پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : در صربستان توريست نيستم
سه شنبه، 29 آبان 1397 - 09:56 کد خبر:29848
ارشيا الماسي


ارشيا الماسي با بيان اينكه براي برطرف شدن مشكل سفرش به همراه تيم ويزاي شينگن گرفته است، خاطرنشان كرد: تنها براي پيشرفت در واترپلو به صربستان آمده‌ام و توريست نيستم.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، پس از نتايج خوبي كه تيم ملي واترپلو در بازي‌هاي آسيايي ۲۰۱۸ جاكارتا از خود بر جاي گذاشت، عملكرد تعدادي از ملي‌پوشان ايران مورد پسند كشورهاي اروپايي قرار گرفت كه يكي از اين واترپلوئيست‌ها ارشيا الماسي ملي‌پوش ۲۱ ساله(متولد ۸ فروردين ۱۳۷۶) اهل كرمانشاه است. پسري كه توانست با درخشش در اندونزي مسير جاكارتا تا صربستان را در كمتر از چند هفته طي كرده و لژيونر شود.

الماسي حدودا يك ماهي مي‌شود كه براي همراهي و حضور در تركيب تيم جديدش(كاتارو) عازم صربستان شده و ورزش قهرماني‌اش را در اين كشور پيگيري مي‌كند. از اين رو مصاحبه‌اي را با او ترتيب داديم تا جزئيات بيشتري از حال و هواي او در صربستان را جويا شويم كه در ادامه بخشي از صحبت‌هاي او را مي‌خوانيد.

*از روز اولي كه به صربستان رفتي شروع كنيم، استقبال باشگاه چطور بود؟
روز اولي كه به صربستان رسيدم يكي از مسئولان باشگاه به استقبالم آمد تا كارهاي اوليه‌ اقامتم را انجام هد. از فرودگاه تا هتلي كه براي من رزرو كرده‌اند ۴۵ دقيقه راه بود، تجربه جديدي است ولي امكانات و شرايطي كه دارم خوب است. با توجه به تمهيداتي كه باشگاه انديشيده كار خيلي سختي براي زندگي كردن در اين كشور ندارم و براي تمرين هم با بازيكنان تيم هماهنگ شده و به محل تمرين مي‌رويم.

در هفته اولي كه اينجا بودم جلسه‌اي را با مسئولان باشگاه داشتم تا در مورد نحوه كار با تيم صحبت كنيم و در مورد امكاناتم از من پرسيدند تا در صورت كمبود، آن‌ها را برطرف كنند. پس از جلسه براي باز كردن حساب بانكي جهت دريافت حقوق ماهانه‌ام از باشگاه به يكي از بانك‌هاي ايتاليايي كه در صربستان شعبه دارد رفتيم ولي متاسفانه به دليل تحريم‌ها نتوانستم به عنوان يك ايراني در اين بانك حساب باز كنم. مجبور شدم در بانك ديگري حساب باز كنم. با اين حال خدا را شكر از شرايطي كه هست رضايت دارم.

*مسئله زبان صربستاني براي فعاليتت مشكل ساز نشده است؟
خداراشكر انگليسي من خوب است و مي‌توانم صحبت كنم اما در مورد زبان صربستاني بايد بگويم كه در اين يك ماه نيازهاي اوليه مثل گفتن صبح‌ بخير، وقت تمرين چه زماني است و ... را ياد گرفته‌ام. طي چند سالي هم كه با چيريچ كار كرده‌ام مقداري با زبان صربستاني آشنايي دارم.

*در يك ماهي كه به صربستان رفته‌اي، با چيرچ در ارتباط هستي؟
از وقتي كه به صربستان آمده‌ام يكي دوبار با او صحبت كرده‌ام. در اين مدت چيريچ مدتي را با تيم ملي جوانان ايران كار مي‌كرد و درگير مسابقات آسيايي جوانان بود و بعد از آن هم درگير بستن قرار داد با فدراسيون ايران بود. من بيشتر با وحيدرضايي در ارتباط هستم و هفته‌اي ۴ تا ۵ بار با او صحبت مي‌كنم.

*هفته‌اي چند جلسه با تيم تمرين مي‌كنيد؟
در شهر "واليوو" مستقر هستم. در روزهاي دوشنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه تمرين مي‌كنيم كه به دليل چند شيفت بودن تمرينات در برخي روزها مجموعا مي‌شود ۹ جلسه تمرين. شنبه‌ها مسابقه داريم و صبح‌ روز مسابقه هم قبل از بازي تمرين كوچكي را انجام مي‌دهيم.

*تا به امروز چند بازي را به صورت فيكس در تركيب تيم بوده‌اي؟
از زماني كه من به صربستان آمده‌ام دو مسابقه را داشته‌ايم كه در هر دو مسابقه به عنوان بازيكن فيكس وارد استخر شده‌ام و خوشبختانه هر دو بازي را هم با پيروزي پشت سر گذاشته‌ايم. بازي اول ما مقابل تيم "كاتارو" از مونته‌نگرو در خانه بود و بازي دوم هم مقابل تيم "زادار" از كرواسي، تا به امرز ۵ گل زده‌ام و مربيان از عملكردم راضي هستند.

تيم ما سه مربي دارد و مربي اول يا همان سرمربي تيم آقاي "ايگور ميلانوويچ" اسطوره واترپلوي صربستان است كه به عنوان يكي از ۵ مربي برتر دنيا در واترپلو شناخته مي‌شود. او واقعا انسان و مربي بزرگي است، در اين چند وقت مسائل زيادي را از او ياد گرفته‌ام. بعد از هر بازي ايگور با بازيكنان صحبت مي‌كند و با من نيز تخصصي و به زبان انگليسي حرف مي‌زند تا بتواند موارد مد نظرش را به صورت دقيق انتقال دهد. از عملكرد من راضي است و رابطه خوبي هم داريم.

*تفاوت ليگ‌برتر ايران با واترپلوي صربستان را چگونه مي‌بيني؟
ليگ ايران سطح كيف خوبي دارد اما واترپلو در صربستان شرايط خاص خود را دارد. آن‌ها مدال طلاي واترپلو را در المپيك ريو كسب كرده‌اند و نگاه‌ها به اين رشته كاملا متفاوت‌تر از ايران است. استعداديابي در واترپلوي صربستان خيلي با كيفيت‌تر از ايران صورت مي‌گيرد و مربيان بزرگي در اينجا كار مي‌كنند. اميدوارم در ايران نيز واترپلو به يكي از ورزش‌هاي محبوب تبديل شود تا شاهد پيشرفت آن مثل رشته‌اي چون واليبال باشيم.

*مهم‌ترين چيزي كه هنگام اولين حضورت در اين تيم صربستاني نظرت را جلب كرد، چه چيزي بوده؟
تيم ما يكي از جوان‌ترين تيم‌هاي واترپلو در ليگ صربستان است. اختلاف سني زيادي بين بازيكنان تيم وجود ندارد، رفتار دوستانه‌اي كه هم تيمي‌هايم در اولين ملاقات با من داشتند خيلي جالب بود. همچنين نظم خاصي كه در كارهاي تيمي وجود دارد از ديگر مسائل قابل توجه براي من بود، خيلي خوشحال كننده است كه در جمع اين گروه هستم.  

*كار كردن با الكساندر چيريچ در تيم ملي ايران، روي رفتارت در تيم جديد و كشور صربستان تاثيري داشته؟
صد در صد اين تاثيرات را احساس مي‌كنم. چيرو انسان بزرگي است، چه در بحث تكنيكي رشته واترپلو و چه در بحث رفتارهاي انساني. از او ياد گرفتم كه در تيم چطور رفتار كنم. براي كسب تجربه تازه در  تيم جديدم هم تجربه‌هاي كسب شده از همكاري با چيريچ به كارم آمده، مي‌دانم كه رفتار با مربيان صربستاني بايد چطور باشد و چگونه با آن‌ها كنار آمد. اين ۴ سالي كه با چيرو كار كرده‌ام از بهترين سال‌هاي ورزش من بوده و تجربيات ارزشمندي را در اين سن و سال اندوخته‌ام.

*به جاذبه‌هاي گردشگري شهري كه در آن هستي سر زده‌اي؟
در اين يك ماه تنها سعي كرده‌ام تمريناتم را زير نظر مربيان پيگيري كنم و از همان ابتدا هدفم پيشرفت در واترپلو است. براي خوش گذراني به صربستان نيامده‌ام و سعي مي‌كنم از تك تك روزهايي كه در اينجا هستم به نحو شايسته استفاده كنم. با اين حال دوست دارم در وقت آزاد به جاهاي مختلف اين شهر هم سر بزنم(با خنده)، فعلا وقت نكرده‌ام اما در صورت امكان قطعا اين كار را مي‌كنم. البته من قبلا هم با تيم ملي ايران براي بازي دوستانه به صربستان و شهر "بلگراد" آمده‌ام.

*قرادادي كه بسته‌اي چند ساله است؟
قراداد من با اين تيم يك ساله است اما سعي مي‌كنم در اين مدت هم بهترين عملكرد را داشته و از فرصت به وجود آمده بيشترين استفاده را كرده و در واترپلو پيشرفت كنم.

*با خانواده چطور در ارتباط هستي؟
برنامه‌هاي تمريني ما مشخص است و با توجه به اين موضوع برنامه ريزي خود را به خانواده اطلاع داده‌ام تا در زمان‌هاي آزاد از طريق برخي نرم‌افزارها با هم صحبت كنيم. البته به دليل اينكه از كرمانشاه به تهران مي‌آمدم تا در اردوهاي تيم ملي باشم به اين دوري‌ها عادت كرده‌ام ولي دلتنگي هميشه وجود دارد. خانواده اصالت من است و اميدوارم نماينده خوبي براي آن‌ها باشم. ان‌شاءالله بتوانم از اين فرصت به وجود آمده در صربستان بيشترين استفاده را كرده و در مسير المپيك ۲۰۲۰ توكيو بيشترين كمك را به تيم ملي ايران كنم. واترپلوي ايران مي‌تواند سهيمه المپيك را بگيرد و تنها بايد روند خوبي را كه طي كرده ادامه دهد.

*براي ادامه تحصيل برنامه خاصي داري؟
من دانشجوي سراسري تربيت بدني در دانشگاه تهران هستم. دي ماه كه زمان استراحت يا به اصطلاح نيم فصل ليگ صربستان است به ايران برميگردم و كارهاي ادامه تحصيلم را پيگيري مي‌كنم تا ببينم شرايط به چه نحوي پيش مي‌رود.

*براي حضور در تركيب اين تيم صربستاني كه در چند ليگ مختلف بين‌المللي هم حضور دارد بايد به چند كشور سفر كني، براي اين كار مشكل ويزا نداري؟
به دليل اينكه از سربازي معاف هستم مشكل سربازي نداشتم و توانستم براي ويزاي صربستان اقدام كنم و ويزاي ۶ ماهه موقت به من داده شد. پس از آن در صربستان مسئولان باشگاه با سازماني تحت عنوان اداره پليس هماهنگي‌هايي را انجام دادند تا اينكه اقامت يك ساله اين كشور به من داده شد. به دليل مسابقات ليگي كه داريم من بايد همراه تيم به سه كشور كرواسي، اسلووني و مونته‌نگرو مي‌رفتم كه با مشكل ويزا مواجه شدم، از اين رو يك ويزاي شينگن ۶ ماهه هم به من داده شد و الآن بدون مشكل همراه تيم به اين كشورها سفر مي‌كنم.

گفت و گو از اصغر عبداللهي