پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : برگزاري درس‌گفتار ادبيات فارسي در مسكو
یکشنبه، 4 آذر 1397 - 11:44 کد خبر:29881

درس‌گفتاري در خصوص زبان و ادبيات فارسي در محل مركز زبان فارسي رايزني فرهنگي ايران در روسيه برگزار شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين درس‌گفتار نيكي تنكو، استاد زبان و ادبيات فارسي مدرسه عالي اقتصاد روسيه در خصوص شكل‌گيري زبان ادبي در ايران در قرن سوم هجري سخن گفت.

در اين برنامه كه با شركت سي تن از دوست‌داران زبان فارسي شكل گرفت،  قهرمان سليماني، رايزن ايران در روسيه با بيان سخناني زبان فارسي را زبان فرهنگ، معنويت، هنر و عشق‌ورزي و محبت توصيف كرد و گفت: زبان فارسي در هر كجا كه رفته، توانسته دل‌هاي مشتاقان و علاقمندان را به خود جذب كند.

سليماني در ادامه رايزني فرهنگي ايران را محلي دانست كه همه علاقمندان به ايران و فرهنگ ايراني را با همه تنوع و رنگارنگي و سن و سليقه به يكديگر پيوند مي‌زند و زبان فارسي استوارترين حلقه‌اي است كه اين جمع را به يكديگر نزديك مي‌كند.

نيكي تنكو هم در اين درس‌گفتار ريشه‌هاي نضج‌گيري ادبيات فارسي را در بستر ادبيات و فرهنگ عربي در دوره عباسي واكاوي كرد و نشان داد كه چگونه بسترهاي اجتماعي به قوام‌گيري اين حوزه از قابليت‌هاي ادبي  زبان فارسي منجر شد و اين زبان توانست به عنوان زبان فرهنگي در قلمرو ايران نقش هويت‌يابي ملي را به عهده بگيرد.

وي همچنين بر اهميت رودكي به عنوان پدر شعر فارسي تأكيد كرد و حوزه جغرافيايي اين رويداد را در قلمرو خراسان بزرگ دانست و به توضيح حلقه‌هاي ادبي خراسان و نقش دربارها و خاندان‌ها در اين حوزه اشاره كرد.

گفتني است؛ درس‌گفتار بعدي با موضوع فردوسي و جايگاه وي در ادبيات فارسي برگزار خواهد شد.