پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : غرب بدنبال تبديل بالكان به پايگاه ضد روسي است
دوشنبه، 28 آبان 1397 - 09:44 کد خبر:29837
لاوروف تلاش هاي صربستان در مقابله با فشارهاي غرب و حفظ روند سياست خارجي مستقل خود در راستاي ايجاد همكاري متقابل با روسيه را مثبت و با ارزش خواند و خاطرنشان كرد روسيه در رابطه با مساله «كوزوو» از «بلگراد» حمايت مي كند.


وزير امور خارجه روسيه كشورهاي غربي را متهم كرد كه بدنبال تبديل كردن منطقه بالكان به پايگاهي عليه روسيه هستند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از وزارت امور خارجه روسيه، سرگئي لاوروف در مصاحبه با روزنامه «صربسكي تلگراف» چاپ بلگراد افزود: غربي ها با وجود پايان جنگ سرد از همكاري با روسيه در تاسيس ساختار امنيتي برابر و همگاني در منطقه يوروآتلانتيك (شامل كشورهاي آمريكاي شمالي و اروپا) خودداري كردند.

لاوروف ادامه داد: غربي ها به جاي همكاري با روسيه و بناي امنيتي برابر، ايجاد خطوط حائل جديد در قاره اروپا را انتخاب كردند كه يك بن بست است.

وي ادامه داد: به عنوان مثال در سال 1999 با نقض قوانين بين المللي در طول دو ماه و نيم يوگسلاوي سابق بمباران شد و پس از آن شاهد تلاش ها براي مشروعيت بخشيدن به اين تجاوز بوديم.

رئيس دستگاه ديپلماسي روسيه تصريح كرد: محصول اين سياست در سال 2014 در اوكراين نمايان شد و منجر به كودتاي حكومتي (براندازي حكومت) بود كه ازسوي آمريكا حمايت و كارگرداني شد.

به گفته لاوروف، غرب با اعمال فشار به كشورهاي حوزه بالكان، در تلاش است كه سناريو اوكراين را بار ديگر در اين منطقه تكرار كند.

وي افزود: به نظر نمي رسد غربي ها از تراژدي در اوكراين درس گرفته باشند چرا كه تلاش مي كنند منطقه بالكان به پايگاه ديگري عليه روسيه تبديل شود.

وي گفت: آنها از كشورهاي منطقه مي خواهند بين دو گزينه «همكاري با مسكو» يا «همكاري با واشنگتن و بروكسل» يكي را انتخاب كنند.

لاوروف تلاش هاي صربستان در مقابله با اين فشارها و حفظ روند سياست خارجي مستقل خود در راستاي ايجاد همكاري متقابل با روسيه را مثبت و با ارزش خواند و خاطرنشان كرد: روسيه در رابطه با مساله «كوزوو» از «بلگراد» حمايت مي كند.

وزير امور خارجه روسيه تصريح كرد كه صربستان مي تواند روسيه را متحدي مطمئن و صادق براي خود در راستاي حل مساله كوزوو بداند.

براساس گزارش رسانه هاي روسي، رهبران آلبانيايي تبار كوزوو در ماه فوريه سال 2008 استقلال خود از صربستان را اعلام كردند و دولت صربستان تحت فشار بروكسل و براي نزديكي منطقه به اتحاديه اروپا و همچنين براي تسهيل شرايط زندگي براي شهروندان صربستاني در سال 2011 مذاكرات با رهبران كوزوو را آغاز كرد.

براساس تفسير رسانه هاي غربي، صربستان اين استقلال را به رسميت نشناخت و آن را بخشي از خاك خود مي‌ داند.

۱۱۰ كشور دنيا تاكنون كوزوو را به رسميت شناخته‌ اند و اين كشور به عضويت نهادهاي بين ‌المللي همچون بانك جهاني و صندوق بين‌المللي پول درآمده‌ است با اين وجود روسيه و چين دو عضو دائم شوراي امنيت هنوز استقلال كوزو را به رسميت نشناخته‌اند.

دين بيش از 90 درصد مردم اين منطقه اسلام است و يورو واحد پول اين جمهوري است.