پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اوكراين 15 كشتي را توقيف كرد
شنبه، 26 آبان 1397 - 08:06 کد خبر:29819

دفتر مطبوعاتي سازمان مرزباني اوكراين از توقيف 15 كشتي در بنادر اين كشور به خاطر سفر به كريمه خبر داد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ريانووستي، دفتر مطبوعاتي سازمان مرزباني اوكراين اعلام كرد: نيروهاي اين كشور 15 كشتي را به خاطر «ورود غيرقانوني به بنادر كريمه اشغال شده» توقيف كردند.

در گزارش دفتر مطبوعاتي سازمان مرزباني اوكراين آمده است: تعدادي از اين كشتي ها به طور قطعي توقيف شدند و مراحل قانوني بررسي وضعيت شمار باقيمانده در حال انجام است.

براساس گزارش ها، اين كشتي ها در بنادر 'برديانسك' و ' ماريوپول' توقيف شده اند و هنوز معلوم نيست كه چه تعداد از كشتي هاي توقيف شده روسي هستند.

بهار امسال وضعيت كشتيراني در درياي آزوف پيچيده و وخيم شد و بين روسيه و اوكراين به عنوان دو كشور واقع در ساحل اين دريا اختلاف شديدي بروز كرد.

فروردين امسال، مرزبانان اوكراين كشتي 'نورد' را با 10 سرنشين روس توقيف كردند و خدمه را به جز ناخداي كشتي به روسيه فرستادند.

گويا دستگاه قضايي اوكراين در نظر دارد به اتهام «ورود غيرقانوني به كريمه با هدف ضربه زدن به منافع اين كشور» ناخداي اين كشتي را به پنج سال زندان محكوم كند.

ديروز ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه توقيف اين كشتي در درياي آزوف را غيرقانوني اعلام كرد.

در شهريور ماه امسال هم تانكر نفتكش روسي 'مخانيك پاگودين' در بندر هرسون اوكراين توقيف شد.

مسكو چنين اقداماتي از سوي اوكراين را «تروريسم دريايي» خوانده است و در پاسخ به اقدامات كي يف، سيستم كنترل و بازرسي خود در منطقه دريايي آزوف را تشديد كرده است.

گفتني است، اختلافات روسيه و اوكراين كه با يكديگر پيوندهاي تاريخي و مذهبي بي پاياني دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغييرات در كي يف كه اوكراين از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «كودتا» ياد مي كنند، آغاز شده است.

مردم شرق اوكراين و شبه جزيره كريمه پس از اين اتفاق، دست به مخالفت با دولت مركزي در كي يف زدند.

با توجه به حضور نظامي روسيه در كريمه، روسيه امنيت برگزاري همه پرسي در شبه جزيره كريمه را فراهم كرد و مردم اين منطقه كه اكثر آنان را روس زبانان متمايل به مسكو تشكيل مي دادند راي به استقلال از اوكراين و سپس درخواست پيوستن به روسيه دادند كه با موافقت پوتين جنبه اجرايي پيدا كرد.