پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : قطر در كرواسي سرمايه گذاري مي كند
یکشنبه، 27 آبان 1397 - 11:57 کد خبر:29834

دولت قطر در ادامه برنامه چشم انداز خود براي كاهش اتكا به درآمدهاي نفت و گاز تصميم به انجام سرمايه گذاري در دو كشور اروپايي كرواسي و ايتاليا دارد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، به همين منظور ، شيخ 'تميم بن حمد آل ثاني' امير قطر راهي كرواسي و ايتاليا مي شود تا با مقامات اين كشور در خصوص روابط دو جانبه به ويژه تمايل دوحه براي سرمايه گذاري در اين دو كشور گفت وگو كند.

خبرگزاري دولتي قطر (قنا) گزارش داد كه در اين سفر توافقنامه هايي در زمينه هاي مختلف انرژي ، زير ساختها و سرمايه گذاري مشترك به امضا خواهد رسيد.

اين گزارش افزود : ميزباني قطر از جام جهاني فوتبال در سال 2022 ميلادي يكي ديگر از زمينه هاي همكاري با كرواسي و ايتاليا خواهد بود.

از ميزان مبادلات تجاري بين قطر و كرواسي اطلاعاتي در دست نيست اما سفير قطر در ايتاليا پيش بيني كرده است كه حجم تبادل تجاري دو كشور در پايان سال 2018 ميلادي به 2.1 ميليارد يورو خواهد رسيد كه تراز تجاري آن به نفع دوحه است .

پس از آنكه عربستان ، امارات ، بحرين و مصر در 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم كردن قطر روابط خود با اين كشور را قطع كردند و مرزهاي زميني ، دريايي و هوايي بر روي دوحه را هم بستند يك از راهبردهاي مقامات اين كشور به ويژه شيخ تميم انجام سفرهاي منطقه اي و بين المللي براي تحت الشعاع قرار دادن تحريم ها بوده است .

اين چهار كشور همچنين با تحريم قطر يك درخواست 13 ماده اي از جمله بستن شبكه تلويزيوني الجزيره را براي بازگشت روابط به حالت عادي اعلام كردند. دوحه اين اقدام و خواسته‌ها را نقض قوانين بين المللي و غيرقابل قبول خواند.

طي يك سال گذشته مقامات قطري به ويژه وزير خارجه و امير اين كشور با دهها سفر ديپلماتيك به نقاط مختلف جهان و ديدار با مقامات ارشد سازمان هاي بين المللي و حتي كشورهاي حامي عربستان، نگاه هاي منفي به كشور خود را تا حدود زيادي تغيير داده اند.

وزارت اقتصاد اين كشور اكنون از تحريم ها به عنوان نعمت ياد مي كند. بر اساس آمار اين وزارت خانه ، از زمان شروع محاصره قطر، صادرات 19 درصد و تجارت اين كشور 16 درصد افزايش يافته است.