پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : رئيس مجلس اقوام بوسني در مراسم مجتمع ايران
شنبه، 3 آذر 1397 - 21:11 کد خبر:29878

همزمان با ايام بزرگداشت روز ملي بوسني و هرزگوين و هفته وحدت مراسمي با حضور رئيس مجلس اقوام بوسني، سفير جمهوري اسلامي ايران و مقامات فرهنگي بوسنيايي و ايراني، شهردار ايلياش و مدرسان و دانش آموزان منتخب 14 مدرسه بوسنيايي در مجتمع آموزشي ايراني فارسي - بوسنيايي برگزار شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سفارت كشورمان در سارايوو، صفت سوفتيچ رييس مجلس اقوام بوسني و هرزگوين كه به عنوان ميهمان ويژه در اين مراسم حضور داشت در سخنان خود با يادآوري چالش هاي پيش روي بوسني از گذشته تا كنون بر اهميت گرامي داشت اين روز بعنوان روز ملي بوسني و هرزگوين تاكيد كرد.

سوفتيچ افزود : دانش آموزان، معلمان و والدين مجتمع ايراني فارسي - بوسنيايي مي تواند به خود افتخار كنند كه در خانه واقعي علم دانش به كسب حيات علمي مشغولند.

رئيس مجلس اقوام بوسني با يادآوري كمك هاي جمهوري اسلامي ايران در دروان جنگ بوسني از برگزاري اين مراسم ابراز خشنودي كرد و از برگزار كنندگان آن صميمانه تشكر نمود.

محمود حيدري سفير كشورمان نيز در سخنراني با تبريك روز ملي بوسني و هرزگوين و تلاقي اين مناسبت با ميلاد پيامبر رحمت و هفته وحدت و چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي با تاكيد بر اهميت ارتقاي فرصتهاي آموزشي براي نسل جوان گفت: بوسني و هرزگوين براي توسعه و پيشرفت نيازمند نسلي مومن، وطن دوست و تحصيلكرده است كه كشورشان را دوست بدارند و براي آن با تمام توان تلاش كنند و در اين راستا كالج فارسي بوسنيايي گلستان در ۱۶ سال گذشته نقش فعالي در آموزش جوانان و نوجوانان بوسنيايي ايفا كرده است كه بسيار ارزشمند است.   عاكف فاضليچ شهردار ايلياش نيز در سخنراني خود با تشكر از برگزاري برنامه روز ملي بوسني توسط كالج گلستان تاكيد كرد كه نقش ايران در دفاع از مردم بوسني و هرزگوين غيرقابل چشم پوشي است و برگزاري چنين برنامه هاي موجب تقويت هرچه بيشتر پيوندهاي عاطفي دانش آموزان با تاريخ و هويت خود مي گردد.

حارث علي حوجيچ مدير كالج در سخناني ضمن خوشامدگويي به مهمانان و دانش آموزان، توضيحات كوتاهي را در خصوص اهداف و پيشينه برگزاري اين مسابقات بيان داشت.

در ادامه برنامه، دانش آموزان دبستان و راهنمايي گلستان به اجراي سرود و تئاتر با موضوع روز ملي بوسني و هرزگوين پرداختند و سپس دانش آموزان در سه بخش زبان انگليسي، زبان بوسنيايي و رياضي با يكديگر به رقابت پرداختند و سه دانش آموز برتر هر رشته، جوايزي را دريافت كردند.

مجتمع آموزشي فارسي بوسنيايي در سال 1376 آغاز به كار كرد و هم اكنون شامل مركز پيش دبستاني و مهد كودك بهار، مدرسه ابتدايي گلستان و دبيرستان فارسي- بوسنيايي است و بيش از 400 تن از دانش آموزان بوسنيايي در اين مركز  مشغول به تحصيل هستند و تا كنون صدها نفر نيز از اين مركز فارغ التحصيل شده اند. در شانزده سال گذشته المپياد علمي مدارس سراسر كشور بوسني در سه رشته زبان انگليسي، زبان بوسنيايي و رياضي توسط مجتمع آموزشي كالج فارسي-بوسنيايي برگزار  گرديده است.