خود را به يدك‌كش كوبيده است.

روسيه پيش از اين اقدام دو جنگنده و دو هلي‌كوپتر را به منطقه اعزام كرده بود.

روسيه مي‌گويد اين قايق‌ها بدون اجازه وارد آب‌هاي روسيه شده بودند. با اين كه از زمان انضمام كريمه به خاك روسيه بين اين كشور و اوكراين مناقشه وجود داشته اما اين بار تنش به ميزان زيادي افزايش يافته و اين يكي از نخستين موارد برخورد رو در روي نيروهاي نظامي دو كشور در سال‌هاي اخير است. پيش از اين مناقشه دو كشور بيشتر به صورت مبارزه ارتش اوكراين با جدايي‌طلبان بود كه از حمايت روسيه برخوردارند.

روسيه مي‌گويد در حال بازجويي از خدمه قايق‌ها است و اوكراين خواستار آزاد شدن فوري آنها و سه قايق توقيف شده است.

بر اساس توافق مسكو و كيف در سال ٢٠٠٣، تنگه كرچ كه اين رويداد در آن اتفاق افتاده و درياي آزوف آب‌هاي مشترك محسوب مي‌شوند.

سازمان امنيت روسيه مي‌گويد براي توقيف سه قايق اوكرايني يكي از كشتي‌هايش از زور استفاده كرده و سه اوكرايني مجروح شده‌اند.

روسيه اوكراين را متهم مي‌كند كه قايق‌هايش را بشكلي "برنامه ريزي شده" براي "تحريك" روسيه به آبهاي اين كشور فرستاده است.

بر اساس توافق دو كشور هر دو كشور آزادند در اين آبها تردد كنند اما بعد از اينكه روسيه كريمه را به خاك خود منضم كرد حدود مرزي تغيير كرد.

پيش از اين شرق درياي آزوف خاك روسيه بود و شمال و جنوب و غرب آن خاك اوكراين اما اكنون، شرق و جنوب و غرب اين دريا خاك روسيه است و شمال آن اوكراين.

در سال ٢٠١٤ همه‌پرسي‌اي با حمايت روسيه در كريمه برگزار شد كه نتيجه آن الحاق كريمه به خاك روسيه بود اما سازمان ملل اين رفراندوم را محكوم كرده است.