پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : دوره‌هاي جديد آموزش زبان فارسي در صربستان
چهارشنبه، 23 آبان 1397 - 22:32 کد خبر:29813

دوره‌هاي جديد آموزش آزاد زبان فارسي از سوي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بلگراد برگزار شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مراسم افتتاحيه دوره‌هاي جديد آموزش آزاد زبان فارسي از سوي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و نمايندگي بنياد سعدي در بلگراد برگزار شد.

مهدي شيرازي، رايزن فرهنگي كشورمان در بلگراد با اشاره به پيشينه آموزش زبان فارسي در صربستان و فعاليت‌هاي متعدد صورت گرفته براي بهبود كيفيت آموزشي اظهار كرد: در حال حاضر، تشكيل و برگزاري دوره‌هاي آموزشي با كيفيت زبان فارسي از مهمترين اولويت‌هاي كاري ما در رايزني فرهنگي ايران و نمايندگي بنياد سعدي است.

وي افزود: هر تلاشي كه براي پيشبرد فعاليت‌هاي فرهنگي در صربستان داشته باشيم، عمدتاً معطوف به سرمايه‌گذاري ما در حوزه آموزش زبان فارسي است.

رايزن فرهنگي كشورمان در بلگراد درباره برنامه‌هاي توسعه آموزش زبان فارسي در سال جاري نيز، گفت: تأسيس و افتتاح مركز مطالعات زبان فارسي در دانشگاه بلگراد، مهمترين برنامه حمايتي ما در امر آموزش زبان فارسي است كه در هفته‌هاي آينده انجام خواهد شد. علاوه بر آن در سطح آموزش آزاد نيز انتشار كتاب‌هاي آموزشي جديد از جمله گام اول به زبان صربي، نشريه فانوس فارسي، تشكيل كارگاه‌هاي آموزشي و شب‌هاي ادبي را در برنامه كاري داريم.

وي به همكاري با دانشگاه مگاترند براي برگزاري دوره‌ها اشاره كرد و افزود: با عقد تفاهمنامه و همكاري خوبي كه با دانشگاه مگاترند داشته‌ايم، توانستم اعتبار آموزشي اين دوره‌ها را در سطح آموزش دانشگاهي بالا ببريم و در پايان هر دوره، مدرك مورد تأييد دانشگاهي را به فارسي‌آموزان اعطا كنيم.

رايزن فرهنگي كشورمان در بلگراد، اظهار اميدواري كرد تا دانشجويان ضمن يادگيري زبان فارسي و آشنايي با تاريخ، فرهنگ، هنر و ادبيات فارسي نيز، با چهره واقعي ايران اسلامي و مردم با فرهنگ آن آشنا شوند.

در بخشي ديگري از اين مراسم، سعيد صفري درباره تاريخ زبان فارسي، ويژگي‌ها و ارتباط آن با خانواده زبان‌هاي هند و اروپايي و همچنين، ساخت دستوري فارسي سخنراني كرد و برنامه آموزشي را براي دانشجويان جديد مرور كرد.

در ادامه، خانم كريستينا اسويمينوويچ، نماينده دانشگاه مگاترند و مسئول دوره‌هاي فوق برنامه اين دانشگاه نيز با تشكر از رايزني فرهنگي ايران براي تشكيل دوره زبان فارسي، توضيحاتي درباره اين دانشگاه و فعاليت‌هاي فوق برنامه آن‌ها ارايه كرد.

گفتني است؛ دوره‌هاي آموزش آزاد رايزني فرهنگي ايران در بلگراد از چندي قبل آغاز شده است و اين مراسم براي دانشجويان دوره نوآموز و آشنايي آنها با فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي كشورمان برگزار شد.