پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : گفت وگوي وزراي دفاع روسيه و تركيه درباره ادلب
دوشنبه، 5 آذر 1397 - 09:48 کد خبر:29885

وزيران دفاع روسيه و تركيه در گفت و گويي تلفني براي بار دوم در طول يك شبانه روز به بررسي وضعيت 'ادلب' در شمال سوريه پرداختند.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، سرگئي شايگو و خلوصي آكار در اين گفت وگوي تلفني آخرين رويدادهاي اخير در ادلب را بررسي و در خصوص حمله شيميايي اخير در اين استان شمالي سوريه تبادل نظر كردند.

ديروز نيز وزراي دفاع دو كشور تلفني گفت وگو و در خصوص ادامه اقدامات مشترك براي تامين ثبات در شهرهاي 'ادلب' و 'تل ريفات' سوريه توافق كردند.

رسانه هاي روسيه امروز با استناد به بيانيه وزارت دفاع تركيه در خصوص گفت وگوي تلفني اخير نوشتند: طرفين خاطرنشان كردند كه تنش ها با هدف تخريب تفاهمنامه دو كشور درباره ادلب ممكن است ادامه يابد بنابراين بايد براي چنين شرايطي آماده باشند و اقدامات لازم را اتخاذ كنند.

روساي جمهوري روسيه و تركيه اواسط مهرماه امسال در سوچي روسيه توافق كردند كه منطقه اي امن در اطراف ادلب ايجاد كنند.

قرار بود در امتداد خطوط حائل بين معارضان مسلح سوري و ارتش سوريه محدوده غيرنظامي به عمق 15-20 كيلومتر ايجاد شود اما با توجه به خودداري برخي از گروه هاي تروريستي از ترك اين منطقه، تاكنون منطقه امن ادلب تشكيل نشده است.

به گزارش رسانه ها، تركيه نتوانسته است تاكنون موافقت گروه هاي معارض مسلح در ادلب براي ترك منطقه امن را به دست آورد.

منابع ميداني اعلام كردند كه تروريست ها شنبه شب در اين حمله دهها راكت حاوي مواد شيميايي به مناطق مسكوني حلب از جمله «الخالديه» و ' جمعيت الزهرا' شليك كردند.