پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اوكراين خواستار حذف حق وتو شد
شنبه، 3 آذر 1397 - 07:28 کد خبر:29873

نماينده دائمي اوكراين در سازمان ملل خواستار حذف حق «وتو» براي اعضاي دائمي شوراي امنيت سازمان ملل شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، «ولاديمير يلچنكو» در نشست مجمع عمومي اين سازمان اظهار داشت كه بازبيني حق 'وتو' در شوراي امنيت سازمان ملل براي اوكراين بسيار حائز اهميت است.

نماينده دائمي اوكراين افزود: همه ما شاهد موارد متعدد استفاده از حق 'وتو' توسط اعضاي دائمي شوراي امنيت بوده ايم كه مغاير با قوانين و وظايف آنها در حمايت از صلح و امنيت بين المللي است.

وي تاكيد كرد: ما خواهان لغو حق 'وتو' هستيم و قاطعانه از پيشنهادات براي محدود كردن استفاده از وتو حمايت مي كنيم.

يلچنكو خاطر نشان كرد كه اصلاح شوراي امنيت از ديدگاه اوكراين به اين معني است كه اين شورا شامل 'نمايندگي از كشورهاي اروپاي شرقي' شود.

وي ادامه داد: براي ما بسيار مهم است كه به عنوان كشورهاي اروپاي شرقي حداقل صاحب يك كرسي باشيم.

پنج عضو دائمي شوراي امنيت شامل روسيه، آمريكا، چين، انگليس و فرانسه از حق وتو برخوردارند و با استفاده از آن مي توانند هر قطعنامه با بيانيه اي را در شوراي امنيت رد كنند.

آلكسي بوگوسلافسكي سخنگوي دفتر نمايندگي دائمي روسيه در سازمان ملل در واكنش به اظهارات نماينده اوكراين گفت كه روسيه آماده است هر گونه اصلاحات معقول در شوراي امنيت به جز لغو حق وتو را مورد بررسي قرار دهد.

بوگوسلافسكي خاطرنشان كرد: موضع مسكو واضح است، روسيه به عنوان عضو دائم شوراي امنيت معتقد است كه حق وتو عامل مهمي در تشويق اعضاي شورا براي يافتن تصميمات متوازن است.

اختلافات روسيه و اوكراين كه با يكديگر پيوندهاي تاريخي و مذهبي بي پايان دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغييرات در اوكراين كه كي يف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «كودتا» ياد مي كنند، آغاز شده است.

مردم شرق اوكراين و شبه جزيره كريمه پس از اين اتفاق، دست به مخالفت با دولت مركزي در كي يف زدند.

با توجه به حضور نظامي روسيه در كريمه، روسيه امنيت برگزاري همه پرسي در شبه جزيره كريمه را فراهم كرد و مردم اين منطقه كه اكثر آنان را روس زبانان متمايل به مسكو تشكيل مي دادند راي به استقلال از اوكراين و سپس درخواست پيوستن به روسيه دادند كه با موافقت پوتين جنبه اجرايي پيدا كرد.

از آن تاريخ به اين طرف، آمريكا و غرب انواع تحريم هاي اقتصادي را عليه روسيه و شخصيت ها و شركت هايي كه در كريمه فعاليت مي كنند وضع كرده اند تا شايد روسيه از كريمه پا عقب بگذارد.

اوكراين از جامعه جهاني خواسته است ضمن نپذيرفتن كريمه به عنوان جزئي از خاك روسيه، اين كشور را اشغالگر بخواند و به روسيه براي بازپس دادن اين منطقه به اوكراين فشار بياورد.
ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه تا امروز در تمامي مصاحبه ها گفته است كه مسكو در خصوص بازپس دادن كريمه با هيچ كسي مذاكره نمي كند.

با توجه به اينكه روسيه در شوراي امنيت سازمان ملل از حق وتو برخوردار است آمريكا و اروپا نتوانسته اند تحريم هاي جهاني عليه مسكو وضع كنند و از طريق سازوكارهاي موجود در سازمان ملل متحد به اين كشور فشار بياورند.